Автори на изобретението са Божидар Христов и Боян Захариев.
Идеята хрумва на Божидар, докато е студент по бизнес мениджмънт в Лондон. Боян Христов е негов партньор по проекта, той учи машинно инженерство в Германия и е бивш състезател по колоездене. Двамата патентоват изобретението.
„Аз имах идеята за стойката, но след като се запознахме започна техническото изпълнение, което беше доста продължителен процес, докато стигнем до финалната версия на продукта. Отне ни около две години“, разказа Божидар Христов в предаването "Хоризонт до обед".
„Всичко започна в моя гараж в София. Тук сме прототипирали една огромна част от стойките ни. В момента имаме малко производство близо до Ботевград. Всичко ни се произвежда в България. Ние сме изцяло българска компания.“
За момента има активни три станции в София – две от тях са разположени пред бизнес сгради, а третата – пред Министерството на околната среда и водите. Получили са обаче много запитвания от други големи градове като Пловдив, Варна и Бургас.
"Цялата станция се захранва от соларен панел. Соларният панел е включен към акумулатор, към който акумулатор е включена нашата контролна платка със софтуера, чрез която се отключват и заключват велосипедите. Във всяка станция имаме 4G връзка – по този начин хората чрез приложението се свързват със станцията и съответно отключват и заключват велосипедите си“, обясни механизма Божидар Христов.
Новата стойка заключва както двете капли, така и рамката на велосипеда, „по сигурен и надежден начин, без да има нужда от катинар“, допълва Христов. „Няма ключалка, която да може да бъде разбита.“
Много хора започнаха да карат колела по време на пандемията – в това Божидар Христов вижда позитивен сигнал за развитието на проекта с вълшебната стойка. Негови приятели от столични магазини за велосипеди споделили, че са продали огромно количество велосипеди, каквото продават обичайно за една година.
Божидар Христов уверява, че всъщност в България откъм кражби на велосипеди нещата са много по-спокойни, отколкото в чужбина, където по думите му се краде повече и крадците са по-изобретателни.
Двамата участници в проекта – и Божидар, и Боян се придвижват само с велосипед през града.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..