Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йонас Кауфман блести в нов запис на "Отело" от Верди

През 2017 г. тенорът Йонас Кауфман беше провъзгласен за най-великия Отело на своето поколение, след като се завърна триумфално на оперната сцена в главната роля в постановката на "Отело" в Кралската опера "Ковънт Гардън". В миналогодишното издание на фестивала за документални филми, посветени на изкуствата Master of Art гледахме лента, която ни разказа вълнуващо точно за това завръщане. То стана причина и звукозаписната компания Sony Classical да осъществи нов запис на операта "Отело" от Верди с Йонас Кауфман, Федерика Ломбарди в ролята на Дездемона и Карлос Алварес като Яго, хора и оркестъра на Академията "Санта Чечилия" под диригенството на маестро Антонио Папано. Албумът вече е на световния музикален пазар. По този повод беше организирана международна интернет конференция за представянето му.

Карантината заради пандемията от Covid-19 донесе на света нов етап в културата на общуване в интернет пространството. Обиграваме там в световен мащаб всяка дейност – от осъществените чрез интернет концерти и записи на солисти, хорове и оркестри от различни домове, градове и държави, до интернет пресконференции за тяхното представяне. За мен беше голямо вълнение от дома си да се включа в конференцията, домакинствана от Академията "Санта Чечилия" в Италия, в която журналистът Андреа Пенна разговаря с главния диригент на Кралската опера в Лондон "Ковънт Гардън" Антонио Папано, който се включи от Великобритания, и с тенора Йонас Кауфман от Германия, за да представят новия запис на операта "Отело" от Верди.

Записите са правени при нормални условия, но конференцията започна с хоров фрагмент, изпълнен дистанционно от хористите от Академията "Санта Чечилия", а преди това, по време на звуковите проби, Антонио Папано и Йонас Кауфман се заговориха за актуалната ситуация в оперния свят. Това беше и темата, с която завърши конференцията. Разбира се, вълненията са големи и общи за всички артисти по света! Йонас Кауфман коментираше новите изисквания за отстояния между оркестрантите в залите, които от гледна точка на музицирането са абсурдни. А маестро Папано изрази болката си от това, че когато влезеш в метрото в Лондон - там е пълно, а концертната или оперната зала трябва да е полупразна. „Миналата събота направих първия си концерт в новите условия”, сподели маестрото, „и усещането беше толкова странно в празната зала! Все едно си в празен ресторант, а ние сме най-знаменития ресторант в света… Трябва да правим проекти, които са по-камерни, работим в атмосфера на голяма несигурност и не знаем кога ще се завърнем към нормалността.” Звучи толкова познато, нали?!

Йонас Кауфман и Антонио Папано в работен моментА сега към вердиевия Отело! Всеки път, когато гледам спектакъл от киносезона на "Ковънт Гардън", дирижиран от Папано, изпитвам /и не само аз/ огромно удоволствие да слушам в антрактите как маестрото разказва за конкретната оперна творба, седнал на пианото. Успява да обясни смисъла на всеки музикален елемент, произведението сякаш струи от искрящите му очи и оживява изпод пръстите му по клавишите. На тази конференция Папано не беше на пианото си в оперния театър, но пак говореше с вълнение за тези моменти от работния процес с певците при пианото, когато са анализирали всяка фраза и смисловата натовареност на всяко пианисимо и пиано пианисимо в партитурата на Верди.

В лицето на Йонас Кауфман той има истински съмишленик в търсенето на смисъла. Какъв е неговият Отело – военен, влюбен мъж, човек, лесен за манипулиране, раним в своята любов? „Той е всичко това”, казва Йонас Кауфман и обръща внимание, че дори когато прави комплименти в любовната сцена в края на първо действие, Отело винаги говори с езика на воина. Другото, към което насочи вниманието ни, е финалът на операта. „Тези последни мигове, в които Отело избира дали да продължи да живее, променят всичко в представата ни за него, за което искам да благодаря на Джузепе Верди”, каза той и специално ни разходи из дома си, за да ни покаже портрета на великия композитор, за което пък аз искам да му благодаря, въпреки че не се прояви като оператор в класическа продукция, а по-скоро като в модерен нискобюджетен филм.

Водещият конференцията Aндреа Пенна, на когото бяхме изпратили нашите въпроси от различни държави, помоли Йонас Кауфман да направи съпоставка Верди-Вагнер, Отело-Тристан, тъй като големият тенор с баритонална окраска на гласа през последните години се изявяваше и развиваше във вагнерово амплоа. Интервюто се водеше от италианска територия, но Йонас Кауфман е един много интелигентен и дипломатичен мъж и музикант професионалист. Той не изрази своите предпочитания в почти 200-годишната война. Но по отношение на Отело и Тристан отбеляза, че има различия в музикалния език и че при Вагнер се пее два пъти повече, така че ако е говорил за Отело като за музикален Еверест, може би, говорейки за Тристан, трябва да каже Марс. „Винаги търся спецификата на композитора, емоционалната логика", каза той. "Например когато композиторът изписва пиано пианисимо в партията на героя, има определена причина, има емоционално обяснение за това, а изпълнението не е въпрос само на вокална акробатика.” Беше забавно, че английският превод на отговора спря точно когато водещият попита Йонас Кауфман за политическата коректност при поставянето на образа на Отело.

Още за международната интернет конференция и казаното от Кауфман и Папано очаквайте в предаването "Каста дива" в неделя от 20 ч. по програма "Хоризонт".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41
Георги Джагаров

СБП връчва наградата "Георги Джагаров"

Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..

публикувано на 14.07.25 в 10:39

Сладостите на камерното музициране в нов албум за виолончело и пиано

Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли  Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..

публикувано на 13.07.25 в 19:27
Петър Щабеков

Спомен за Петър Щабеков

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..

публикувано на 13.07.25 в 17:18

"Надпяване" – фолклорна класация, юли 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 13.07.25 в 12:43
Симона Симеонова

Симона Симеонова за дебютната си авторска песен "momentum"

Симона Симеонова е възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен.  След това продължава и завършва завършва музикалното си образование при доц. Етиен Леви в Нов български университет.  Наскоро представи дебютната си авторска песен "momentum" в публичното пространство. Какво вълнува един млад творец, какво й дава..

публикувано на 12.07.25 в 10:30