Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йонас Кауфман блести в нов запис на "Отело" от Верди

През 2017 г. тенорът Йонас Кауфман беше провъзгласен за най-великия Отело на своето поколение, след като се завърна триумфално на оперната сцена в главната роля в постановката на "Отело" в Кралската опера "Ковънт Гардън". В миналогодишното издание на фестивала за документални филми, посветени на изкуствата Master of Art гледахме лента, която ни разказа вълнуващо точно за това завръщане. То стана причина и звукозаписната компания Sony Classical да осъществи нов запис на операта "Отело" от Верди с Йонас Кауфман, Федерика Ломбарди в ролята на Дездемона и Карлос Алварес като Яго, хора и оркестъра на Академията "Санта Чечилия" под диригенството на маестро Антонио Папано. Албумът вече е на световния музикален пазар. По този повод беше организирана международна интернет конференция за представянето му.

Карантината заради пандемията от Covid-19 донесе на света нов етап в културата на общуване в интернет пространството. Обиграваме там в световен мащаб всяка дейност – от осъществените чрез интернет концерти и записи на солисти, хорове и оркестри от различни домове, градове и държави, до интернет пресконференции за тяхното представяне. За мен беше голямо вълнение от дома си да се включа в конференцията, домакинствана от Академията "Санта Чечилия" в Италия, в която журналистът Андреа Пенна разговаря с главния диригент на Кралската опера в Лондон "Ковънт Гардън" Антонио Папано, който се включи от Великобритания, и с тенора Йонас Кауфман от Германия, за да представят новия запис на операта "Отело" от Верди.

Записите са правени при нормални условия, но конференцията започна с хоров фрагмент, изпълнен дистанционно от хористите от Академията "Санта Чечилия", а преди това, по време на звуковите проби, Антонио Папано и Йонас Кауфман се заговориха за актуалната ситуация в оперния свят. Това беше и темата, с която завърши конференцията. Разбира се, вълненията са големи и общи за всички артисти по света! Йонас Кауфман коментираше новите изисквания за отстояния между оркестрантите в залите, които от гледна точка на музицирането са абсурдни. А маестро Папано изрази болката си от това, че когато влезеш в метрото в Лондон - там е пълно, а концертната или оперната зала трябва да е полупразна. „Миналата събота направих първия си концерт в новите условия”, сподели маестрото, „и усещането беше толкова странно в празната зала! Все едно си в празен ресторант, а ние сме най-знаменития ресторант в света… Трябва да правим проекти, които са по-камерни, работим в атмосфера на голяма несигурност и не знаем кога ще се завърнем към нормалността.” Звучи толкова познато, нали?!

Йонас Кауфман и Антонио Папано в работен моментА сега към вердиевия Отело! Всеки път, когато гледам спектакъл от киносезона на "Ковънт Гардън", дирижиран от Папано, изпитвам /и не само аз/ огромно удоволствие да слушам в антрактите как маестрото разказва за конкретната оперна творба, седнал на пианото. Успява да обясни смисъла на всеки музикален елемент, произведението сякаш струи от искрящите му очи и оживява изпод пръстите му по клавишите. На тази конференция Папано не беше на пианото си в оперния театър, но пак говореше с вълнение за тези моменти от работния процес с певците при пианото, когато са анализирали всяка фраза и смисловата натовареност на всяко пианисимо и пиано пианисимо в партитурата на Верди.

В лицето на Йонас Кауфман той има истински съмишленик в търсенето на смисъла. Какъв е неговият Отело – военен, влюбен мъж, човек, лесен за манипулиране, раним в своята любов? „Той е всичко това”, казва Йонас Кауфман и обръща внимание, че дори когато прави комплименти в любовната сцена в края на първо действие, Отело винаги говори с езика на воина. Другото, към което насочи вниманието ни, е финалът на операта. „Тези последни мигове, в които Отело избира дали да продължи да живее, променят всичко в представата ни за него, за което искам да благодаря на Джузепе Верди”, каза той и специално ни разходи из дома си, за да ни покаже портрета на великия композитор, за което пък аз искам да му благодаря, въпреки че не се прояви като оператор в класическа продукция, а по-скоро като в модерен нискобюджетен филм.

Водещият конференцията Aндреа Пенна, на когото бяхме изпратили нашите въпроси от различни държави, помоли Йонас Кауфман да направи съпоставка Верди-Вагнер, Отело-Тристан, тъй като големият тенор с баритонална окраска на гласа през последните години се изявяваше и развиваше във вагнерово амплоа. Интервюто се водеше от италианска територия, но Йонас Кауфман е един много интелигентен и дипломатичен мъж и музикант професионалист. Той не изрази своите предпочитания в почти 200-годишната война. Но по отношение на Отело и Тристан отбеляза, че има различия в музикалния език и че при Вагнер се пее два пъти повече, така че ако е говорил за Отело като за музикален Еверест, може би, говорейки за Тристан, трябва да каже Марс. „Винаги търся спецификата на композитора, емоционалната логика", каза той. "Например когато композиторът изписва пиано пианисимо в партията на героя, има определена причина, има емоционално обяснение за това, а изпълнението не е въпрос само на вокална акробатика.” Беше забавно, че английският превод на отговора спря точно когато водещият попита Йонас Кауфман за политическата коректност при поставянето на образа на Отело.

Още за международната интернет конференция и казаното от Кауфман и Папано очаквайте в предаването "Каста дива" в неделя от 20 ч. по програма "Хоризонт".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26