За значението на Левски за историята и съвремието говори в предаването „Нощен Хоризонт“ историкът проф. Андрей Пантев. По думите му, величието на Дякона се крие в безкористието и тихия героизъм, които той показва:
„Безкористието, което Левски внесе в българското националноосвободително движение, го прави толкова значим. Той се е слял с тогавашния народ и не е искал непременно да стане някакъв.(…) Нашето разочарование от съвременните ни представители е в резултат именно от това, че нито един от тях не казва „Аз ще сваля този режим, но тържествено ви казвам, че няма да ставам никакъв“. Обикновено всички тези, които страстно се съпротивляват, след това стават някакви, докато Левски никога не е казал, че ще стане княз, министър, дипломат и пр. в бъдеща България. Това го прави особен не само в българския обхват, но и в историята на целия 19 век.“
Васил Левски е изключение и особеност в националното освободително движение в Европа по това време и по друг параграф, смята още проф. Пантев. С изграждането на комитетска мрежа в страната, Левски се превръща в „бащата на бъдещите български институции“, създадени след Освобождението:
„България създаде институции, армия, образование, дипломация, стопанство и пр., което до голяма степен се дължи и на това, че Левски осея с революционни комитети цялата българска земя, макар и в тайнство и конспиративност. (…) До голяма степен той създава местната инфраструктура, върху която ще се надградят всички министерства, дипломатически агенции и пр. В това отношение той надраства много други философи, дейци, мислители и програмисти на националното освобождение в Европа - от Полша до Ирландия.“
Според историка най-голямата отплата на българите към Левски е, че той не е забравен или иронизиран и отричан:
"Докато го честваме, неговата кръв повече или по-малко тече в нашите вени. Иначе той можеше да бъде забравен, прескачан, заобикалян. Самият факт, че днес ще има трептящо поклонение с дядовци и бащи, които ще водят децата си да се поклонят, и че изпитваме една тръпка към него, означава, че не е загинал."
По повод бъдещето на страната, проф. Пантев направи и историческа препратка:
„Както преди Левски е имало много тъмни векове в българската история – особено 15-16-17 век, с пълно невежество, изведнъж за около стотина години се ражда едно поколение с познание, храброст, умения - възрожденци, революционери и книжовници. И това ни дава надежда, че след тези разочароващи години, които преживяваме, все пак ще се намери едно ядро българи, които ще ни върнат към онези отправни точки, от които е тръгнал Левски и всички останали.“
Целия разговор с проф. Андрей Пантев чуйте от звуковия файл.
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..