Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варна 2020 - хотели се борят да останат на пазара, умерен оптимизъм за септември

В Албена затварят хотели, за да се оптимизира дейността

2
Снимка: БТА

Около 50 на сто от хотелите във Варненско са отворили врати това лято. Голяма част от тях са или на първа линия, или предлагат атрактивен туристически продукт, например аквапарк в границите на хотела. Това каза пред „Хоризонт“ Павлин Косев, председател на варненската Асоциация на хотелиерите и ресторантьорите.

„Ситуацията е динамична. Със сигурност летният туристически „висок“ сезон, какъвто си го представяме всяка година, тази година е много по-различен. Най-трудното и различното за всеки хотелиер и колега от бранша е това, че не може да се планира – нито краткосрочно, нито дългосрочно, нито организацията в самия обект, нито хората. Ден за ден буквално се променя всичко“, разказа Павлин Косев в предаването "12+4".

Броят на туристите в района и във Варна не е малък, признава Косев. Ръстът на българските туристи е логичен с оглед на затворените граници. „Имаме македонци, имаме една група испанци, германци малко – доста разнородна публика. Румънци имаме доста в района, предвид това, че сме и близо.“

Снимка: БГНЕС

Има доста резервации за септември. Според синоптиците се очертава хубаво време и това не бива да се пренебрегва, защото много от хотелите традиционно ще намалят цените, изтъкна Косев.

Много туристи и гости, които предпочитат периферията на сезона и по-добрите цени и които не можаха да се възползват май и юни, смятам, че септември месец ще ни посетят. Поне засега резервациите, които виждаме, това значат. Ден за ден се променят нещата.“

Допълнителните разходи за маски, шлемове, дезинфектанти, пластмасови прегради и други противоепидемични мерки не могат да бъдат „избити“ от клиентите, категоричен е Косев. 

„Няма как да завишаваме цени, защото това ще даде значително отражение на обема туристи, които посещават хотелите ни. Така че остава за наша сметка това нещо. Така или иначе е трудна година. Всички се стараем да си покрием разходите поне и да сме на пазара. Да останеш на пазара е много важно за дългосрочния бизнес, какъвто и да е той, предвид неясната ситуация занапред“, коментира Павлин Косев.

Снимка: Радио Варна

Хората търсят добрия баланс между цена и качество, но освен от стаята и храната, туристите вече много повече се интересуват от преживяването – атракции и забележителности наблизо, отбеляза Косев. 

„По-интересна ваканцията да им стане, защото голяма част от туристите и гостите са наясно, че в голяма част от хотелите има свободни места. Тази масовка, която беше до миналата година, тази година я няма. И малкото туристи, които са решили да си похарчат парите за ваканция, искат по-добър туристически продукт, по-интересен.“

Мерките срещу Covid-19, които отделните хотели предприемат, са от значение, но не са на първо място, допълни Павлин Косев. Реорганизирани са процесите в хотелите, а тази реорганизация е стресова както за служителите, така и за самия мениджмънт, поясни той. 

„Доста служители, наши, останаха на борсата. Върнахме ядрото от служители, които са дългогодишни и опитни, но и загубихме доста служители. Имаме доста случаи, в които служители отидоха в други дейности да работят - излязоха от туризма, защото виждат че е трудно, не се знае кога ще се оправи.“

Затварянето на хотели в Албена е оптимизация от икономическа гледна точка с оглед на големия брой отворили врати хотели и несъответстващия им брой туристи, обясни още Косев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на СОС Цветомир Петров

Председателят на СОС предупреди за нови проблеми след увеличение на заплатите в транспорта

Всички общински съветници се застъпиха за решението, че  трябва да бъдат удължени картите за градски транспорт на всички хора в София, които са имали актуални превозни документи към момента на транспортния протест . Това заяви пред БНР председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. "Още в утрешния ден, когато ще..

публикувано на 28.05.25 в 11:28

Прощаваме се с журналиста Асен Григоров

Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..

публикувано на 26.05.25 в 08:08

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20