Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Росица Кавалджиева: От 22 години влизам с усмивка в радиото

Музикалният редактор гостува в "От другата страна на радиото"

Росица Кавалджиева - музикален редактор в БНР
Снимка: Ани Петрова

В редовната рубрика на БНР „От другата страна на радиото" гостува музикалният редактор в програма „Хоризонт“ и водещ на предаването „Каста Дива“ Росица Кавалджиева. В предаването "Хоризонт за вас" тя сподели:

„Започнах работа на 1 април 1998 година в БНР и вече 22 години влизам с усмивка в радиото. А иначе аз дойдох година и половина по-рано като репортер в програма „Христо Ботев“, в музикалната редакция. Не бях мечтала за тази работа, но когато започнах, се влюбих в репортерството. Иначе като дете мечтаех да стана учителка и тази мечта се сбъдна. Като студентка започнах да преподавам музика в читалище „Алеко Константинов", там, където бях започнала да уча цигулка като петгодишно дете“.

Росица Кавалджиева е завършила Музикалното училище и Музикалната академия в София. Като дете непрекъснато е пеела, а в училище всички смятали, че стане световноизвестна цигуларка. Но тя обичала и много да говори, както и литературата. В час винаги правела обобщението от преподадения материал и затова съучениците ѝ я наричали „Роси Обобщението“.

Любовта ми към литературата пък идва от любовта към психологията. И това ме доведе в радиото – възможността за разговор – разговора с нашите слушатели.

"С цигулката сега е по-трудно да поддържам форма заради многото други ангажименти, но пък съм професионална публика и добронамерен слушател", разказва още Роси Кавалджиева.

На въпрос дали съжалява, че не се отдала само на цигулката, Роси Кавалджиева споделя, че в крайна сметка всичко се обединява в едно цяло.

За благотворителните каузи, които осъществява чрез радиото, музикалният редактор споделя, че го дължи на Монсерат Кабайе – една от най-големите оперни певици. В интервю с нея е научила колко са важни благотворителните проекти.

Личен архив

„Първият ни благотворителен проект беше участието на благотворителния Коледен базар на Международния женски клуб. След това на Международния ден на балета – 29 април 2014 година направихме първия благотворителен спектакъл „Палечка“ в Първо студио на БНР за деца, лишени от родителски грижи. После събирахме и дарения за изграждане на първия възстановителен център за деца с онкохематологични заболявания в Опицвет.

Роси Кавалджиева организира дарения на детски книжки и играчки за деца, настанени в болнични условия и по различни училища. 

Още по темата – в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03
Антон Порязов

Антон Порязов: За пътя до Холивуд и за скитащата актьорска душа

Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции .  Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..

публикувано на 21.10.24 в 21:10

Между Испания и България Ралица Тодорова издава детски книжки

Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..

публикувано на 20.10.24 в 06:53