Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боби Косатката: Рокът е особено цвете в България, бори се да оцелее

Музикантът е в очакване на новите албуми на „Тангра“ и Der Hunds

Снимка: Личен архив

„Аз преследвам мечтата си от дете и мечтата ми се сбъдна – да съм рок музикант и да пея на големи сцени“. Това сподели пред БНР Борислав Мудолов, известен като Боби Косатката, вокал на групите „Тангра“ и Der Hunds.

„Да си част от група, не се учи за ден или два, трябва да имаш сърце и опит. Рок музиката е тежка работа, не е за всеки. Имам много приятели, цялата ми среда е изградена от хора, които се занимават с музика, но не всички успяха да се задържат, предпочетоха по-сигурни или по-спокойни професии“.

Аз съм машинен инженер по образование, воден от любовта към музиката

Боби признава, че винаги е правил това, което е обичал, затова е станал музикант, без да учи за такъв.

Идолите за музиканта са „Сигнал“, „Щурците“, „Тангра“, „Металика“:

„Моята зряла за музика възраст бяха 90-те години, когато излезе Сиатълската вълна... Не спирам да слушам музика, но за това време съм слушал и Стинг, и Фил Колинс, и Джордж Майкъл. Музиката от 90-те години е много по-музикална, дори и поп музиката, отколкото днес“.

вдъхновението

„То идва от нещата от живота. Рок музиката е музика на бунта, протеста, затова нещата, които ме заобикалят, ме вълнуват... Имаме песни срещу насилието, тероризма, замърсяването на околната среда. Моят протест е и срещу чалгаризацията на нацията“. 

По думите на Боби „рокът е едно особено цвете в България, което съществува само за себе си и се бори да оцелее“. 

На въпроса: Как си?, винаги отговарям: Все по-добре 

„Да си полезен за хората, да правиш нещо добро, това те прави с по-силен имунитет“. 

В предаването „Нощен Хоризонт“ Боби разкри и как е започнало всичко за него в легендарните „Тангра“:

„На директен въпрос от Косьо Марков дали искам да съм вокалист на групата, директно казах „да“. В последствие осъзнах каква отговорност и чест е това, особено за почитател на „Тангра“ от години, какъвто съм аз“.

група „Тангра“

„Тангра“ е група, която не е спирала да се развива. Това е една легенда. Около 28 членове са минавали през нея. Но не е спряла да се променя и то в модерен смисъл“.

Бандата работи по нов албум – „По пътя“, готов е 50%. Групата вече е в интензивни репетиции и с препланиране на датата на голям концерт, който трябваше да се проведе в края на октомври, но беше отложен заради актуалната ситуация с коронавируса.  

„В новите парчета на „Тангра“ се опитвам да вкарам моя дух, моето виждане. Борбата е да направим нова „Тангра“, която да звучи достатъчно адекватно за времето си“.

и „Der Hunds”

„Групата не е комерсиална, тя е в ъндърграунда. Всеки от бандата работи различни неща, нещо нормално за българския рокендрол. Всичко се прави от любов към музиката и за наше удоволствие“.

Новият - трети поред, албум на групата е готов, но все още има неизвестни пред времето и мястото за промоцията му. Песните са на английски език. Вероятно парчето „Спомен“ ще влезе като бонус трак на български език. 

на записи със Саймън Филипс и Рони Ромеро 

Броени дни преди обявяването на извънредното положение в България заради коронавируса Боби успява да вземе участие в поредицата концерти от проекта на д-р Милен Врабевски - супергрупата Inteligent Music Project. Боби излиза на една сцена с редица именити български музиканти, а със световноизвестните Саймън Филипс, барабанист на групата „Тото“, и Рони Ромеро, вокалист на „Рейнбоу“, записва в студио. През лятото се планират още концерти на супергрупата - във Варна (на 4 август) и в Пловдив (на 6 август), в София и в Бургас през септември.  

Интервюто на Виктор Димитров с Борислав Мудолов в предаването „Нощен Хоризонт“ можете да чуете в звуковия файл. 

Личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10