Има и прозаична причина да излиза на лов за кадри все нощем: просто няма друго свободно време, което да посвети на снимането – например на изгреви или залези. Динамиката на семейния човек му оставя един–единствен творчески прозорец: нощта.
Астрофотографията е капризна любов за всеки, който е влюбен в обектива. Свързана е с много планиране и не е просто „да отидеш някъде, да извадиш апарата и да снимаш“, признава Михаил.
„Трябва да имаш чисто небе. Може да имаш някой облак за акцент, но трябва да е чисто. Трябва да си далече от големи градове със светлинно замърсяване, да имаш интересна композиция - Млечният път си е Млечен път, той не се променя. Персоналното отношение е това, което ще покажеш в предния план, някаква история да разкажеш.“
Когато идеята се появи, докато си работи нещо друго, Михаил понякога я записва, друг път я рисува. „И после сравнително бързо я осъществявам.“
Като си сам сред полето, на плажа, където и да е, сред злободневните битови мисли се прокрадват и по-философски, казва астрофотографът в предаването "Изотопия".
„Няма как като погледнеш този купол, звезден, да не се почувстваш мъничък и някак си да се смириш. Обръщане вътре към теб, към тоя покой, който ние имаме, към тая тишина. Всеки от нас я има, въпросът е, че не можем да я усетим, защото ежедневието ни бомбардира с всякакви стимуланти.“
Михаил Минков не познава толкова добре звездите, които заснема. Наясно е, че познанията му по астрономия не са така детайлни, както му се иска, но се опитва да наваксва.
„Аз обичам да има нещо на земята. Ние, хората, виждаме тази красота и я пречупваме през нас, затова човешкият елемент за мен е много важен, да го има, да има някаква история и да е по-художествено“, описва още детайли от хобито си Михаил.
До момента той е снимал само в България. Повечето му творби са правени край морето. Вперил е поглед към далечни кътчета на планетата, където няма светлинно замърсяване. А "достатъчно тъмно" небе у нас има на места в Родопите, на Камен бряг, около Тюленово, към Трън...
„Много хора си мислят, че астрофотографията е Photo shop, защото много малко от тях са излизали наистина на тъмно – да застанеш под небето и да видиш къде е Млечният път, какво представлява това: че не е мляко за пиене и не е път да вървиш“, уточнява с усмивка Михаил Минков.
„Няма дигитална камера, която да не мине през някаква обработка. Но между това да извадиш потенциала на един кадър и това да направиш манипулация и да прибавяш неща, които не съществуват, има огромна разлика. Едното е фотография, другото е вече digital art.“
Камерата, която Михаил ползва, има някои корекции, но не променя съществено образа, който е пред очите му. А той търси именно това – да бъде максимално близо до естественото.
Когато бил малък, с баба му ходели в местност близо до Варна. „Всичко беше в едни барачки и много дивотия, нямаше никакво застрояване. И сме оставали да спим там, и съм гледал звездите и много ме е било страх от звездите. Това ми е разказвала тя. Явно има нещо останало оттогава. А с дъщеря ми (която участва в някои от снимачните му сесии - бел.. ред.), много бих искал това, което в момента правим с нея, да й създаде тази любов, някаква естетика към природата, към красотата. За мен лично природата е велик творец.“
Към любопитните и начинаещи астрофотографи Михаил отправя кратък съвет – да инвестират в себе си, не в скъпа техника.
И още за опита да приближиш до звездите слушайте в звуковия файл.Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Владина Цекова е обиколила над 70 държави , продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор , има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко" . Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители , майката е по рождение с това състояние, а..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..