Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почит към автора на детски песни Цоню Калчев в село Джулюница

Един от родоначалниците на детската поезия у нас е бил приятел на Иван Вазов

Цоню Калчев
Снимка: Здравка Маслянкова

На 13 август жителите на село Джулюница в община Лясковец отбелязаха 150-ата годишнина от рождението на автора на детските стихове „Сладкопойна чучулига“ и „Пей ми, славею чудесни“. 
Всичко в родното село на Цоню Калчев е свързано с неговата памет и признателността на местните хора към живота, учителското дело и творчеството му

В село Джулюница отбелязаха 150-ата годишнина от рождението на Цоню Калчев                  Снимка: Здравка Маслянкова

Това е една прашинка от богатото детско творчество, оставено ни от Цоню Калчев и представено от децата от детска градина „Сладкопойна чучулига“ в родното му село Джулюница на празника за 150-а годишнина от неговото рождение. 

Цоню Калчев е богатство, сподели Савина Димова, която лично го е познавала. „Цоню Калчев, учители бяха семейни. Красота беше, познаваме го".

Продължава дарителската инициатива родната къща на Цоню Калчев да стане литературен музей. Преди две години местните хора от Джулюница събраха 2500 лева и откупиха от наследниците родната къща на детския писател, разказва инициаторът на кампанията Иван Манев:

„С Цоню Калчев аз съм комшия и от малък съм израснал покрай къщата и се заех с това да събера пари да я възстановим. Събрахме всички пари, дадохме ги на Регионалната библиотека чрез нотариус. Къщата се държи от внучка на Цоню Калчев. Можеха и така да я дадат къщата, но ние събрахме 2500 лева. Къщата трябваше да я възстановим, както е била в първоначалния си вид, музей. Аз съм събрал всички стари работи, само да стане къщата - да я застелим с черги, с диканя, долап, както е имало навремето. Но какво се случи - не можа да се направи нищо досега и е в отчаяно състояние къщата.“

Калина Иванова                                             Снимка: Здравка Маслянкова

Дарителската кампания за възстановяване на къщата на автора на „Сладкопойна чучулига“ продължава, посочи директорът на Регионалната библиотека във Велико Търново Калина Иванова:

„В момента е направено архитектурно заснемане на родната къща и след това трябва да се търсят средства чрез определена програма или проект, надяваме се и с подкрепата на община Лясковец да се предприеме ново изграждане на родния дом на Цоню Калчев с идеята той да се превърне в един културен център и не само жителите на село Джулюница, а може и от цялата област, и от страната да се организират различни литературни прояви тук, на място.“

За 150-ата годишнина на Цоню Калчев Великотърновската библиотеката с финансовата подкрепа на Министерството на културата издаде юбилейна книга със статии за живота, творчеството и приноса на поета за развитието на българската литература, спомени на роднините и земляците за него, снимков материал, информация за езиковедските аспекти и поетически преображения в творчеството му, както и раздели, в които са поместени издавани и назидавани стихове и приказки на Цоню Калчев. 

Игнат Игнатов                                 Снимка: Здравка Маслянкова

Цоню Калчев е от бедно градинарско семейство, завършва педагогическо училище и три десетилетия е учител в родното си село Джулюница, където основава читалище и разкрива вечерно училище за възрастни, и не спира да създава детско творчество, разказва пенсионираният учител Игнат Игнатов, организатор на честванията за 100-ата и 110-ата годишнина от рождението му:

Един от родоначалниците на детската поезия в България, личен приятел на Иван Вазов. Трябва да го тачим и помним, защото той се ражда в епохата, когато се възстановява българският Великден. 20 години преди него се ражда Иван Вазов. По-късно стават много добри приятели, даже той е бил канен от Иван Вазов да дойде на работа в Народния театър, когато Вазов е бил директор, и връзката се поддържа постоянно. 30 години е бил главен учител“, каза Игнат Игнатов.

Къщата, в която е живял Цоню Калчев            Снимка: Здравка Маслянкова

Цоню Калчев умира на 71-годишна възраст на 18 февруари 1942 година. Малко известен факт е, че по идея на Цоню Калчев от края на 19-и век в България започват националните чествания за рождението на Апостола Васил Левски.

Целия репортаж на Здравка Маслянкова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52