Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боби Косатката: Рокът е особено цвете в България, бори се да оцелее

Музикантът е в очакване на новите албуми на „Тангра“ и Der Hunds

Снимка: Личен архив

„Аз преследвам мечтата си от дете и мечтата ми се сбъдна – да съм рок музикант и да пея на големи сцени“. Това сподели пред БНР Борислав Мудолов, известен като Боби Косатката, вокал на групите „Тангра“ и Der Hunds.

„Да си част от група, не се учи за ден или два, трябва да имаш сърце и опит. Рок музиката е тежка работа, не е за всеки. Имам много приятели, цялата ми среда е изградена от хора, които се занимават с музика, но не всички успяха да се задържат, предпочетоха по-сигурни или по-спокойни професии“.

Аз съм машинен инженер по образование, воден от любовта към музиката

Боби признава, че винаги е правил това, което е обичал, затова е станал музикант, без да учи за такъв.

Идолите за музиканта са „Сигнал“, „Щурците“, „Тангра“, „Металика“:

„Моята зряла за музика възраст бяха 90-те години, когато излезе Сиатълската вълна... Не спирам да слушам музика, но за това време съм слушал и Стинг, и Фил Колинс, и Джордж Майкъл. Музиката от 90-те години е много по-музикална, дори и поп музиката, отколкото днес“.

вдъхновението

„То идва от нещата от живота. Рок музиката е музика на бунта, протеста, затова нещата, които ме заобикалят, ме вълнуват... Имаме песни срещу насилието, тероризма, замърсяването на околната среда. Моят протест е и срещу чалгаризацията на нацията“. 

По думите на Боби „рокът е едно особено цвете в България, което съществува само за себе си и се бори да оцелее“. 

На въпроса: Как си?, винаги отговарям: Все по-добре 

„Да си полезен за хората, да правиш нещо добро, това те прави с по-силен имунитет“. 

В предаването „Нощен Хоризонт“ Боби разкри и как е започнало всичко за него в легендарните „Тангра“:

„На директен въпрос от Косьо Марков дали искам да съм вокалист на групата, директно казах „да“. В последствие осъзнах каква отговорност и чест е това, особено за почитател на „Тангра“ от години, какъвто съм аз“.

група „Тангра“

„Тангра“ е група, която не е спирала да се развива. Това е една легенда. Около 28 членове са минавали през нея. Но не е спряла да се променя и то в модерен смисъл“.

Бандата работи по нов албум – „По пътя“, готов е 50%. Групата вече е в интензивни репетиции и с препланиране на датата на голям концерт, който трябваше да се проведе в края на октомври, но беше отложен заради актуалната ситуация с коронавируса.  

„В новите парчета на „Тангра“ се опитвам да вкарам моя дух, моето виждане. Борбата е да направим нова „Тангра“, която да звучи достатъчно адекватно за времето си“.

и „Der Hunds”

„Групата не е комерсиална, тя е в ъндърграунда. Всеки от бандата работи различни неща, нещо нормално за българския рокендрол. Всичко се прави от любов към музиката и за наше удоволствие“.

Новият - трети поред, албум на групата е готов, но все още има неизвестни пред времето и мястото за промоцията му. Песните са на английски език. Вероятно парчето „Спомен“ ще влезе като бонус трак на български език. 

на записи със Саймън Филипс и Рони Ромеро 

Броени дни преди обявяването на извънредното положение в България заради коронавируса Боби успява да вземе участие в поредицата концерти от проекта на д-р Милен Врабевски - супергрупата Inteligent Music Project. Боби излиза на една сцена с редица именити български музиканти, а със световноизвестните Саймън Филипс, барабанист на групата „Тото“, и Рони Ромеро, вокалист на „Рейнбоу“, записва в студио. През лятото се планират още концерти на супергрупата - във Варна (на 4 август) и в Пловдив (на 6 август), в София и в Бургас през септември.  

Интервюто на Виктор Димитров с Борислав Мудолов в предаването „Нощен Хоризонт“ можете да чуете в звуковия файл. 

Личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56

Антропологът Оливие Живр: Вкусът на радиоточката е като на шкембе чорба

Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..

публикувано на 04.01.25 в 10:43
Исус Ангелов

Исус Ангелов - един млад човек, който "създава усмивки в хората"

Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..

публикувано на 01.01.25 в 10:00
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10