Първото състезание по планинско бягане след извънредното положение у нас стартира в събота, в 10:00 край пернишкото село Кладница. То е организирано от един от най-успешните ни планински бегачи - Пирин Галов, и се нарича “Run around the clock”. Участниците бягаха по кръгово трасе с дължина 11,5 км и денивелация 525 м. Контролното време за една обиколка бе 2 часа и на всеки 2 часа "оцелелите" стартираха отново. В събота, на старта на седмата поред обиколка застанаха шестима, а до 11-ата останаха двама - Галов и благоевградчанинът Владимир Милушев, победител в миналогодишното издание на Пирин Ултра 160 км. Победител в “Run around the clock”, обаче, не беше излъчен, тъй като условието беше това да е участникът, направил последната обиколка сам, а след 11-ата обиколка Галиов и Милушев се отказаха, след като навъртяха по 126 км за близо 22 часа.
За разлика от досегашните състезания, заради коронавируса, нямаше подкрепителни пунктове, а бегачите, заедно със свои приятели бяха обособили такива места в палатки, коли и каравани.
Вече е ясно кога ще се проведе един от най-дълго чаканите ултрамаратони у нас - “Обиколката на Витоша”. Стартът е на 25 юли, а регистрацията вече започна, както и вълненията сред бегачи, колоездачи и дуатлонци дали ще успеят навреме с подготовката за близо 100-километровото трасе.
===
Международната федерация по скайрънинг обяви, че тази година, заради коронавируса, Световните серии няма да се състоят. Част от състезанията, които се провеждат в 12 държави и в които участва световният елит в този спорт, са отложени. Друга част ще се състоят, но класирането в Световните серии е замразено.
Едно от тези състезания е Пирин Ултра и то ще се проведе наесен. Близо 300 участници от 38 държави са се записали до момента за 38-километровото трасе. Сред тях са имена като Хилари Джерарди, Заид Малек, Андер Иняра, миналогодишният победител Бинят Мармисол и, разбира се, най-добрият ни скайрънър - Кирил Николов-Дизела, който е в топ 10 на световната класация. Състезанието, което има също 66- и 160-километрова дистанция, ще се проведе между 11 и 13 септември в Банско.
Междувременно, Дизела, известен и с успехите си в ориентирането, издаде книга, в която разказва за подготовката и участията си в най-престижните надпревари по света. В съобщението в официалната си Фейсбук страница Кирил Николов посочва, че е участвал в над 1000 състезания, като половината от тях е спечелил, но е научил повече от загубите, отколкото от победите. Книгата, написана от Богдан Русев, е на издателство “Вакон” и се нарича “Предпоследната крачка”, а представянето й очаквайте скоро по “Хоризонт”.
Сержи Минготе обяви, че, заради коронавируса, променя променя проекта си “14х8000” без допълнителен кислород за 1000 дни. Според първоначалния план каталунецът трябваше да изкачи тази година оставащите 5 от 14 осемхилядника, но пандемията провали готвената за това лято експедиция на Гашербрум 1. Затова, вместо за по-малко от 3 години, Минготе ще се опита да постигне Хималайската корона за по-малко от 4 години. Досегашният рекорд е на корееца Чанг-хо Ким, който успя да изкачи всички осемхилядници без допълнителен кислород за 7 години, 10 месеца и 6 дни.
Кореецът Сунг-Таек Хонг ще направи седми опит да изкачи Южната стена на Лхотце идната есен. До момента в историята на височинния алпинизъм има само две изкачвания на този осемхилядник от юг. Става дума за огромна, 3300-метрова стена, считана за една от най-трудните в Хималаите. Неуспешни опити на нея имат легенди в алпинизма, като Райнхолд Меснер, Кшищоф Виелицки и Йежи Кукучка, който загива по време на опита си на тази стена през 1989 г. Двете изкачвания на Лхотце от юг са през 1990 г. - на словенеца Томо Чесен (соло) и на украинеца Сергей Бершов и руснака Владимир Каратаев. Кореецът Сунг-Таек Хонг прави първия си опит през 1999 г.
---
Симеон Павлов се класира на 10 място на състезанието по фрирайд в Силврета Монтафон , Австрия. То се проведе на Северната стена на връх Zamangspitze (2387 м). С натрупаните точки българският скиор може да надгради и стабилизира позицията си в Challenger сериите занапред. Предстоят му четири старта в рамките на следващия месец, съобщават от..
"Чрез сенчестата икономика някой си осигуряват слънчево бъдеще". Това е изречението на 2024-та година, а негов автор е Иван Кулински от Угърчин. "Злобата вирее във всички човеци, разликата е в това как я практикуваме". Това е изречението на месец януари, а негов автор е Костадин Поповски от Кърждали. Рубриката "Законите на Мърфи" от 23..
На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. Макар всяка година празникът да се радва на голямо внимание и да е отбелязван шумно с много веселба и усмивки, малко от нас знаят историята на неговия произход. Първоначално в България на 14 февруари се чествал Трифоновден – в почит на Свети мъченик Трифон,..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
Рубриката от 09.02.25 година. Водещ е Даниела Якова.
Двукратната олимпийска шампионка в спортното катерене Яня Гарнбрет пристига в България . В края на февруари тя ще бъде гост на първия рожден ден на най-новата зала за катерене в София. 25-годишната словенка е 8-кратен световен шампион, както и първата жена, преминала в стил "онсайт" маршрут в скалното катерене с категория на трудност 8с. Росен..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.