Навършиха се 95 години от създаването на първия извънстоличен оперен театър - Старозагорската опера.
Стара Загора е град с богати традиции в областта на музиката - още през 1897 г. е основано музикално дружество „Кавал“, което разполага с мъжки и смесен хор, с оркестър, и със своите концерти възпитава музикалния вкус на старозагорци. През 1905 г. широка просветителска дейност развива и учителят от Девическата гимназия Златан Станчев - той е диригент на училищни и градски хорове, светски и църковни. В програмите на съставите присъстват и хорове из опери.
През 1919 г. в Стара Загора е представена и първата оперета - творба от Луи Бордез, а Станчев дирижира и още няколко оперети с хоровите състави и с духов оркестър, като подготвя вокално много от солистите, станали по-късно водещи наши оперни певци. Принос за възпитаването на вкуса на старозагорската публика има и създадената през 1914 г. „Детска китка“ с диригент Тодор Пъндев - хор, приел по-късно името „Родни звуци“. Неговият състав е от близо 300 деца, като подбран малък състав изнася много концерти в града, в които се включват и оперни фрагменти.
През 20-те години на века съставите на музикалното дружество “Кавал“ изнасят фрагменти от опери - вече с костюми, грим, декори и сценично осветление. Откъсите са от "Селска чест", "Кармен", "Вълшебната флейта" и "Фауст", както и първото действие на "Гергана" от Маестро Атанасов. Възторженият прием от страна на публиката дава кураж на ръководителите на съставите Александър Георгиев и Златан Станчев да започнат действия за създаването на оперен театър в града.
1 юли 1925 г. е рождената дата на операта в Стара Загора. Тогава е представена операта „Гергана“ на Маестро Атанасов под диригентството на Атанас Ковачев - капелмайсторът на духовата музика. Хоровете подготвя Златан Станчев, а главните роли се изпълняват от Ничка Хаджимитева-Баталова и Георги Баталов (родителите на известната наша диригентка Росица Баталова). Така започва пътят на Старозагорската опера, съставена както от професионални музиканти, така и от любители.
Следващите 20 години трупата съществува само благодарение на ентусиазма и любовта към музиката на своите участници - без материална сигурност и стабилност. Сменя няколко пъти името си: Южнобългарска районна опера, Старозагорска общинска опера. На 1 април 1946 г. операта преминава на държавна издръжка, а първата премиера е на 8 юни същата година - на операта „Русалка“ от Даргомижски с диригент Симеон Фетфаджиев, режисьор Драган Кърджиев и в ролите Никола Христов, Тоско Илиев, Рене Йорданова, Йорданка Бунарджиева-Минева.
Днес Държавна опера - Стара Загора работи активно под ръковоството на директора и режисьор Огнян Драганов, а в екипа му са оперната прима Веселина Кацарова (артистичен директор), Ивайло Кринчев (главен диригент), Силвия Томова (ръководител на балета), Младен Станев (хормайстор).
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
2024-та беше много силна и успешна година за нас! Така оцени изминалата година за Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, директор на..