Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сред поле от слънчогледи в тъмнината - астрофотографът Михаил Минков

На лов за звезди из нощните небеса графичният дизайнер търси тишината в себе си

Снимка: Михаил Минков

„С астрофотография се занимавам от две години, иначе снимам, откакто се помня. Много харесвам звездите. Въобще да си под нощното небе е изключително преживяване, защото те връща навътре, към теб самия. Тази тишина, неописуемо е усещането.“ Това казва за себе си астрофотографът Михаил Минков, който по професия е графичен дизайнер.

Има и прозаична причина да излиза на лов за кадри все нощем: просто няма друго свободно време, което да посвети на снимането – например на изгреви или залези. Динамиката на семейния човек му оставя един–единствен творчески прозорец: нощта.

Астрофотографията е капризна любов за всеки, който е влюбен в обектива. Свързана е с много планиране и не е просто „да отидеш някъде, да извадиш апарата и да снимаш“, признава Михаил.

„Трябва да имаш чисто небе. Може да имаш някой облак за акцент, но трябва да е чисто. Трябва да си далече от големи градове със светлинно замърсяване, да имаш интересна композиция - Млечният път си е Млечен път, той не се променя. Персоналното отношение е това, което ще покажеш в предния план, някаква история да разкажеш.“

Когато идеята се появи, докато си работи нещо друго, Михаил понякога я записва, друг път я рисува. „И после сравнително бързо я осъществявам.“

Като си сам сред полето, на плажа, където и да е, сред злободневните битови мисли се прокрадват и по-философски, казва астрофотографът в предаването "Изотопия". 

Няма как като погледнеш този купол, звезден, да не се почувстваш мъничък и някак си да се смириш. Обръщане вътре към теб, към тоя покой, който ние имаме, към тая тишина. Всеки от нас я има, въпросът е, че не можем да я усетим, защото ежедневието ни бомбардира с всякакви стимуланти.“

Михаил Минков не познава толкова добре звездите, които заснема. Наясно е, че познанията му по астрономия не са така детайлни, както му се иска, но се опитва да наваксва.

„Аз обичам да има нещо на земята. Ние, хората, виждаме тази красота и я пречупваме през нас, затова човешкият елемент за мен е много важен, да го има, да има някаква история и да е по-художествено“, описва още детайли от хобито си Михаил.

До момента той е снимал само в България. Повечето му творби са правени край морето. Вперил е поглед към далечни кътчета на планетата, където няма светлинно замърсяване. А остатъчно тъмно" небе у нас има на места в Родопите, на Камен бряг, около Тюленово, към Трън...

„Много хора си мислят, че астрофотографията е Photo shop, защото много малко от тях са излизали наистина на тъмно – да застанеш под небето и да видиш къде е Млечният път, какво представлява това: че не е мляко за пиене и не е път да вървиш“, уточнява с усмивка Михаил Минков.

„Няма дигитална камера, която да не мине през някаква обработка. Но между това да извадиш потенциала на един кадър и това да направиш манипулация и да прибавяш неща, които не съществуват, има огромна разлика. Едното е фотография, другото е вече digital art.“

Камерата, която Михаил ползва, има някои корекции, но не променя съществено образа, който е пред очите му. А той търси именно това – да бъде максимално близо до естественото.

Когато бил малък, с баба му ходели в местност близо до Варна. „Всичко беше в едни барачки и много дивотия, нямаше никакво застрояване. И сме оставали да спим там, и съм гледал звездите и много ме е било страх от звездите. Това ми е разказвала тя. Явно има нещо останало оттогава. А с дъщеря ми (която участва в някои от снимачните му сесии - бел.. ред.), много бих искал това, което в момента правим с нея, да й създаде тази любов, някаква естетика към природата, към красотата. За мен лично природата е велик творец.“

Към любопитните и начинаещи астрофотографи Михаил отправя кратък съвет – да инвестират в себе си, не в скъпа техника.

И още за опита да приближиш до звездите слушайте в звуковия файл. 
Снимки: Михаил Минков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09