„Изолацията ме накара да почувствам малките разлики. Когато времето спря и препускането замръзна, започваш да пишеш по-бавно, да намираш удоволствие в малките неща. Всеки видя живота си отвътре. Макар и труден, това беше важен период“. Това сподели пред БНР актрисата Радина Боршош.
„Преди театрите кипяха от живот - изкуство в полет, а сега е тихо. Това е мъчителна гледка. Сега бавно, бавно се изправяме“.
Радина е на 22 години. Играе в постановки в Театър „София“ и в НТ „Иван Вазов“, в сериала „Ягодова луна“, във филма „Маймуна“. Репетира в поетичен спектакъл, посветен на 170-годишнината от рождението на Иван Вазов, който ще има премиера на 7, 8 и 9 юли в Народния театър.
В предаването „Хоризонт за вас“ актрисата върна лентата назад към началото:
„Имам спомен как стоя в салона на театъра и не мога да си тръгна след представление. Въздухът е различен. Прииска ми се да съм част от това място и да принадлежа на това изкуство. Тръгнах на театрални студия. Нямаше връщане назад“... Като ученичка открих, че всеки театър има своя аромат. Театърът е памет, там нищо не се заличава".
Според нея приемствеността е най-важното нещо в това изкуство. Нещо, на което я е научил и нейният учител в НАТФИЗ проф. Стефан Данаилов. Радина сподели и за неговата традиция - т.нар. „предаване на щафетата“.
„Когато работя по нов проект, тотално променям ритъма си на живот. Изолирам се от социалните си контакти. Дишам по различен начин... За мен професията е смисъл, пречистваща сила, страст, голямата ми любов“.
Интервюто с Радина Боршош можете да чуете в звуковия файл.
Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..