Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Красимир Антонов: Само един от 10 българи знае, че е заразен с хепатит

Необходима е Национална програма за осигуряване на скрининг, смята Силвана Лесидренска от Сдружение ХепАктив

Снимка: БГНЕС

Днес отбелязваме Световния ден за борба с хепатита. В България страдащите от хепатит В са около 210 000, а пациентите с хепатит С са над 80 000. Болестта е напълно лечима, ако бъде установена навреме. У нас все още не е въведен масов скрининг за ранна диагностика на вирусните хепатити.

„Липса на апетит, подуване на корема, тежест в областта на черния дроб, гадене и повръщане, пожълтяване на очите и кожата - това са само част от симптомите на вирусния хепатит В и С, които обаче се появяват години след заразяването, когато черният дроб вече е сериозно увреден“, каза в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ началникът на центъра по вирусни хепатити в столичната болница „Св. Иван Рилски" проф. Красимир Антонов.

„Самият вирус, навлизайки в човешкото тяло, трябва да минат 20 години, за да се получи сериозно увреждане на черния дроб. На практика, човек си носи вируса, без да знае, че е носител“.
Рутинните кръвни изследвания на чернодробни ензими не хващат вируса. Диагностиката става само с тест за хепатит. Ако вече сте се заразили, усложненията могат да бъдат сериозни, предупреждава проф. Антонов. „Хепатитът е за съжаление вирус, който може да предизвика рак на черния дроб.“

Хиляди българи са заразени с хепатит, но само 1 от 10 знае за това. Всъщност не възможностите за диагностика и лечение, а откриването на пациентите е най-големият проблем:

„Имаме лекарства, имаме центрове, но за съжаление броят на лекуваните пациенти е много под този, който трябва да имаме“, смята проф. Антонов.

Причината за този дисбаланс е в липсата на държавна политика по темата. Още в края на миналата година трябваше да бъде готова Националната програма за контрол и превенция на вирусните хепатити, но документът още отлежава някъде в здравното министерство, каза председателят на Сдружение на пациенти с хепатит "ХепАктив" Силвана Лесидренска:

„Това е една програма, която цели да регулира мерките за справяне с вирусния хепатит. 2016 година Световната здравна организация издаде насоки за елиминация на вирусния хепатит до 2030 година, а до момента България не е направила нищо съществено в тази посока. Надеждите ни са, че тази Национална програма ще намери механизмите за осигуряване на масов скрининг“.

Според Лесидренска пациентите у нас са принудени да преодоляват редица препятствия - от затруднен достъп до специалисти и чакане по опашки до липса на живото-поддържащи медикаменти. А в условията на епидемия от коронавирус тези проблеми сериозно усложняват положението на хората:

„Поради административни недомислици се ограничи лечението на пациентите, можеше по електронен път да се случват нещата и пациентът само да си взема лекарствата“.

В малките населени места пациентите имат проблеми с липсата на информация за болестта и диагностиката дори и сред личните лекари.

Лесидренска дава за пример и това, че ненужно се хоспитализират за изследвания пациените, за да им бъдат безплатни лекарствата по Здравна каса. Но това поставя под риск да се заразят с коронавирус, обясняват специалистите.

В очакване на Националната програма за контрол и превенция на хепатита от Сдружение "ХепАктив" организират поредната кампания за безплатни изследвания за хепатит В и С.

Изследвания се правят всеки понеделник, сряда и петък от 13 до 18 часа в CheckPoint София на ул. "Цар Самуил" 111 и без предварително записване.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Панчугов

Христо Панчугов: Опозицията няма подходящи инструменти адекватно да обоснове вот на недоверие

"Разговорът за инфлацията не трябва да остане на нивото на "Възраждане" и разговорът за приемането ни в еврозоната не трябва да се изчерпва с това, че ние сме получили дата, на която да се присъединим към еврозоната , тоест въпросите за икономическата ни политика, за това как ще се ползва държавния бюджет за правене на политики, за инвестиции и..

публикувано на 16.07.25 в 10:17
Сградата на Община Пазарджик

Паметна плоча на Съветската армия провокира напрежение в Пазарджик

Паметна плоча на Съветската армия , монтирана върху фасадата на фитнес клуб в Пазарджик , провокира напрежение в общината . След проверка кметът Петър Кулински издаде заповед за премахването ѝ, тъй като е поставена без необходимото разрешение. От партия "Русофили за възраждане на отечеството“ оспориха това. Казусът ще се решава в съда . До..

публикувано на 15.07.25 в 16:51
Спас Спасов, кореспондент на

Спас Спасов: Протестът във Варна е на хора, които не искат вотът им да бъде подменен

"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" от Варна: "Само че аз отдавна твърдя, че тези протести бяха абсолютно оркестрирани, за да може ГЕРБ, след като овладя Общинския съвет година по-рано, да овладее и..

публикувано на 15.07.25 в 15:42
Проф. Славчо Томов , доц. Зорница Горчева и акад. Григор Горчев

Медицински университет – Плевен беше домакин на Втория Конгрес на БАМИРХ

В периода 19-21 юни 2025 година Медицински университет – Плевен беше домакин на Втория Конгрес на Българската Асоциация по минимално инвазивна и роботизирана хирургия (БАМИРХ) с международно участие. Престижният научен форум привлече над 250 специалисти от Европа и САЩ по лапароскопска и роботизирана хирургия, от които 24 чуждестранни и 89 български..

публикувано на 15.07.25 в 14:22
Надежда Йорданова

Надежда Йорданова: Акциите срещу нас целят да ерозират общественото доверие

" Всеки изминал ден ние получаваме все повече доказателства, че тук става въпрос за избирателно правосъдие , за използване на репресивния апарат на страната, не за да въздава справедливост, а за да притиска политически опонент или този, който дръзва да изрази висок глас в посока, различна от властимащите. Имам предвид не само ареста на кмета на Варна,..

публикувано на 15.07.25 в 13:27
Дора Терзиева и Валя Крулева (от ляво на дясно)

Учителите за отпуските, летните дежурства в детските градини и какво ще произтече от това, ако те не затварят през лятото?

В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в  ДГ 96 "Росна китка", Валя Крулева старши учител  в ДГ - 96  "Росна китка "и Михаил Кючуков  логопед .  Темата е продължение:  Ще работят ли софийските детски градини цяло лято? Поводът за темата..

публикувано на 15.07.25 в 10:57
Маестро Йордан Камджалов

”Музикална магия” с Плевенската филхармония

Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..

публикувано на 14.07.25 в 14:35