Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Проданов: Кризата открои пукнатините в глобалната икономика

Умерена прогресия на данъчните ставки е икономически издържана

Константин Проданов
Снимка: БГНЕС

„Тук има не толкова алтруистични подбуди, колкото инстинкт за самосъхранение" – така икономистът Константин Проданов коментира в предаването „Преди всички“  изявлението на 83 милионери, обединени в групата „Милионери за хуманност“, които призоваха най-богатите хора на планетата незабавно и завинаги да бъдат облагани с по-големи данъци, за да допринесат за съживяване след кризата, породена от пандемията от новия коронавирус.

„Защото това са тенденции, може би в последните три десетилетия, на състезание към дъното по отношение на данъчни ставки. Все по-ниски и по–ниски ставки, особено за капитала, за големите кооперации, които водят до нарастващо неравенство и у нас, и по света. Оттам вече и до доста социално напрежение, които в един момент ще избухнат. Всъщност виждате, че сегашната криза просто беше повод, който показа големите пукнатини във фасада на глобалната икономика.“

По думите на Константин Проданов вследствие на кризата става ясно, че все по-голяма част от новосъздадения продукт отива в една много малка прослойка. „83 на сто от новосъздадения продукт в глобален план е отишъл в 1% от хората. Голяма част от тази икономическа власт, която чрез по-ниските данъци, укриване в данъчни убежища на огромни суми пари, голяма част от тази икономическа власт се трансформира и в политическа.“

Константин Проданов допълни, че така биват купувани медии, политици, политически партии и това го виждаме и у нас.

Оттам нататък се пренаписват правилата - в услуга именно на този 1% и той се бетонира вовеки-веков. Затова идеята е, че за да контролират процесите за богатите, е по-добре сега да дадат нещо, вместо в един момент натрупаното напрежение да избухне и да ги помете.“ 

Проданов вижда в това здрава икономическа логика. Голяма част от тези бизнеси зависят от платежоспособно търсене. Ако такова няма, няма кой да купува продуктите. А като цяло голяма част от света обеднява от гледна точка на реални доходи.“

Според Константин Проданов умерена прогресия в данъчните ставки, която се прехвърля върху наистина тези, които могат си позволят по-голямата част от бремето, е нещо икономически издържано

"Което и у нас може да стане. Промяната на данъчната система у нас е наложителна, защото има недофинансиране на публични системи като образованието и здравеопазването и това се отразява изключително зле и на демографската политика и на икономиката като цяло. Това няма как да стане с ниски данъци, а България е единствената страна с плосък данък без необлагаем минимум и имаме много малка преразпределителна възможност на държавата. У нас преразпределяме 35% от БВП, през бюджета в Европа средното е 47% , във Франция е над 50 %. Фактът е, че и досега немалка част от данъците не ги събираме и те се източват. Има какво да се направи да се подобри събираемостта", смята Проданов.

Това не е първият призив, имаше даже един доста по-широк призив - от около 400 американски милионери и милиардери, които 2016 година по повод планираната от американския президент Доналд Тръмп данъчна реформа излязоха с призив „Не ни сваляйте данъците“, припомни Константин Проданов.

Още по темата слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31