Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родители: Да има равен достъп до публичен ресурс за неприетите в градините деца

Снимка: Евелина Стоянова, БНР

Трети месец протестиращи родители заради липсата на детски градини искат среща с Бойко Борисов, но до момента такава среща няма.
„Искаме среща с премиера, а не със Столична община, защото години наред от Общината отказват да признаят, че те не могат да се справят с този проблем, посочи в предаването „12+4“ по „Хоризонт“ Кристина Касабова.

„Затова ние като обикновени граждани решихме да се обърнем към министър-председателя на Република България. Искаме да му кажем за цялото безобразие, за многото терени, които не се отчуждават, затова, че Столична община разпространява в медийното пространство имагинерни строежи. Искаме равен достъп до публичен ресурс за некласираните деца.“

Децата, които не са приети в детските столични детски градини, спестяват милиони левове на държавата. Затова искаме компенсации“, категорична е тя.

По повод твърденията от Столична община, че с отпуснатите 15 милиона лева от правителството преди месец ще се работи по 7 обекта и ще се построят 21 детски градини Кристина Касабова обясни, че също има официално писмо от Общината за това. Там по думите ѝ е посочено, че през 2020 година СО ще пусне евентуално в експлоатация две нови детски градини. Едната е прословутата детска градина в кв. "Кръстова вада", която се чака три години, другата е в кв. "Курило", община Нови Искър. Тези 2 детски градини са в капиталова програма на Общината още от 2018 година.

Във връзка с това, че се очаква да се обявят нови 1500 места за децата в края на август, Касабова коментира, че това са местата за деца със специални образователни потребности и хронични заболявания.

„От Столична община освобождават тези места. Какво означава това – че децата със хронични заболявания не са се разболели навреме или не са диагностицирани навреме? По мое мнение това е едно замазване на проблема, едно настройване на едни родители срещу други. Единственото положително е, че районните кметове се включиха в търсене на сгради за детски градини“.

Като пример Касабова посочи, че са определени като такива сградите на социалните служби в „Младост“ и „Люлин“. Но крайната дата те да възвърнат статута си на детски градини е 2022 година.

От администрацията на правителството са отговорили на родителите, които настояват за среща с премиера, че той е ангажиран, но ако искат, могат да се свържат с отдел „Приемна“. „Но приемната не работи заради пандемията - това е парадоксално!“, каза още Касабова. Тя обясни, че ще организират още протести.

Подробности по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маестро Йордан Камджалов

”Музикална магия” с Плевенската филхармония

Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..

публикувано на 14.07.25 в 14:35
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: Акцията ни с луксозните коли е насочена към младите хора

" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..

публикувано на 14.07.25 в 14:12

Предстои сериозна промяна в регулациите на дронове у нас

Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..

публикувано на 14.07.25 в 11:33
Георги Дучев

Георги Дучев: Хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма

" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..

публикувано на 14.07.25 в 10:27
Виолин Неделчев

Виолин Неделчев, три пъти Учител на годината: Трябва да окуражаваш учениците!

Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство".  В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения.  Виолин три пъти получава..

публикувано на 14.07.25 в 10:14
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21