В рубриката "Горещи сърца" ви представяме Соня Аршавир. Тя е преподавател по пиано и радетел за християнската вяра. След 18 години дарителката от Ямбол вижда построена църквата, за която е мечтала винаги.
Как и защо една жена от Ямбол решава да изгради църковен храм? Коя е движещата сила и в какво се крие стремежът към доброто? Достатъчна ли е вярата и кога идва увереността, че едно дело трябва да бъде завършено? На всички тези въпроси своите отговори има Соня Аршавир.
„Соня е жена с голямо сърце, тя даде искрата в Ямбол. Тази искра сега трябва да се поеме от хората, да стане пламъче, а този пламък да се превърне в огън на вярата”.
Това са думи на Антраник Шакариян, председател на Епархийския съвет на Арменската апостолическа православна църква в България, при освещаването на храма "Сурп Агоп" на 24 септември 2017 година. В един щастлив ден за арменската общност не само в Ямбол, но и от цялата страна. Соня Аршавир не крие вълнението си.
Сега, почти три години след откриването на храма, Соня Аршавир се връща към началото - в далечната 1998 година.
В края на 2003 година кметът на Ямбол подписва разрешение за строеж на храма. Междувременно властта се сменя и новият Общински съвет трябва да гласува предложението. Следват още няколко години забавяния, докато най-сетне теренът се предоставя. Идва обаче нов проблем - тъй като почвените пластове са нестабилни и са необходими основи, дълбоки 4 метра и половина, всички събрани около 40 000 лева свършват.
След многократно спиране и отново започване на градежа, храмът е завършен. Резултатът надминава всички очаквания. Храмът е миниатюрен проект на църквата в Ани, древната арменска столица.
Още преди да стане известна с построяването на църквата, Соня Аршавир от десетилетия е прочута със своята школа по пиано.
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Електричеството беше прекъснато в Испания и Португалия, както и в част от Южна Франция в понеделник при масивно прекъсване на електрозахранването,..
В 51 училище "Елисавета Багряна" има предмет "Добродетели и ценности", който не е част от постоянната учебна програма. Преподава се, когато учениците..