Следващите месеци ще са критични за политическата стабилност на Ирак и правителството на Мустафа Кадими, което пое властта този месец след година на размирици.
Консултациите между иракската и американската делегация от 12 юни не произведоха някаква „стратегическа“ договореност, каквато бе анонсирана от Вашингтон, но зададоха насоки за преодоляване на някои от главните предизвикателства пред Кадими.
По въпроса за американските и съюзническите войски, които помагат на Багдад в борбата с оцелелите джихадисти от ИДИЛ, но същевременно са честа мишена на атаки от шиитски екстремисти, Вашингтон подчерта, че не иска постоянни военни бази.
„Допуска се допълнително намаляване, но не и напускане на чуждестранните сили, както настояват хардлайнерите от шиитските фракции“, каза пред БНР Лахиб Хигел от Международната кризисна група.
Преговарящите засегнаха и фискалната криза, заради която милиони възрастни иракчани се оказаха с орязани пенсии този месец. От Вашингтон обещаха, че ще помогнат на Кадими. Според Хигел „най-вероятно ще бъде организиран заем от Международния валутен фонд или други международни институции с помощта на Съединените щати.“
Това обещание е много важно в настоящата ситуация.
„Ирак наистина преминава през труден момент. Ситуацията бе трагична още преди цените на петрола да паднат. Днес парите в банките са недостатъчни за заплатите в публичния сектор. Властите ще решават този проблем от ден за ден. Недоволството, засега поне, е слабо изразено, но изгледите за премиера Кадими не са добри“, каза Хигел за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
Взривоопасна комбинация
Фискалните затруднения и тлеещият от миналата есен бунт против корумпирания елит са взривоопасна комбинация.
„Смята се, че цените на петрола вече са ударили дъното, но няма да се качат до нивата, предвидени в предишния държавен бюджет – около 60 долара за барел. Ако останат на днешното равнище (между 30 и 40 долара) и правителството съумее да си осигури финансова подкрепа през следващите месеци, Ирак ще успее да се задържи на повърхността. Но всичко това трябва да бъде съчетано с икономии.“
„Хората от средната класа няма да приемат да бъдат притиснати от такива мерки. Държавните служители не участваха масово в досегашните протести, но сега и те могат да се превърнат във фактор. Това може да се случи и в края на тази, а може и през следващата година.“
На юг – недоволство, на север - опустошение
Социалното недоволство е съсредоточено в Багдад и шиитските територии на юг, но положението на север – в земите, опустошени от Даеш, е още по-лошо. Две години и половина след победата над джихадистите, милион и половина иракчани остават бежанци в собствената си държава, зависими от подаянията на правителството и чуждестранните донори.
„Много от тези хора предпочитат да останат прокудени, вместо да се завърнат по родните си места. Това се дължи или на проблеми със сигурността, или на липсата на поминък. В голяма част от териториите, които бяха освободени (от властта на Даеш), липсва какъвто и да е икономически живот. Дори ако можеш да се върнеш у дома, няма от какво да преживяваш. Така че много от хората, които са разселени близо до големи градски центрове - било то Арбил, Багдад или Сюлеймания - предпочитат да останат там.“
При това положение, да върне вътрешно разселените лица по домовете им до края на годината, както обещава, ще е истински успех за премиера Кадими. Успех ще е, ако изпълни и друго обещание - да освободи арестуваните по време на протестите активисти. Също и ако постигне резултати в новите военни операции срещу Даеш. Но Даеш отдавна не е главното препятствие пред възстановяването на Ирак, сочи Лахиб Хигел.
Финансова помощ, но с условия
От 2015 г. досега Европейският съюз отпусна стотици милиони евро в помощ на Ирак. Тези усилия и средства ще отидат на вятъра, ако страната пропадне. Ирак има нужда от финансова помощ, но „помощта не бива да бъде предоставяна без условия“.
„Твърде често парите се отпускат, без да бъде проследено къде всъщност отиват и как са оползотворени. Има какво да се направи за по-добър надзор.“
„В сегашната система има твърде много вратички за корупцията. Европа има необходимите инструменти, за да помогне за подобряване на управлението. Особено сега, когато Ирак има правителство с волята да осъществи реформи – поне доколкото е възможно при сегашния слаб и бездействащ парламент“, каза Хигел.
Шиитските въоръжени формирования
Голяма опасност за стабилността на Ирак е друго наследство от борбата с Даеш - въоръжените формирования на шиитите, мобилизирани през 2014 година за борба със сунитските екстремисти.
„С изчерпването на държавната хазна ще се засили борбата между политическите фракции за ресурсите, които са останали. Същото се отнася и за силите за сигурност, включително Хашд аш Шааби, които са прекалено раздути. Когато тези групировки се обърнат една срещу друга може да се стигне до конфликти в следващите месеци или години.“
Озаптяването на формированията, които са настроени най-антиамерикански – нещо, което Кадими обеща на американците при консултациите им преди седмица, ще е най-трудно. Провокациите на тези групировки, изразени в спорадичния ракетен обстрел над базите с американски войски край Багдад и Таджи, могат да причинят големи неприятности на иракските власти. Нека си спомним неприкритите предупреждения на президента Тръмп по адрес на предишния иракски премиер Адил Абдул-Махди.
„Всичко, което заплашва американското присъствие в Ирак, може да срине икономиката на страната. До това може да се стигне в случай на санкции от Вашингтон“, предупреждава Хигел.
Да се внимава с Иран
„Но в този момент тази вероятност е недопустима за Иран. Иран е под силно напрежение заради санкциите и отношенията му с Ирак държат икономиката му жива.“
Засега Иран може и да не е заинтересуван от дестабилизиране на Ирак. Но нещата могат да се променят, ако например Тръмп бъде преизбран наесен за още 4 години и продължи да оказва натиск върху Техеран.
Как да избегнем ново припламване на американско-иранския конфликт на иракска земя?
„Един от начините е Съединените щати да поотпуснат хватката си около Ирак. Ако го сторят, тогава може би и действията на противниците им в страната няма да са толкова груби и да се постигне някакъв баланс.“
„Някои от тези противници обаче не са под ирански контрол. Събитията през последната година предизвикаха голяма фрагментация в тези групировки, която ще бъде трудно преодоляна,“ казва Лахиб Хигел.
Интервюто може да чуете от звуковия файл.
Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..
Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген. В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..
Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Един безуспешен опит на БАБХ да прехвърли отговорността на бизнеса. Такава оценка даде Симеон Караколев, председател на Национална асоциация на..