Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сладко-горчивият вкус на протеста

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ако последните протести у нас все още са на твърде крехка възраст, то антиправителственото недоволство в Хонконг пише своята дълга история. И ако тук демонстрациите са по-скоро мирни, то полицията на изток от нас използваше почти ежедневно сълзотворен газ, за да разпръсне протестиращите.

Според някои учени точно този газ е вид биологично оръжие, но истината е, че полицията в цял свят го използва понякога, когато напрежението на протести ескалира. Различни данни могат да бъдат намерени за това колко хора са опитали вкуса на сълзотворния газ, протестирайки, но е факт, че дори да не са участвали в демонстрация, е напълно възможно да са усетили задушаване, раздразнение на очите и гърлото.

Неслучайно Хонконг е сред световните финансови центрове - там всичко се превръща в бизнес... Сълзотворният газ също, защото стана част от сладкарството. В местна сладоледаджийница създадоха сладолед с вкус на сълзотворен газ. Авторът предпочита да остане анонимен. Дава интервюта рядко, носейки маска, която би го предпазила именно от такъв газ, както и шапка, така че да остане неразпознаваем. В този вид разказва, че за протестния сладолед са изпекли и смлели цели зърна пипер. И още:

Смесихме ги с останалите съставки за истинско италианско джелато. Вкусът е много остър и лютив, каквото е и усещането, когато си обгазен със сълзотворен газ. Трудно е да си поемеш въздух. С новия сладолед искаме да запазим онова усещане на раздразнение в гърлото, което никой от нас не трябва да забравя.”

В репортаж на „Инсайдър” пък Анита Уон е една от първите клиентки на сладкарницата, опитали сладоледа. Анита също е впечатлена:

„Има вкус на сълзотворен газ. Първоначално е трудно да си поемеш въздух, след това идва много острият вкус. Направо боде в гърлото. Раздразнението остава. Изпитвам остра нужда да пия вода. Много вода.”

След като протестът може да се измерва и в калории, ето и...

Няколко шантави хранителни протеста по света

Първият от тях е наистина калоричен. Преди няколко години в Южна Корея правят огромен сал във формата на чипс, защото имат много сериозна причина за недоволство - има твърде много въздух...

През 2014 година в Полша протестират с ябълки. Недоволни от руска забрана за внос на полски ябълки, която нанася сериозни икономически щети на полските производители на плодове и зеленчуци. Демонстрацията е под надслов „Яж ябълка, притесни Путин” и става част от варшавския живот за няколко дни.

Ден, два или три, полските баби със сигурност са имали материал за много сладко, с което да правят палачинки за внуците. 

И като говорим за лапачинки, пардон... палачинки...

В САЩ превръщат приготвянето им в протестна демонстрация. Март 2016 година: отвъд океана са недоволни от изграждането на тръбопровод и компресорна станция. Една от множеството акции е масово правене на палачинки, а бурканите с пълнежа за палачинките носят имената на различни сенатори. Протестът завършва не сладко, а солено – с доста арести.

Да те хвърлят в джаза...? Не, в млякото.

Обратно на Балканите при гърците, където знаят да хвърлят не само чинии. Понякога мятат и кисело мляко по политиците си. Практиката не е честа и е характерна за първата половина на миналия век. Само че влиза в политическия речник. През 2013 година регионалният заместник-министър Сократис Ксинидис казва: „Настъпи времето, в което всички трябва да платим своята цена. Аз съм готов да бъда хвърлен в киселото мляко.

А какъв е вкусът на българския протест и може ли да се прави паралел с хонконгския?

„Аналогично с Хонконг бих казал, че и тук вкусът на протеста е горчив, защото вече две седмици сме на улицата, по площадите, а резултат няма никакъв”, споделя един от недоволните в София. Газирано може би, защото хората са много газирани, а и малко излиза през носа”, допълват двама младежи. И още – от паприкаш и шкембе чорба през люта чушка до брауни, пълно с топъл шоколад – вкусовата палитра е широка. Част от хората са се разлютили, други се чувстват така, сякаш са пили само по една студена вода. Тя обаче освежава и дава сили за още протести. „Вкусът на протеста е мотивация за по-добро бъдеще, сладко е, разбира се, кисело е за този, който си остава вкъщи...”, не се предава друг от протестиращите.

Искате да опитате световното и родното недоволство? Първо чуйте звуковия файл. 

Снимки: ЕПА/БГНЕС, pixabay.com, БГНЕС 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40