Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Соня Аршавир пали огъня на вярата в Ямбол

Соня Аршавир
Снимка: Даниела Костова - БНР

В рубриката "Горещи сърца" ви представяме Соня Аршавир. Тя е преподавател по пиано и радетел за християнската вяра. След 18 години дарителката от Ямбол  вижда построена църквата, за която е мечтала винаги.

Как и защо една жена от Ямбол решава да изгради църковен храм? Коя е движещата сила и в какво се крие стремежът към доброто? Достатъчна ли е вярата и кога идва увереността, че едно дело трябва да бъде завършено? На всички тези въпроси своите отговори има Соня Аршавир.


„Соня е жена с голямо сърце, тя даде искрата в Ямбол. Тази искра сега трябва да се поеме от хората, да стане пламъче, а този пламък да се превърне в огън на вярата”.

Това са думи на Антраник Шакариян, председател на Епархийския съвет на Арменската апостолическа православна църква в България, при освещаването на храма "Сурп Агоп" на 24 септември 2017 година. В един щастлив ден за арменската общност не само в Ямбол, но и от цялата страна. Соня Аршавир не крие вълнението си. 

Сега, почти три години след откриването на храма, Соня Аршавир се връща към началото - в далечната 1998 година. 

В края на 2003 година кметът на Ямбол подписва разрешение за строеж на храма. Междувременно властта се сменя и новият Общински съвет трябва да гласува предложението. Следват още няколко години забавяния, докато най-сетне теренът се предоставя. Идва обаче нов проблем - тъй като почвените пластове са нестабилни и са необходими основи, дълбоки 4 метра и половина, всички събрани около 40 000 лева свършват

След многократно спиране и отново започване на градежа, храмът е завършен. Резултатът надминава всички очаквания. Храмът е миниатюрен проект на църквата в Ани, древната арменска столица. 

Още преди да стане известна с построяването на църквата, Соня Аршавир от десетилетия е прочута със своята школа по пиано.


Храм Сурп Агоп в Ямбол


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26

Ще успее ли изкуственият интелект да мине теста "Не съм робот"?

Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..

публикувано на 09.12.24 в 10:14
Одеонът на древния Филипопол

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив.  Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума.  Първите реставрационно-консервационни  дейности там..

публикувано на 08.12.24 в 09:27
Снимката е илюстративна

Всички детски градини във Велико Търново със свои библиотеки

Всички детски градини в община Велико Търново ще имат свои библиотеки. Идеята се сбъдна, благодарение на мащабна дарителска кампания, в която се включиха над 1000 дарители и осигуриха повече от 4000 книжки за децата. Приказни мини библиотеки ще имат 23-те великотърновски детски градини. В тези учебни заведения книжки не се купуват често, а..

публикувано на 06.12.24 в 09:40

Панагюрското съкровище като магия и шедьовър на тракийското изкуство

В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще се състои конференция, а кулминацията на програмата ще е на 8-и декември – това е денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския шедьовър по време на..

публикувано на 04.12.24 в 06:34

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада е гост в 62-ти епизод на рубриката "Америка- илюзии и релности" .  "Когато казах на моята баба, че ще ходя в кулинарно училище, имаше едно дълго мълчание и след това тя ми каза, че дядо ми е ходил в университет, майка  ми е ходила в университет, баща ми е ходил в университет, тя е ходила в..

публикувано на 03.12.24 в 13:35