Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александру Мик: Много от зрителите на „Евровизия“ стават и близки приятели

Влогърът посвещава видеа на песенния конкурс близо две години

Снимка: Личен архив

Александру Мик е родом от Румъния. В момента влогърът живее на японския остров Окинава, където прави видеа, свързани с пътувания и с песенния конкурс „Евровизия“. Публикува ги в канала си и признава, че се е запалил по музикалната надпревара още на 15 години.

„Бях навън с приятели. Тогава те гледаха едно популярно шоу в Румъния, което аз не харесвах. Всички се прибраха, за да го гледат. Останах сам и също се прибрах вкъщи. Мисля, че беше нощта на полуфинала. Сменях каналите по телевизията и попаднах на таблицата, в която показват всички страни, участващи в „Евровизия“. Там може да се видят редът на изпълнителите, правилата. Проследих полуфинала, след това и финала. И от този момент бях обсебен“, разказва Алекс.

Въпреки че живее далеч от Европа, разстоянията не му пречат да следи всичко, което се случва около любимия музикален конкурс. Разказва и как се е променила „Евровизия“ през годините.

„Мисля, че периода от 2005 до 2008–2009 година беше малко луд. Всичко беше бляскаво, без да бъде дигитално. Сякаш изпълнителите се опитваха да правят магии на сцената. От 2009-а до 2013 година изпълнителите в надпреварата станаха по-спокойни. Всичко започна с Лена от Германия, която спечели през 2010 година. След нейната победа артистите решиха да имат това спокойно усещане и за техните песни. От 2014-а до днес всичко е свързано със специални ефекти и наистина добри гласове“.

Алекс може да се похвали и с Ютюб канал, който вече има почти 5000 абоната. В него ще намерите различни видеа – някои, свързани с пътешествията му, повечето – посветени на „Евровизия“.

„Началото на канала беше през 2010 година. Нямах обаче представа какво правя. Качвах някои от песните в „Евровизия“ и пишех текстовете им в клипа. Там включвах и своята оценка за музиката и текста. Миналата година за рождения си ден получих видеокамера Go Pro. Първата идея бе да започна да правя клипове за живота ми в Окинава. После реших, че мога да правя и клипове с реакции на песните от „Евровизия“. Направих 10 клипа миналата година. Отново не знаех какво правя. Мисля, че дори шепнех на някои от клиповете, защото се чувствах странно да говоря на камерата. Тази година през февруари сякаш беше истинското начало на канала ми. Тогава качих първото си видео с двамата ми приятели от Америка – Майк и Лоурън, които реагираха на „Евровизия“ 2019. От тогава видях, че хората наистина харесват този тип съдържание“, спомня си още Александру.

снимка: Личен архив

Едни от най-гледаните клипове в канала на Александру са тези, които той снима с американските си приятели, също живеещи на острова. Заедно те реагират на издания от песенния конкурс. Този тип видеа събират по над 100 000 гледания.

Алекс лесно ги убеждават да се впуснат в музикалното приключение:

„Мисля, че първият път, в който им го споменах, малко преувеличих. Казах им, че това е най-доброто шоу в света. Те, естествено, бяха скептични – питаха – след като това е най-доброто шоу в света, защо не сме го чували досега? Сега те са пристрастени към песенния конкурс, особено тези, с които започнахме канала. Обичайната реакция, която получавам от хората, е любопитство. Заинтригувани са. Те искат да разберат какво е това нещо“.

Популярните серии от видеа, които Александру прави за канала си, са няколко. „Американци реагират“ – в които американските му приятели гледат някое шоу от „Евровизия“ и коментират, епизодите от „Напред и назад“, в която други негови приятели гледат различни клипове през годините. Алекс прави и лайф стрийминги, които е нарекъл „Евровизия тривия вечер“ – на живо задава различни въпроси, свързани с конкурса.

„С това се опитвам да се забавлявам и да сплотявам обществото на „Евровизия“, защото много от зрителите стават приятели един с друг, създават чат групи и говорят за различни други неща“, допълва Алекс.

Интервюто с Александру Мик можете да чуете в звуковия файл.

снимка: Личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52