Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пенчо Пандъков, "Балканка": Не отделяме голям ресурс за борба със замърсяването

На палатка край язовира - необходим ли е регламент

Любомир Попйорданов: Трябва да има такса за къмпингуване около водните басейни

Язовир "Тича"
Снимка: Радио Шумен

Райони около язовирите през лятото се превръщат в сметища. Това обясни пред „Хоризонт“ Пенчо Пандъков от Риболовен клуб "Балканка". При струпването на повече хора се изхвърлят и големи количества отпадъци и няма кой да следи за това, допълни той.

„Човекът, който е отишъл в природата и си хвърля боклука, без изобщо да осъзнава, че всъщност това е отвратително, той по същия начин си хвърля батериите от челника.“

Българското общество отделя твърде малко ресурси за борба с големия проблем на замърсяването – например плащаме ниска такса смет и ниска цена на риболовните билети, смята Пандъков.

„И очакваме да ловим в цялата страна, навсякъде, колкото пъти искаме и да има контрол. Тя тази такса е колкото да поддържа по няколко служители в област,  само за заплатите им и за някакви консумативи. Но няма възможност за реален контрол на място“, коментира Пандъков.

Към замърсяването около водните басейни може да се добавят незаконните сметища край селата. Много от закритите общински сметища въпреки изхарчените милиони за рекултивация продължават да бъдат използвани като нерегламентирани депа за всякакви отпадъци, поясни Пенчо Пандъков.

Любомир Попйорданов

Въпросът с районите около язовирите е по-широк и не беше регулиран докрай в регламента за къмпингуването у нас, посочи в предаването "Преди всички" Любомир Попйорданов от УС на Асоциацията за алтернативен туризъм и председател на Асоциацията на планинските водачи.

Край язовирите трябва да има определени места за къмпингуване, да има барбекю, може би масички. И трябва всички да приемем, че тези места трябва да се поддържат и че присъствието там може да струва 1 лев, 2 лева, може да се плаща.“

При нашата култура в България не можем да постигнем нещата без контрол и участие, изтъкна той.  

Снимка: Радио Видин

Трябва да приемем, че тези места са ценност и че това ни е важно - да участваме в опазването им, смята Попйорданов. 

Става дума за национално богатство. Става дума за вода, гора. Всички тези неща – не може да продължаваме да гледаме на тях като на нещо чуждо и да ги употребяваме всеки по свой начин и свой модел. Това нещо трябва да приключи.“

Собствениците на много къщи за гости и малки хотели продължават да очакват решенията по разните грантови схеми и дано да останат на пазара, преди да са фалирали, коментира още Любомир Попйорданов.

От моя гледна точка няма никакви мерки, които да са подпомогнали. Съжалявам да го кажа. Според нас за планинските и селските райони просто нищо не се е случило. Всичко е в режим на изчакване. Дали ни лъжат, че ще направят нещо, дали действително ще го направят, но хората са загубили всякакво доверие, че нещо реално ще се случи. А виждаме, че в съседните държави се правят реални неща.“

„Това нещо не е просто ресторантьорска услуга, или просто водач. Това е човешкият капитал на България и тоя човешки капитал е по-важен от това да говорим само за строителство на пътища и да възлагаме на големи приятелски фирми проекти. Това е човешки капитал, който е във всички тези малки, неизвестни, понякога дори изчезнали вече от картата на България места. Това е България. България не са магистралите, а точно тези малки села, хората там, някое и друго семейство, останало да живее и да отглежда там децата си. Това е златото на България и ние трябва да направим нещо за него“, изтъкна пред БНР Любомир Попйорданов.

Двете гледни точки за алтернативния туризъм чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иглолистната гора в землището на село Осоица

Жители на Осоица пред стачна готовност заради съмнения за незаконна сеч

Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..

публикувано на 10.01.25 в 10:14

Независимо от вида на плащането, цената на Зеления билет е 1 лв.

" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..

публикувано на 09.01.25 в 11:14

Зорница Карагьозова: У нас грижата за болния с деменция приключва с издаването на рецепта

Повече от 100 000 са били българите с деменция преди 10 години, откогато е последната статистика. Този брой непрекъснато расте, лавинообразно . Застаряването на населението е проблем не само в европейски, а и в световен мащаб, коментира пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер". Няма политика в България, която да се..

публикувано на 09.01.25 в 08:50

Шарени джаз веселяци от Канада: Кои са Shuffle Demons?

Интересно музикално попадение. Така можем да определим канадските джаз веселяци Shuffle Demons . Бандата от Торонто се отличава с оригинални лирики и запомнящи се изпълнения на живо, придружени с цветна и понякога шокираща хореография. След яркото им изпълнение на джаз феста в Боровец , момчетата дадоха специално интервю за "Изотопия"...

публикувано на 08.01.25 в 18:29

Търсят се най-изявените млади личности на България

За десети път Международната младежка камара започва да търси 10-те най-изявени млади личности на България. Отваря се специална форма за номиниране, която ще е достъпна до полунощ на 28 февруари. Инициативата насърчава и признава постиженията на млади българи на възраст между 18 и 40 години в ключови области на обществения живот.  " През тази..

публикувано на 08.01.25 в 10:14

Росица Станулова: Ефектът от вейповете е непредвидим

Вейповете са изключително опасни , предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите в София. Тя отбеляза случая в Плевен, където след употреба на вейп с наркотично вещество 14-годишно момче падна от седмия етаж и загина. В нашата практика обаче има и други такива случаи, които..

публикувано на 07.01.25 в 12:10

Доротея Николова: "Санитарен кордон" вероятно ще е в челните позиции на "Думи на годината"

От вчера започна кампанията "Думи на годината с "Как се пише?". Онлайн кампанията цели да открои значимите думи и изрази, белязали обществото през изминалата 2024 година. Доротея Николова, която е един от организаторите на кампанията и учител по български език и литература, посочи, че тази година се предлага филмът "Гунди" като културно..

публикувано на 07.01.25 в 10:45