„Бях навън с приятели. Тогава те гледаха едно популярно шоу в Румъния, което аз не харесвах. Всички се прибраха, за да го гледат. Останах сам и също се прибрах вкъщи. Мисля, че беше нощта на полуфинала. Сменях каналите по телевизията и попаднах на таблицата, в която показват всички страни, участващи в „Евровизия“. Там може да се видят редът на изпълнителите, правилата. Проследих полуфинала, след това и финала. И от този момент бях обсебен“, разказва Алекс.
Въпреки че живее далеч от Европа, разстоянията не му пречат да следи всичко, което се случва около любимия музикален конкурс. Разказва и как се е променила „Евровизия“ през годините.
„Мисля, че периода от 2005 до 2008–2009 година беше малко луд. Всичко беше бляскаво, без да бъде дигитално. Сякаш изпълнителите се опитваха да правят магии на сцената. От 2009-а до 2013 година изпълнителите в надпреварата станаха по-спокойни. Всичко започна с Лена от Германия, която спечели през 2010 година. След нейната победа артистите решиха да имат това спокойно усещане и за техните песни. От 2014-а до днес всичко е свързано със специални ефекти и наистина добри гласове“.
Алекс може да се похвали и с Ютюб канал, който вече има почти 5000 абоната. В него ще намерите различни видеа – някои, свързани с пътешествията му, повечето – посветени на „Евровизия“.
„Началото на канала беше през 2010 година. Нямах обаче представа какво правя. Качвах някои от песните в „Евровизия“ и пишех текстовете им в клипа. Там включвах и своята оценка за музиката и текста. Миналата година за рождения си ден получих видеокамера Go Pro. Първата идея бе да започна да правя клипове за живота ми в Окинава. После реших, че мога да правя и клипове с реакции на песните от „Евровизия“. Направих 10 клипа миналата година. Отново не знаех какво правя. Мисля, че дори шепнех на някои от клиповете, защото се чувствах странно да говоря на камерата. Тази година през февруари сякаш беше истинското начало на канала ми. Тогава качих първото си видео с двамата ми приятели от Америка – Майк и Лоурън, които реагираха на „Евровизия“ 2019. От тогава видях, че хората наистина харесват този тип съдържание“, спомня си още Александру.
Едни от най-гледаните клипове в канала на Александру са тези, които той снима с американските си приятели, също живеещи на острова. Заедно те реагират на издания от песенния конкурс. Този тип видеа събират по над 100 000 гледания.
Алекс лесно ги убеждават да се впуснат в музикалното приключение:
„Мисля, че първият път, в който им го споменах, малко преувеличих. Казах им, че това е най-доброто шоу в света. Те, естествено, бяха скептични – питаха – след като това е най-доброто шоу в света, защо не сме го чували досега? Сега те са пристрастени към песенния конкурс, особено тези, с които започнахме канала. Обичайната реакция, която получавам от хората, е любопитство. Заинтригувани са. Те искат да разберат какво е това нещо“.
Популярните серии от видеа, които Александру прави за канала си, са няколко. „Американци реагират“ – в които американските му приятели гледат някое шоу от „Евровизия“ и коментират, епизодите от „Напред и назад“, в която други негови приятели гледат различни клипове през годините. Алекс прави и лайф стрийминги, които е нарекъл „Евровизия тривия вечер“ – на живо задава различни въпроси, свързани с конкурса.
„С това се опитвам да се забавлявам и да сплотявам обществото на „Евровизия“, защото много от зрителите стават приятели един с друг, създават чат групи и говорят за различни други неща“, допълва Алекс.
Интервюто с Александру Мик можете да чуете в звуковия файл.
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява. „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..
Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..
Деси Добрева е специален гост в "Нощен хоризонт" и представя предстоящото турне "Гиздава". Седем концерта в седемте най-големи градове в страната, с благотворителна цел - в подкрепа на деца таланти. Певицата, заедно с Лудо Младо Бенд и Нешка Робева, стартира мащабното турне, което ще обиколи България и ще зарадва почитателите на българския..
18-годишната Росица Денчева, състезател на Тенис клуб "Плевен 90", ще представи родния си град и България на турнира "Уимбълдън". На специална среща тя получи почетен плакет и поздравления от кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и неговия заместник Калоян Къдрийски. Наскоро тенисистката впечатли спортния свят с отличното си..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..