Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родители: Да има равен достъп до публичен ресурс за неприетите в градините деца

Снимка: Евелина Стоянова, БНР

Трети месец протестиращи родители заради липсата на детски градини искат среща с Бойко Борисов, но до момента такава среща няма.
„Искаме среща с премиера, а не със Столична община, защото години наред от Общината отказват да признаят, че те не могат да се справят с този проблем, посочи в предаването „12+4“ по „Хоризонт“ Кристина Касабова.

„Затова ние като обикновени граждани решихме да се обърнем към министър-председателя на Република България. Искаме да му кажем за цялото безобразие, за многото терени, които не се отчуждават, затова, че Столична община разпространява в медийното пространство имагинерни строежи. Искаме равен достъп до публичен ресурс за некласираните деца.“

Децата, които не са приети в детските столични детски градини, спестяват милиони левове на държавата. Затова искаме компенсации“, категорична е тя.

По повод твърденията от Столична община, че с отпуснатите 15 милиона лева от правителството преди месец ще се работи по 7 обекта и ще се построят 21 детски градини Кристина Касабова обясни, че също има официално писмо от Общината за това. Там по думите ѝ е посочено, че през 2020 година СО ще пусне евентуално в експлоатация две нови детски градини. Едната е прословутата детска градина в кв. "Кръстова вада", която се чака три години, другата е в кв. "Курило", община Нови Искър. Тези 2 детски градини са в капиталова програма на Общината още от 2018 година.

Във връзка с това, че се очаква да се обявят нови 1500 места за децата в края на август, Касабова коментира, че това са местата за деца със специални образователни потребности и хронични заболявания.

„От Столична община освобождават тези места. Какво означава това – че децата със хронични заболявания не са се разболели навреме или не са диагностицирани навреме? По мое мнение това е едно замазване на проблема, едно настройване на едни родители срещу други. Единственото положително е, че районните кметове се включиха в търсене на сгради за детски градини“.

Като пример Касабова посочи, че са определени като такива сградите на социалните служби в „Младост“ и „Люлин“. Но крайната дата те да възвърнат статута си на детски градини е 2022 година.

От администрацията на правителството са отговорили на родителите, които настояват за среща с премиера, че той е ангажиран, но ако искат, могат да се свържат с отдел „Приемна“. „Но приемната не работи заради пандемията - това е парадоксално!“, каза още Касабова. Тя обясни, че ще организират още протести.

Подробности по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47