Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В лабиринта на минотавъра – домашно насилие и социална изолация

Снимка: БГНЕС

Онланй дискусия на тема „В лабиринта на минотавъра – домашно насилие и социална изолация“ ще се проведе тази вечер от 18.00 часа на живо на страницата на „Амнести интернешънъл“ във Фейсбук. Отговори на въпроси ще дава Катя Кръстанова, клиничен психолог и психотерапевт във фондация „Анимус“.

В предаването „Преди всички“ тя каза:

Вероятно ще участват хора с интерес по темата, да научат какво се прави обичайно, какви са трудностите, ако искаме да помогнем на някого. Преживелите домашно насилие едва ли ще говорят за това в публичен форум“.

Кръстанова подчерта, че търпимостта на жертвите е твърде голяма и мълчанието е знак за това:

„Ужасът от това да пострадат близките ти е най-големият и затова хората дълго отлагат търсенето на помощ... Телефоните не са най-добрата форма за свързване с жертвите вече, въпреки че имаме увеличение с 20% на телефонните обаждания, но те търсят друга форма заради изолацията – имейл, вайбър“. 

Катя Кръстанова поясни, че в българския закон няма разграничение на жертвите на домашно насилие - роднини до четвърта степен

„Това, което прави случаите при възрастните хора изключително отчайващи е, че те най-често са малтретирани от порасналите си деца и някои предпочитат да пострадат тежко, дори да умрат, но да не застанат срещу децата си, търсейки помощ или споделяйки с близки“. 

Интервюто с Катя Кръстанова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Д-р Огнян Димов: Трябва да разграничаваме насилието от агресията

"Трябва да разграничаваме насилието от агресията. Насилието е конкретният акт на агресия, а агресията е това, което се случва в нас".  Това каза пред БНР психоаналитикът д-р Огнян Димов, автор на книгата "Агресията в семейството: Пътищата за..

публикувано на 05.06.20 в 15:55
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мартин Мартинов: Кой човек, който има - ще стои един час в дъжда, за да вземе кутийка топла храна?

Повече от 7 години Мартин Мартинов, собственик на ресторант в централната част на София, храни през шестте студени месеца бездомни, безпарични, отритнати от обществото хора .  Инициативата му "Подай ръка" се е трансформирала във фондация, чрез..

публикувано на 02.12.24 в 14:07

Българското политическо меню

Oops!…They Did It Again! След поредното председателско фиаско в депутатските ясли, над които грее призрака на миналите Коледи, че и на една петолъчка, не ни остава друго, освен да си плюем в пазвите (за по-суеверните) или горещо..

публикувано на 01.12.24 в 22:49

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството

Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.

публикувано на 30.11.24 в 13:22

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица..

публикувано на 28.11.24 в 11:35