„За мен музиката е най-отпред и после са митингите“. Това сподели пред БНР Васко Кръпката, едно от емблематичните лица на протестите в миналото. Той подчерта, че пропуска протестите днес по няколко причини:
„Първо, че съм на път, после музиката ми звучи там, те ми поискаха моя музика, аз им изпратих мои песни. И се радвам, че мога да им помагам с музика. Имам 13 нови парчета, едното се казва – „Нова история БГ“, така че аз по принцип участвам“.
На въпрос имат ли шанс тези протести, Васко Кръпката отговори, че всеки протест има за идея да покаже на властимащите, че има инакомислещи.
„Аз не съм толкова активен в тези протести, защото не искам да заставам заедно с БСП“, посочи още певецът.
„За мен е важно също България да е обърната към европейските народи, а не към Русия. Но когато нещата са свързани с много корупция и много мутри, съм съгласен с много от исканията на този протест, но не съм там, защото същите искания са и на Слави Трифонов, и на Мая Манолова, и на кой ли не... Не искам да заставам на страната на други мутри“.
Певецът заяви също, че е против насилието и екстремните неща във връзка с изявленията за планирани от утре организирани мероприятия пред обществени сгради:
„Ние преживяхме нашата китарна революция по протестите – ние свирехме и пеехме, никой не пострада, докато тук в тези протести няма музика. За мен спирачка е и пандемията. Ако трябваше да изпея песен сега на протеста, би била – „Злите сили не спят“.
„Аз съм на площада още от първия ден и това, което ме радва най-много, е участието на младите хора в протестите“. Това заяви пред БНР Мариана Христова, екоактивист, лидер и говорител на протеста от 2013 година. В екологичните си каузи тя се бори за това да не бъде добиван шистов газ в Добруджа и да бъде замърсявана българската земя.
„Тези хора не се интересуват от лидерите на партиите, те искат своя живот обратно, те искат оставка на правителството на ГЕРБ и на главния прокурор Гешев“.
Мариана Христова посочи, че и при предишни протести е имало подстрекатели, подставени лица, на опити за яхване на протеста и това е довело до разединение на протеста.
„Това съсипа протестите 2013 година", каза екоактивистката. По думите ѝ и сега на протестите има „служебни дежурни активисти на ГЕРБ“.
„Хора, излезте на улицата, защото само тогава протестът няма да бъде яхнат. Нито един от тези, които се пишат, че са организатори на протеста, не са, защото ние никого не сме упълномощавали“.
Христова посочи също, че със сигурност има платени хора на протеста – „на Васил Божков, на ГЕРБ, но има млади хора, които се върнаха сега в родината си поради пандемията, които не са платени“. Тя заяви още, че настояват парламентът да върне машинното гласуване, за да се гарантира честност на предстоящите избори, както и да се избере експертно служебно правителство“.
„За първи път виждам плакати на протест, които не са професионално направени. За първи път, хората, които излизат на улицата, не са обединени от една партия“. Това каза пред БНР Соломон Франсес. Той е фотограф на плакатите на протеста и заедно със свои съмишленици във фейсбук имат група „На прощаване 2020. Плакатите на протеста“. Франсес е независим фотограф, който излага свои фотографии в цял свят – в Израел, Турция САЩ.
„За първи път виждам хора, които продават вестник „Работническо дело“ и до него има хората от десницата и няма никакъв конфликт между тях. Всеки е направил плаката си у дома, от картон, дори има една цяла врата донесена. Нещата са доста различни от 1997 година насам. Хората просто искат пълна промяна“.
Според фотографа е имало опит за подмяна на протестите.
„Но на протестите са млади хора, които са се върнали заради пандемията тук и са отвратени от това, което виждат. Те се борят с полицейщината в България“, посочи Франсес.
„Не съм тук заради Васил Божков. Тук съм заради Васил Левски“, „Ние спим до книги, не спим до пистолети“, това са част от надписите на плакатите.
„Много от плакатите са много тъжни. Има, разбира се, и такива с тънка ирония. Има такива срещу Бойко, срещу изсичането на горите, даването на концесии. Няма акцент в плакатите на тези протести – те са много разнородни“, казва още фотографът.
„Тези млади хора, които са надраснали бетонните павета в нашите глави, са моята надежда“, обясни поетично пред БНР Мария Лалева участието на младежите в протестите. По думите ѝ те са надскочили всякакви пристрастия – те искат една по-красива държава с елементарни нива на почтеност и морал на обществения живот.
„Това е краят на нашето търпение – това казват младите. За разлика от нашето поколение, тези млади хора познават свободата. Променя се енергията на поколенията – то казва – аз няма да живея така, както ти си решил. Не трябва да подценяваме способността на младите хора да вземат решения“, съветва Лалева.
„Времето затвори. Старият свят затвори. Грешката ще е, ако повторим стария модел, ако повторим вчера – и в личен план, и в обществен план“.
И в заключение поетесата посочва:
„Надеждата ми е, че тези млади хора са надскочили разделението от миналото. Те искат своята доза цивилизованост, красота, справедливост и нормалност“.
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..
"Примерът с Хърватия е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото, имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..
Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..
Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
ПП ще подкрепи вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков за провала му в сектора на околната среда и несправяне с екологичната..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с..
Брюксел и влизането на България в еврозоната не гарантират пълен мандат на правителството. Другото е, че ГЕРБ и ДПС-НН имат пълен контрол на..