„За мен музиката е най-отпред и после са митингите“. Това сподели пред БНР Васко Кръпката, едно от емблематичните лица на протестите в миналото. Той подчерта, че пропуска протестите днес по няколко причини:
„Първо, че съм на път, после музиката ми звучи там, те ми поискаха моя музика, аз им изпратих мои песни. И се радвам, че мога да им помагам с музика. Имам 13 нови парчета, едното се казва – „Нова история БГ“, така че аз по принцип участвам“.
На въпрос имат ли шанс тези протести, Васко Кръпката отговори, че всеки протест има за идея да покаже на властимащите, че има инакомислещи.
„Аз не съм толкова активен в тези протести, защото не искам да заставам заедно с БСП“, посочи още певецът.
„За мен е важно също България да е обърната към европейските народи, а не към Русия. Но когато нещата са свързани с много корупция и много мутри, съм съгласен с много от исканията на този протест, но не съм там, защото същите искания са и на Слави Трифонов, и на Мая Манолова, и на кой ли не... Не искам да заставам на страната на други мутри“.
Певецът заяви също, че е против насилието и екстремните неща във връзка с изявленията за планирани от утре организирани мероприятия пред обществени сгради:
„Ние преживяхме нашата китарна революция по протестите – ние свирехме и пеехме, никой не пострада, докато тук в тези протести няма музика. За мен спирачка е и пандемията. Ако трябваше да изпея песен сега на протеста, би била – „Злите сили не спят“.
„Аз съм на площада още от първия ден и това, което ме радва най-много, е участието на младите хора в протестите“. Това заяви пред БНР Мариана Христова, екоактивист, лидер и говорител на протеста от 2013 година. В екологичните си каузи тя се бори за това да не бъде добиван шистов газ в Добруджа и да бъде замърсявана българската земя.
„Тези хора не се интересуват от лидерите на партиите, те искат своя живот обратно, те искат оставка на правителството на ГЕРБ и на главния прокурор Гешев“.
Мариана Христова посочи, че и при предишни протести е имало подстрекатели, подставени лица, на опити за яхване на протеста и това е довело до разединение на протеста.
„Това съсипа протестите 2013 година", каза екоактивистката. По думите ѝ и сега на протестите има „служебни дежурни активисти на ГЕРБ“.
„Хора, излезте на улицата, защото само тогава протестът няма да бъде яхнат. Нито един от тези, които се пишат, че са организатори на протеста, не са, защото ние никого не сме упълномощавали“.
Христова посочи също, че със сигурност има платени хора на протеста – „на Васил Божков, на ГЕРБ, но има млади хора, които се върнаха сега в родината си поради пандемията, които не са платени“. Тя заяви още, че настояват парламентът да върне машинното гласуване, за да се гарантира честност на предстоящите избори, както и да се избере експертно служебно правителство“.
„За първи път виждам плакати на протест, които не са професионално направени. За първи път, хората, които излизат на улицата, не са обединени от една партия“. Това каза пред БНР Соломон Франсес. Той е фотограф на плакатите на протеста и заедно със свои съмишленици във фейсбук имат група „На прощаване 2020. Плакатите на протеста“. Франсес е независим фотограф, който излага свои фотографии в цял свят – в Израел, Турция САЩ.
„За първи път виждам хора, които продават вестник „Работническо дело“ и до него има хората от десницата и няма никакъв конфликт между тях. Всеки е направил плаката си у дома, от картон, дори има една цяла врата донесена. Нещата са доста различни от 1997 година насам. Хората просто искат пълна промяна“.
Според фотографа е имало опит за подмяна на протестите.
„Но на протестите са млади хора, които са се върнали заради пандемията тук и са отвратени от това, което виждат. Те се борят с полицейщината в България“, посочи Франсес.
„Не съм тук заради Васил Божков. Тук съм заради Васил Левски“, „Ние спим до книги, не спим до пистолети“, това са част от надписите на плакатите.
„Много от плакатите са много тъжни. Има, разбира се, и такива с тънка ирония. Има такива срещу Бойко, срещу изсичането на горите, даването на концесии. Няма акцент в плакатите на тези протести – те са много разнородни“, казва още фотографът.
„Тези млади хора, които са надраснали бетонните павета в нашите глави, са моята надежда“, обясни поетично пред БНР Мария Лалева участието на младежите в протестите. По думите ѝ те са надскочили всякакви пристрастия – те искат една по-красива държава с елементарни нива на почтеност и морал на обществения живот.
„Това е краят на нашето търпение – това казват младите. За разлика от нашето поколение, тези млади хора познават свободата. Променя се енергията на поколенията – то казва – аз няма да живея така, както ти си решил. Не трябва да подценяваме способността на младите хора да вземат решения“, съветва Лалева.
„Времето затвори. Старият свят затвори. Грешката ще е, ако повторим стария модел, ако повторим вчера – и в личен план, и в обществен план“.
И в заключение поетесата посочва:
„Надеждата ми е, че тези млади хора са надскочили разделението от миналото. Те искат своята доза цивилизованост, красота, справедливост и нормалност“.
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..