Яни Митев коментира, че научава нещо повече за занаята - как се подреждат книги, как се отчисляват.
"Книгата е един носител на информация, вярно по-дебел и понякога по-тежък, но едни носител, който трудно може да се замени. Предпочитам да го имам на книга вкъщи, отколкото на файл в телефона или в компютъра“, допълни ученикът.
Децата помагат навсякъде в библиотеката. Свалят стари издания в хранилището, подреждат книги по различните теми, сортират вестниците и читателските картони, разказва библиотекарката Ивелина Митева:
„Първо ги учи на уважение и почит към книгата. След това ги учи на трудови навици, защото когато дойдат тук, им се поставят задачи, които трябва да свършат, следи се за изпълнението на тези задачи и отделно се стараем така да подберем, че те да се забавляват. Имат възможност да се докоснат до различни области на знанието, да подберат това, което им е интересно и по този начин да разширят собствения си кръгозор“.
На деветокласника Яни помагат братята - Антон Христов в 8 клас и петокласникът Росен Христов.
„Лятото нямаше много какво да правя. Всичко започна преди две години. Първо майка ми идваше тук на курсове по бродерия. Тук се запознах с Ивелина, библиотекарката, и започнах самостоятелно да идвам, по-късно и с брат ми".
Той сподели, че обича исторически книги, по-стари автори като Елин Пелин, Иван Вазов, които са базирани на исторически факти и е използван художествен похват в тях".
Идеята децата да са помощници на библиотекарките е на Бисера Дживдерова и се реализира за четвърта година във великотърновското читалище „Надежда“:
„Много деца, които идваха през лятото да си вземат книжка, се интересуваха как става зачисляването на книжките, подреждането им в библиотеката и искаха да участват. Реших, че може да направим една програма с желаещите деца и да ги научим на основните неща от библиотекарската професия и те така да си оползотворят лятото".
Библиотекарската работа отдавна не е монотонно занимание. Има шанс някое от стажуващите деца да стане библиотекар, споделя Ивелина Митева:
„Много се надявам. Виждахме ги в годините как се променят и как се променя отношението към книгата и към професията. Повечето от тях, които дойдоха, заявиха, че наистина са смятали нашата професия за монотонна и непривлекателна, но тъй като изискванията към съвременния библиотекар са много и самите млади хора виждат, че съвременния библиотекар освен да се занимава с пряката библиотечна работа, той трябва да бъде психолог и организатор, да работи с различни групи хора, да има отношение към различни групи хора и това е всъщност интересното на съвременната библиотечна професия".
Децата снимат клипове в библиотеката на читалище „Надежда“ като разказват за работата си и за книгите. Летният стаж ще приключи с написването на история, свързана с времето, прекарано сред книгите в библиотеката. Идеята е тези детски съчинения да бъдат издадени в книжка.
Целия репортаж на Здравка Маслянкова можете да чуете в звуковия файл.Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..