Руската корпорация "Росатом" ще си сътрудничи с френската компания "Фраматом" и американската "Дженерал илектрик" в рамките на процедурата за избор на стратегически инвеститор за проекта АЕЦ "Белене", съобщиха от руското дружество. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова отбеляза, че това е знак, че към проекта има интерес и процедурата ще бъде изключително оспорвана.
"Росатом", "Фраматом" и "Дженерал илектрик" ще обединят усилията си за участие в процедурата за избор на стратегически инвеститор за изграждането на АЕЦ "Белене".
Ако руската държавна корпорация "Росатом" бъде избрана за стратегически инвеститор, то тогава американската "Дженерал илектрик" ще осигури турбините и оборудването за машинната зала, а френската "Фраматом" ще отговаря за автоматизираните системи за управление в бъдещата атомна електроцентрала.
Трите компании си сътрудничат в няколко международни проекта
За желанието им да работят заедно и в България енергийният министър Теменужка Петкова информира и парламента:
"Обединяването на усилията на тези три световни лидера в областта на ядрената енергетика е наистина един много ясен знак, че процедурата, свързана с избор на стратегически инвеститор, ще бъде изключително оспорвана. Показва, че те вярват в този проект и възможността за реализация на проекта става все по-осезаема".
"Росатом", "Дженерал илектрик" и "Фраматом" влязоха в краткия списък от пет фирми, които искат да участват за осъществяването на проекта АЕЦ "Белене" заедно с Китайската национална ядрена корпорация и Корейската хидроядрена корпорация.
БСП скептични към проекта
Депутатът от БСП Таско Ерменков от своя страна изрази скептицизъм към реализацията на проекта, като припомни, че, за да заработи нова атомна централа в България, е нужна и държавна гаранция, която трябва да бъде различна от материалните активи по проекта:
"Но това не означава, че оттук нататък, като я построим тази централа, ще бъде гарантирано нейното функциониране и това е проблемът, който съществува, когато се правят дългосрочни инвестиционни проекти в областта на енергетиката и централи, че трябва все пак да има гаранция най-малко от държавата, че няма да има смяна в политиката и в политическите насоки. Защото я си представете, че направим централата, а утре някой реши да каже: ядрената енергетика в България е забранена".
Международното сътрудничество ще създаде оптимални условия
Първият заместник-генерален директор на "Росатом" Кирил Комаров изрази увереност, че международното сътрудничество между лидерите в атомния отрасъл ще създаде оптимални финансови и технически условия за осъществяването на проекта АЕЦ "Белене", предаде кореспондентът на БНР в Москва. Водещият експерт на руския Фонд за национална енергийна сигурност Станислав Митрахович, заяви за БНР, че не за първи път "Росатом" си сътрудничи с "Дженерал електрик" и "Фраматом САС".
"Има сътрудничество с "Дженерал електрик" по проектите за атомни централи "Аккую" в Турция и "Ел Дебаа" в Египет. Ако ще печелим заедно конкурса, можем да се кооперираме. България не е първата страна, където това се прави".
Освен това трите компании работят заедно по проекти в Унгария и Финландия. Според Митрахович решението за съвместно участие в процедурата за "Белене" е обусловено не само технологично, но и политически:
Вероятно ще се стигне до консорциум между трите фирми
Според Станислав Георгиев, изпълнителен секретар на "Булатом", най-вероятно ще се стигне до консорциум между трите фирми, но засега водещата компания е "Росатом". В предаването "12+3" той допълни:
"Предстои третата стъпка от процедурата – запознаване на място на представители на инвеститорите с документите за техническия проект за АЕЦ "Белене". Най-вероятно ще има допълнителни документи за разрешения, например… Могат да се очакват всякакви комбинации. Опит за съвместна работа в България между американска, френска и руска фирми вече имаме при модернизацията на Пети и Шести блок на АЕЦ "Козлодуй"… Ще бъде добре за развитие на самата процедура да има консорциум, защото ще се намели времето за преглеждане на оферти, времето за преговори".
Проектът не може да бъде компрометиран
В предаването "Нещо повече" Антон Иванов, енергиен експерт коментира:
"Рано е да говорим за успех-неуспех, превес-непревес. Очаквам обвързващи оферти от големи компании с високо реноме в началото на новата година. След това тези оферти ще бъдат разглеждани задълбочено. Сегашните терзания ще бъдат забравени, а на преден план ще излязат тежките изисквания към офертите. Тепърва имаме да решаваме тежки задачи".
Според него проектът, тъй като е даден общо и широко, не може да бъде компрометиран:
"Независимо от изхода на тази процедура за България е важно да получим добре детайлизирани оферти, които да ни покажат ясно, ако искаме да правим ядрен проект, какво технически е необходимо да се осигури, за да се реализира такъв проект. Това е ядрен проект и изисква национални усилия".
Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя. Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..
Като дете обича да разглобява различни предмети, след това започва да ги сглобява. И да изобретява. Обича да работи с ръцете си. Хирургът д-р Тургай..