Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Красимир Антонов: Само един от 10 българи знае, че е заразен с хепатит

Необходима е Национална програма за осигуряване на скрининг, смята Силвана Лесидренска от Сдружение ХепАктив

Снимка: БГНЕС

Днес отбелязваме Световния ден за борба с хепатита. В България страдащите от хепатит В са около 210 000, а пациентите с хепатит С са над 80 000. Болестта е напълно лечима, ако бъде установена навреме. У нас все още не е въведен масов скрининг за ранна диагностика на вирусните хепатити.

„Липса на апетит, подуване на корема, тежест в областта на черния дроб, гадене и повръщане, пожълтяване на очите и кожата - това са само част от симптомите на вирусния хепатит В и С, които обаче се появяват години след заразяването, когато черният дроб вече е сериозно увреден“, каза в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ началникът на центъра по вирусни хепатити в столичната болница „Св. Иван Рилски" проф. Красимир Антонов.

„Самият вирус, навлизайки в човешкото тяло, трябва да минат 20 години, за да се получи сериозно увреждане на черния дроб. На практика, човек си носи вируса, без да знае, че е носител“.
Рутинните кръвни изследвания на чернодробни ензими не хващат вируса. Диагностиката става само с тест за хепатит. Ако вече сте се заразили, усложненията могат да бъдат сериозни, предупреждава проф. Антонов. „Хепатитът е за съжаление вирус, който може да предизвика рак на черния дроб.“

Хиляди българи са заразени с хепатит, но само 1 от 10 знае за това. Всъщност не възможностите за диагностика и лечение, а откриването на пациентите е най-големият проблем:

„Имаме лекарства, имаме центрове, но за съжаление броят на лекуваните пациенти е много под този, който трябва да имаме“, смята проф. Антонов.

Причината за този дисбаланс е в липсата на държавна политика по темата. Още в края на миналата година трябваше да бъде готова Националната програма за контрол и превенция на вирусните хепатити, но документът още отлежава някъде в здравното министерство, каза председателят на Сдружение на пациенти с хепатит "ХепАктив" Силвана Лесидренска:

„Това е една програма, която цели да регулира мерките за справяне с вирусния хепатит. 2016 година Световната здравна организация издаде насоки за елиминация на вирусния хепатит до 2030 година, а до момента България не е направила нищо съществено в тази посока. Надеждите ни са, че тази Национална програма ще намери механизмите за осигуряване на масов скрининг“.

Според Лесидренска пациентите у нас са принудени да преодоляват редица препятствия - от затруднен достъп до специалисти и чакане по опашки до липса на живото-поддържащи медикаменти. А в условията на епидемия от коронавирус тези проблеми сериозно усложняват положението на хората:

„Поради административни недомислици се ограничи лечението на пациентите, можеше по електронен път да се случват нещата и пациентът само да си взема лекарствата“.

В малките населени места пациентите имат проблеми с липсата на информация за болестта и диагностиката дори и сред личните лекари.

Лесидренска дава за пример и това, че ненужно се хоспитализират за изследвания пациените, за да им бъдат безплатни лекарствата по Здравна каса. Но това поставя под риск да се заразят с коронавирус, обясняват специалистите.

В очакване на Националната програма за контрол и превенция на хепатита от Сдружение "ХепАктив" организират поредната кампания за безплатни изследвания за хепатит В и С.

Изследвания се правят всеки понеделник, сряда и петък от 13 до 18 часа в CheckPoint София на ул. "Цар Самуил" 111 и без предварително записване.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13