Това разказа пред БНР астрофотографът, графичен дизайнер и артист Михаил Минков.
В Чили той е снимал в каньон, пълен с триметрови и по-високи кактуси.
"И Млечният път се беше "позиционирал" перфектно спрямо склона, стояхме до 5-6 сутринта и се наслаждавахме, докато се крепяхме на скалите, за да можем да направим кадрите. Там небето е много тъмно. Трудно е да се опише, трябва да се види и преживее. Идвайки от звездното небе, няма какво да спре светлината. Светлинно замърсяване там няма."
"На Великденския остров, когато снимахме статуите – тези статуи хвърляха сянка през нощта, защото светлината, която излъчват звездите, стига абсолютно безпрепятствено до земята", отбеляза астрофотографът.
Кадърът, който го е запалил по пейзажната астрофотография, е бил заснет преди 6 години край Шкорпиловци.
"Беше април, отидох на плажа. Когато видях на дисплея на камерата онова, което успях да уловя, беше любов от пръв поглед. Вече шест години правя това."
През 2023-2024 г. Михаил Минков се нарежда сред 25-имата най-добри фотографи на Млечния път в света. Да наблюдава Млечния път за него е "като медитация".
"Много ме мащабира, много ме успокоява и си е нещо мое, когато съм сам, не съм с курсисти или с приятели фотографи. Много ме одухотворява да стоя под звездното небе. Просто си даваш сметка, че има нещо повече от теб."
До 22 юни в мавзолея на княз Александър I Батенберг в София може да се види изложбата на Минков на открито, озаглавена "20 секунди светлина".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Снимки в публикацията: Михаил Минков
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..