Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конфликт между Димитър Слатински и служители в община Самоков

Град Самоков
Снимка: Фейсбук

Димитър Слатински от Самоков, който е инвалид, твърди, че служител на охраната го е ударил, защото проявява твърде голяма гражданска активност. Той търси отговори на различни въпроси, свързани с управлението на община Самоков. За последното му питане, изпратено преди месец, твърди, че все още не е получил отговор от общинската администрация.

„Отговорено му е от наш служител и от деловодството, пред другите ми колеги е скъсал демонстративно отговора. Това мога да кажа", коментира Ангелина Вангелова, секретар на община Самоков.

Тя твърди още, че гражданинът Слатински е добре познат на общинските служители.

„Постоянно посещава нашите служители. Върви по етажите. Към настоящия момент е възпрепятстван с оглед наложените мерки във връзка с епидемията, в която се намираме, но като цяло, от години назад той всеки ден е в администрацията и върви от кабинет на кабинет“.

Поредно питане – този път за книга

На 2 юни 2020 г. Димитър Слатински решава да посети сградата на общината, за да получи отговор на въпроси, поставени в последното му писмо до кмета на Самоков, а именно: Каква е съдбата на скоро отпечатаната книга „От Чамкория до Боровец“ - луксозно издание, посветено на 100-годишнината на курорта и предназначено за продажба.

„Това са около 60 000 живи пари, но тъй като никой не ги е вадил от джоба си, най-вече кметът и другите там негови специалисти, може както си искат да си ги пилеят или да изгният там. Обаче, за детски спектакъл нямат 5000 лева, макар че за зари имат по 9. Питам такива неудобни въпроси, свързани с това, защо не си вършат работата“, коментира за „Хоризонт“ Димитър Слатински.

Секретарят на община Самоков Ангелина Вангелова коментира, че е сключен договор с Димитър Слатински да продава книги.

„Те са и за продан, и за представителни функции, като от цената ѝ, той получава 9 лева на книга. Ние сме длъжни да обръщаме внимание на всички наши потребители и с каквото можем да им помагаме. Това се отнася и към г-н Слатински. Не можем да му се сърдим за това, че той има нужда от помощ“.

Различни версии за инцидент

След като влязъл в общината на 2 юни, Слатински пожелал да използва тоалетната, предназначена за инвалиди, но му било отказано. По думите му бил ударен от охраната на общината.

„Когато ме удари 2 пъти г-н Ненко Ненков, офицер от резерва, позвънях на 112. Тъй като аз съм с диабет, получих пристъп. Нито от полицията някой дойде, нито от спешна помощ“.

Според Ангелина Вангелова г-н Слатински се е самонаранил, след което е започнал да рита и да плюе по кабината, в която се намира охраната и малко по-късно се е обадил сам на 112.

„Извикал е бърза помощ, съответно и полицията. Когато обаче те са дошли и са пристигнали на мястото в общинската администрация, той вече си е тръгнал. Те го познават всъщност много добре. И това е почти ежедневие, проблемите, които създава. Като лично и аз съм виждала, когато стане по-агресивен и смущава потребителите в центъра, налага се и ние да извикаме полиция и да бъде изведен от сградата“, коментира Ангелина Вангелова.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26