Яни Митев коментира, че научава нещо повече за занаята - как се подреждат книги, как се отчисляват.
"Книгата е един носител на информация, вярно по-дебел и понякога по-тежък, но едни носител, който трудно може да се замени. Предпочитам да го имам на книга вкъщи, отколкото на файл в телефона или в компютъра“, допълни ученикът.
Децата помагат навсякъде в библиотеката. Свалят стари издания в хранилището, подреждат книги по различните теми, сортират вестниците и читателските картони, разказва библиотекарката Ивелина Митева:
„Първо ги учи на уважение и почит към книгата. След това ги учи на трудови навици, защото когато дойдат тук, им се поставят задачи, които трябва да свършат, следи се за изпълнението на тези задачи и отделно се стараем така да подберем, че те да се забавляват. Имат възможност да се докоснат до различни области на знанието, да подберат това, което им е интересно и по този начин да разширят собствения си кръгозор“.
На деветокласника Яни помагат братята - Антон Христов в 8 клас и петокласникът Росен Христов.
„Лятото нямаше много какво да правя. Всичко започна преди две години. Първо майка ми идваше тук на курсове по бродерия. Тук се запознах с Ивелина, библиотекарката, и започнах самостоятелно да идвам, по-късно и с брат ми".
Той сподели, че обича исторически книги, по-стари автори като Елин Пелин, Иван Вазов, които са базирани на исторически факти и е използван художествен похват в тях".
Идеята децата да са помощници на библиотекарките е на Бисера Дживдерова и се реализира за четвърта година във великотърновското читалище „Надежда“:
„Много деца, които идваха през лятото да си вземат книжка, се интересуваха как става зачисляването на книжките, подреждането им в библиотеката и искаха да участват. Реших, че може да направим една програма с желаещите деца и да ги научим на основните неща от библиотекарската професия и те така да си оползотворят лятото".
Библиотекарската работа отдавна не е монотонно занимание. Има шанс някое от стажуващите деца да стане библиотекар, споделя Ивелина Митева:
„Много се надявам. Виждахме ги в годините как се променят и как се променя отношението към книгата и към професията. Повечето от тях, които дойдоха, заявиха, че наистина са смятали нашата професия за монотонна и непривлекателна, но тъй като изискванията към съвременния библиотекар са много и самите млади хора виждат, че съвременния библиотекар освен да се занимава с пряката библиотечна работа, той трябва да бъде психолог и организатор, да работи с различни групи хора, да има отношение към различни групи хора и това е всъщност интересното на съвременната библиотечна професия".
Децата снимат клипове в библиотеката на читалище „Надежда“ като разказват за работата си и за книгите. Летният стаж ще приключи с написването на история, свързана с времето, прекарано сред книгите в библиотеката. Идеята е тези детски съчинения да бъдат издадени в книжка.
Целия репортаж на Здравка Маслянкова можете да чуете в звуковия файл.През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..