Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за проф. Александър Йосифов

Александър Йосифов
Снимка: личен архив

На 12 август 2020 г. се навършиха 80-години от рождението на изтъкнатия български композитор, диригент, педагог и обществен деец Александър Йосифов.

Изклрючително активен като композитор, той създаде обширно творчество, включващо общо 26 опери и балети, десет от които посветени на детската аудитория, кантатно-ораториални творби, камерна музика с инструментални пиеси, вокални цикли, 52 клавирни дуа; песни за детски и смесен хор, 600 поп песни, 300 обработки на народна музика, филмова музика и още и още.

В продължение на 18 години Александър Йосифов е генерален директор на "Балкантон". По негова лична инициатива се организира връщането на Борис Христов в България, като му е предоставена възможност многократно да осъществява записи. Записани са църковно-славянски песнопения и „Многая лета“ с хора на Храм-паметника „Александър Невски“, „Литургия Доместика“ от Гречанинов, песни.

Йосифов е заместник-предсетател на Комитета за телевизия и радио между 1986-1989 г., заместник-министър на просветата и образованието, заместник-директор на Софийската опера, професор по оперно пеене с диригент и оркестров съпровод, декан и заместник-ректор на Музикалната академия, а по-късно преподавател и в Нов български университет. Певците, подготвени от него, са 160 - те пеят в оперните театри на цялата страна и в чужбина.

Многобройни се престижните награди, с които Александър Йосифов е удостоен за творчеството си и за активната си работа, свързана с културните връзка на страната ни. Първата от тях е през 1968 г. от Първия международен конкурс по композиция за симфонични произведения в Триест,  Италия. В Токио, Япония, за "Канон и токата" за пиано на 16 ръце получава специална награда, а през 1999 г. е отличен с Голямата награда "Канебо" в Токио за "Прелюд и фуга" за две клавирни дуа. Александър Йосифов е Кавалер на почетния кръст за заслуги към република Австрия, Почетен кръст за заслуги към културата на Полша, удостоен е и с много наши почетни награди за приноса си към българската музика.

Маестрото си отиде от този свят преди 4 години, на 25 ноември 2016 г.

Оперни произведения на Александър Йосифов са поставяни на сцена не само у нас, но и в чужбина. Операта му “Хан Крум Ювиги“ е представяна в Москва и с концертни изпълнения в Париж и Виена. В Златния фонд на БНР е запазено интервю с Александър Йосифов, в което той говори за операта си „Хан Крум Ювиги“, създадена през 1980 г. Спомените на композитора и изпълнение на великата Гена Димитрова в ролята на Винеха чуйте в звуковия файл.

 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В ДКТ "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на "Олеанна"

В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..

публикувано на 24.05.25 в 05:05
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50

Защо закриват "Сцена СПАМ" в София?

Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...

публикувано на 22.05.25 в 10:04

Спомняме си за Димитър Воев - музикантът, който не се страхуваше да казва истината

Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години .  Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени.  Димитър Воев е един..

публикувано на 21.05.25 в 13:10
Зджислав Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 19.05.25 в 10:26