Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С какво привлича туристите квартал "Яфо" в Тел Авив

Снимка: http://bg.wikipedia.org

В нашето забързано време често забелязваме само първата и последната точка на мястото, където искаме да отидем. Докато пътуваме с транспортното средство, сме вперили поглед в мобилния си телефон и дори не забелязваме откъде минаваме. Затова е истинско предизвикателство, когато имаме възможност да открием интересни и неочаквани детайли около дома си или на някое безкрайно познато място.

Балзак нарича скитането по градовете „гастрономия на очите“. От Часовниковата кула започват всички туристически маршрути в "Яфо". Екскурзоводите разказват за нея самата, а не за двете сгради от двете страни на кръстовището. Едната е един от най-луксозните хотели на стария град с прекрасен изглед към крайбрежието на Тел Авив. Зданието е строено за полицейски участък, където не веднъж са били пребивани едни от най-известните конекрадци на града. Когато двамата братя конекрадци забогатяват достатъчно, купуват сградата на мъченията си и я превръщат в хотел. Сградата е построена върху най-студения извор в региона и се налага непрекъснато да изпомпват водата. Водопроводите-охладители минават през складовете и дори през хотелските стаи.

Срещу нея са руините на някогашния турски конак, който еврейски бунтовници са взривили, за да освободят приятелите си, заключени в мазето. Рухнала е само едната част от конака. Останалата - и до днес е турски културен център с прекрасна гледка от чардаците му към морето. Винаги има интересни изложби и може да се сръбне турско кафе, варено на жар.

Тел Авив

В първата успоредна уличка се намира бутиков хотел.

"Под основите на хотела са останки от византийска църква от 7-ми век. Виждат се през прозрачния под. Сградата е принадлежала на гръцката православна църква, след това в нея е бил щабът на израелското контраразузнаване ШАБАК, още известно като Шин-бет. Нашият хотел е един от 17-те бутикови ханове с винарни в Израел. Срещу нас е османска постройка от 18-ти век. Сега е хамам и СПА. Казва се Шевет (племе). Стопаните ѝ са изследвали и прилагат ритуални къпания и процедури от 6 места по света. Например по метода на индианските шамани цялото тяло се намазва със счукани растения и мазнини. По египетска технология се прави кална баня с луга от Нил, турската баня е с основно изтъркване и масаж, а индонезийското предсватбено измиване е съчетано с пиене на чай от билки и специални прахове и с поставяне на горещи камъчета върху определени точки", каза администратора на рецепцията Аврам Пинхас.

Близо до хотела се намира „Д-р Шакшука“- един от известните ресторанти за специалитети. Трудно е да се ориентира човек в цялото разнообразие от кръчми. Според гида по ресторантите Гил Пинто най-интересен е ресторант "Пуа", в който най-неочакваното е не храната, а това че е и антикварен магазин.


"Столовете, масите, приборите, покривките, картините, въобще всичко може да се купи. Едва ли два пъти би видял човек едно и също обзавеждане. Самият Пинто кани хората да разгледат дома му. Гидът се възползвал, че вече повече от 20 години живее до известния бит-пазар „Шука пишпишим“ и е купувал стилни старинни мебели, картини, прибори. Домът му прилича на нещо между дворец и склад с красиви, но често несъвместими вещи".

На метри от хотела се намира сладкарница, край която винаги има огромна опашка. Твърди се, че там се произвежда най-вкусното кнафе (кюнефе) в Израел. Ние предпочитаме това, което друзите продават в приземния етаж на пазарния център "Дизингоф". Правят го с козе сирене. Но за вкусовете не се спори.

А на излизане на най-оживената улица край Старо Яфо - Ефет, може да се чуе тропот на конски копита. Конете са съвсем истински. Между къщите на арабския квартал, които са много нагъсто, има и конюшни, където и до днес отглеждат местна порода. Гордите притежатели на коне яздят най-често по кривите сокаци, но понякога излизат и там, където автомобилите търпеливо чакат в задръстванията.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09