Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за фолклориста Иван Качулев

В рубриката за българското музикално минало "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" припомняме делото на изтъкнатия наш фолклорист Иван Качулев, смятан за основоположник и водещ специалист в българската етноорганология. Поводът е 115-годишнината от неговото рождение.

Иван Качулев е роден е в Ямбол на 4 юни 1905 г. От малък учи пиано и работи като пианист в киното на братята си и в различни салонни оркестри. Учи в Музикалната академия - в теоретичния отдел - като студент на известната клавирна педагожка Тамара Янкова. След завършването си през 1938 г. става гимназиален учител в Казанлък, Попово, Павликени, Ямбол - тогава ръководи граждански и училищни хорове, както и духови оркестри. През 1945 г. се преселва в София и започва научно-изследователската си дейност. Първо е асистент в отдела за народна музика в Етнографския музей, на 49 години става научен сътрудник, а на 56 - старши научен сътрудник в Института по музикознание към БАН. Участва в много експедиции в цялата страна. За известно време преподава и пиано в Музикалната академия. Умира на 12 юли 1989 г.

Като  етнограф Иван Качулев работи предимно в областта на българските народни инструменти. Публикува редица монографии - като „Български духови двугласни инструменти - гайда и двоянка“, “Тамбурите в Разложко“, “Овчарски звънци в град Гоце Делчев“, автор е на книгите "Народни музикални инструменти в Добруджа“, “Народни музикални инструменти в Западна България - Трънско и Кюстендилско“, “Народни инструменти и инструментална народна музика на българските мохамедани в Родопите“ и др. Има интересни изследвания за звуковата среда в България: наблюдения, публикувани във „Виковете на амбулантните продавачи и занаятчии в България“, “Сигнални подсвирквания с уста“ и др. В своите експедиции той е събрал повече от 3600 народни песни и мелодии, издадени в сборници. Иван Качулев е автор и на много статии по въпросите на българския фолклор, публикувани у нас и в чужбина.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00