„Бях навън с приятели. Тогава те гледаха едно популярно шоу в Румъния, което аз не харесвах. Всички се прибраха, за да го гледат. Останах сам и също се прибрах вкъщи. Мисля, че беше нощта на полуфинала. Сменях каналите по телевизията и попаднах на таблицата, в която показват всички страни, участващи в „Евровизия“. Там може да се видят редът на изпълнителите, правилата. Проследих полуфинала, след това и финала. И от този момент бях обсебен“, разказва Алекс.
Въпреки че живее далеч от Европа, разстоянията не му пречат да следи всичко, което се случва около любимия музикален конкурс. Разказва и как се е променила „Евровизия“ през годините.
„Мисля, че периода от 2005 до 2008–2009 година беше малко луд. Всичко беше бляскаво, без да бъде дигитално. Сякаш изпълнителите се опитваха да правят магии на сцената. От 2009-а до 2013 година изпълнителите в надпреварата станаха по-спокойни. Всичко започна с Лена от Германия, която спечели през 2010 година. След нейната победа артистите решиха да имат това спокойно усещане и за техните песни. От 2014-а до днес всичко е свързано със специални ефекти и наистина добри гласове“.
Алекс може да се похвали и с Ютюб канал, който вече има почти 5000 абоната. В него ще намерите различни видеа – някои, свързани с пътешествията му, повечето – посветени на „Евровизия“.
„Началото на канала беше през 2010 година. Нямах обаче представа какво правя. Качвах някои от песните в „Евровизия“ и пишех текстовете им в клипа. Там включвах и своята оценка за музиката и текста. Миналата година за рождения си ден получих видеокамера Go Pro. Първата идея бе да започна да правя клипове за живота ми в Окинава. После реших, че мога да правя и клипове с реакции на песните от „Евровизия“. Направих 10 клипа миналата година. Отново не знаех какво правя. Мисля, че дори шепнех на някои от клиповете, защото се чувствах странно да говоря на камерата. Тази година през февруари сякаш беше истинското начало на канала ми. Тогава качих първото си видео с двамата ми приятели от Америка – Майк и Лоурън, които реагираха на „Евровизия“ 2019. От тогава видях, че хората наистина харесват този тип съдържание“, спомня си още Александру.
Едни от най-гледаните клипове в канала на Александру са тези, които той снима с американските си приятели, също живеещи на острова. Заедно те реагират на издания от песенния конкурс. Този тип видеа събират по над 100 000 гледания.
Алекс лесно ги убеждават да се впуснат в музикалното приключение:
„Мисля, че първият път, в който им го споменах, малко преувеличих. Казах им, че това е най-доброто шоу в света. Те, естествено, бяха скептични – питаха – след като това е най-доброто шоу в света, защо не сме го чували досега? Сега те са пристрастени към песенния конкурс, особено тези, с които започнахме канала. Обичайната реакция, която получавам от хората, е любопитство. Заинтригувани са. Те искат да разберат какво е това нещо“.
Популярните серии от видеа, които Александру прави за канала си, са няколко. „Американци реагират“ – в които американските му приятели гледат някое шоу от „Евровизия“ и коментират, епизодите от „Напред и назад“, в която други негови приятели гледат различни клипове през годините. Алекс прави и лайф стрийминги, които е нарекъл „Евровизия тривия вечер“ – на живо задава различни въпроси, свързани с конкурса.
„С това се опитвам да се забавлявам и да сплотявам обществото на „Евровизия“, защото много от зрителите стават приятели един с друг, създават чат групи и говорят за различни други неща“, допълва Алекс.
Интервюто с Александру Мик можете да чуете в звуковия файл.
Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Наскоро представи и първата си книга "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. „Следвам път, пълен с хубави неща. Когато излъчваш хубаво, хубаво те..
"За мен един от съвременните истински будители на България беше генералният консул на България в Истанбул Ангел Ангелов, защото на него дължим реставрацията на българската Желязна църква край Босфора и възстановяването на дейността на Българското неделно училище в Истанбул , каза за БНР режисьорът Стилиян Иванов . "Възстановяването на..
Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..
"Общоприето е становището, че за съжаление, немалка част от кандидат-студентите имат по-лоша успеваемост именно по такива дисциплини, каквато е..