Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български авиокомпании искат мярка 80/20 за авиосектора

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Каква е оценката за въздействието на кризата с коронавируса върху авиокомпаниите. Какви са последствията за пътническите и товарни превози?

Състоянието на българската гражданска авиация беше много тежко повлияно от забраните, спирането на пътуванията. В момента приходите на авиокомпаниите са около 20-30% от постъпленията в предишни години.

Авиокомпаниите не предприеха масови съкращения, съобщи за БНР Светослав Станулов председател на Асоциацията на българските авиокомпании.

"През този период българската гражданска авиация и нейния персонал продължи да се подготвя и да тренира, да се труди така, че ние спокойно да имаме упование в хората, когато се качим горе на самолета", подчерта Станулов. 

Той настоя мярката 60/40 да е 80/20 за авиационния сектор. Станулов поиска силна намеса на държавата.

"Всички се страхуват да пътуват, това е ясно и за съжаление няма как да ги поощрим с по-високи цени на билетите", допълни Светослав Станулов.

Изпълняват се само 10-20% от полетите, каза Светослав Станулов. 

Увеличение на полетите ще има като това ще се случва динамично, прогнозира Александър Богоявленски, пилот, експерт и журналист. Според него пътниците не се съобразяват с мерките и ограниченията заради разпространението на коронавируса.

"Една авиокомпания няма как да "извие ръцете" образно казано на даден пътник да си сложи маска, да не си я държи под носа, а по този начин самите пътници застрашават  себе си и околните", каза Богоявленски. 

В момента е много изгодно да се търсят самолетни билети и по ниски, и по далечни дестинации. Някои компании в страни в Европа предлагат билети на цени от 250-280 евро между Европа и САЩ.

"Нискоразходните превозвачи въведоха някои доста категорични промени в политиката си, макар и да са временни, като отпадането на тарифата за промяна на датата на пътуване, което знаете беше доста скъпо. Но всичко това ще се задържи до тогава, докато го диктува бизнес логиката. В момента очаквам първоначално да има спад за привличане на повече пътуващи, след което, ако бъдат приети някакви регулаторни ограничения на ниво, на което компаниите ще бъдат абсолютно задължени да ги спазват, както това да имат по-малко пътници на борда, естествено и цената ще се повиши, защото някои трябва да плати за тези празни седалки", коментира Александър Богоявленски. 

Превозът на товари чрез самолети е намалял с 50%, каза експертът. Според Богоявленски поне 2-3 години ще са необходими да се върнат авиокомпаниите на нивата от преди кризата:

"Има такива, които влязоха в тази криза с много по-силни позиции, в добро финансово здраве и те са някои от нискоразходните превозвачи, които сега си позволяват да бъдат доста агресивни на пазара, да откриват нови бази, нови маршрути - рисково, но все пак може би тази стратегия ще проработи, но като цяло за индустрията следват много мрачни години", изтъкна Богоявленски.

Интервюто със Светослав Станулов и Александър Богоявленски можете да чуете в звуковите файлове. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20