„Бях навън с приятели. Тогава те гледаха едно популярно шоу в Румъния, което аз не харесвах. Всички се прибраха, за да го гледат. Останах сам и също се прибрах вкъщи. Мисля, че беше нощта на полуфинала. Сменях каналите по телевизията и попаднах на таблицата, в която показват всички страни, участващи в „Евровизия“. Там може да се видят редът на изпълнителите, правилата. Проследих полуфинала, след това и финала. И от този момент бях обсебен“, разказва Алекс.
Въпреки че живее далеч от Европа, разстоянията не му пречат да следи всичко, което се случва около любимия музикален конкурс. Разказва и как се е променила „Евровизия“ през годините.
„Мисля, че периода от 2005 до 2008–2009 година беше малко луд. Всичко беше бляскаво, без да бъде дигитално. Сякаш изпълнителите се опитваха да правят магии на сцената. От 2009-а до 2013 година изпълнителите в надпреварата станаха по-спокойни. Всичко започна с Лена от Германия, която спечели през 2010 година. След нейната победа артистите решиха да имат това спокойно усещане и за техните песни. От 2014-а до днес всичко е свързано със специални ефекти и наистина добри гласове“.
Алекс може да се похвали и с Ютюб канал, който вече има почти 5000 абоната. В него ще намерите различни видеа – някои, свързани с пътешествията му, повечето – посветени на „Евровизия“.
„Началото на канала беше през 2010 година. Нямах обаче представа какво правя. Качвах някои от песните в „Евровизия“ и пишех текстовете им в клипа. Там включвах и своята оценка за музиката и текста. Миналата година за рождения си ден получих видеокамера Go Pro. Първата идея бе да започна да правя клипове за живота ми в Окинава. После реших, че мога да правя и клипове с реакции на песните от „Евровизия“. Направих 10 клипа миналата година. Отново не знаех какво правя. Мисля, че дори шепнех на някои от клиповете, защото се чувствах странно да говоря на камерата. Тази година през февруари сякаш беше истинското начало на канала ми. Тогава качих първото си видео с двамата ми приятели от Америка – Майк и Лоурън, които реагираха на „Евровизия“ 2019. От тогава видях, че хората наистина харесват този тип съдържание“, спомня си още Александру.
Едни от най-гледаните клипове в канала на Александру са тези, които той снима с американските си приятели, също живеещи на острова. Заедно те реагират на издания от песенния конкурс. Този тип видеа събират по над 100 000 гледания.
Алекс лесно ги убеждават да се впуснат в музикалното приключение:
„Мисля, че първият път, в който им го споменах, малко преувеличих. Казах им, че това е най-доброто шоу в света. Те, естествено, бяха скептични – питаха – след като това е най-доброто шоу в света, защо не сме го чували досега? Сега те са пристрастени към песенния конкурс, особено тези, с които започнахме канала. Обичайната реакция, която получавам от хората, е любопитство. Заинтригувани са. Те искат да разберат какво е това нещо“.
Популярните серии от видеа, които Александру прави за канала си, са няколко. „Американци реагират“ – в които американските му приятели гледат някое шоу от „Евровизия“ и коментират, епизодите от „Напред и назад“, в която други негови приятели гледат различни клипове през годините. Алекс прави и лайф стрийминги, които е нарекъл „Евровизия тривия вечер“ – на живо задава различни въпроси, свързани с конкурса.
„С това се опитвам да се забавлявам и да сплотявам обществото на „Евровизия“, защото много от зрителите стават приятели един с друг, създават чат групи и говорят за различни други неща“, допълва Алекс.
Интервюто с Александру Мик можете да чуете в звуковия файл.
Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..