Медии, експерти, политици и гласоподаватели приемат социологическите проучвания като компас за развоя от изборите. Кандидатите от своя страна променят послания и пренасочват финансови средства въз основа на допитванията. Но след провала на социолозите през 2016-а при съревнованието между Хилъри Клинтън и Доналд Тръмп е логично да се запитаме добър пътеводител ли са допитванията за резултатите от избори.
„Те са елемент, що се отнася до разбиране на едни избори, но те не крият единствения отговор. Мисля, че има много повече неща, на които хората трябва да обърнат внимание – позициите на кандидатите, динамиката на кампанията и отразяването на кампанията в медиите“, казва д-р Дабълю Джоузеф Кембъл (W. Joseph Campbell), професор по комуникация в Американския университет във Вашингтон и автор на книгата „Загубени в Галъп: Провали при допитвания за американските президентски избори“.
Според Кембъл на допитванията може да се гледа като на моментна снимка.
„Седмици и месеци преди изборите допитванията много трудно могат да се определят като предсказващи инструменти. Най-добре е да съдим за проучванията като инструмент за предсказване колкото повече се доближаваме до изборите – дни преди изборите“, смята той.
През 2016-а Тръмп бе подценен. Мнозина определиха изхода от надпреварата като нелогичен. Социолозите даваха предимство на Клинтън. Какво се обърка тогава?
„През 2016-а допитванията от ключови щати като Мичиган и Уисконсин, както и Пенсилвания и Северна Каролина, до известна степен също и Флорида, дадоха подвеждащи оценки за това накъде се движи кампанията. Тези щати бяха ключови за изхода от гласуването в избирателната колегия.”
В Съединените щати не се гласува пряко за президент и вотът се подава от представители, които се очаква да се съобразят с желанията на гласоподавателите. От създаването на американската конституция през 18-и век всеки щат разполага с избиратели, чийто брой зависи от броя законодатели в Камарата на представителите и сенаторите. В Камарата на представителите щатите имат представители, чийто брой зависи от населението на щата. В Сената всеки щат има по двама сенатори. Подобна система цели ограничаване на надмощието на щати с повече население при вземане на важни решения за цялата страна.
За спечелване на президентските избори са необходими 270 гласа от представители в избирателната колегия. При такава система изходът от избори за президент може да не е показателен за мнозинството от гласоподаватели – точно както се случи през 2016 година. Тогава повечето социолози не уловиха нюансите в щати като Мичиган, Уисконсин и Пенсилвания.
„На национално ниво се смята, че проучванията сочеха много близки резултати по време на изборите и това се случи, но в крайна сметка избирателната колегия е от значение при изхода от президентски избори“, коментира Дабълю Джоузеф Кембъл.
В книгата си той разглежда и други изборни казуси. „Едно от нещата, които открих, е, че при допитванията могат да се провалят на различни нива – може да не познаят кой е победителят, може да не предвидят победа с голям преднина. От друга страна – грешката в допитванията има тенденция често да е и журналистическа грешка. Имам предвид, че журналистите почти винаги се ръководят от допитванията в отразяването на президентски избори. Допитванията заемат централно място, що се отнася до разбирането на динамиката на една кампания. Когато допитванията дадат на късо, се проваля и отразяването от страна на журналистите.”
Moже ли да се твърди, че журналистите са пристрастени към допитванията и това им пречи да виждат важни елементи от кампанията?
„Съгласен съм с това. Смятам, че журналистите са пристрастени към проучванията и това е разбираемо, защо те са толкова обвързани с данни от проучванията. Това са числа, които са солидни, изглеждат достоверни. Журналистите в ежедневната си работата си срещат много неяснота и числата им се струват като нещо твърдо и надеждно. В същото време е от значение да се знае какво ще се случи и допитванията малко или много са ценни, заради даването на едно предсказание. От друга страна, много новинарски организации в САЩ от години наред провеждат допитвания. Водещи организации като CBSNews, „Ню Йорк Таймс“, CNN от дълго време правят свои проучвания или поръчват такива".
Експерти съветват при работа с дадено проучване да се вникне в методологията на извадката и да се знае, че за предимство на кандидат може да се говори, когато преднината му е по-голяма от близо 2 пъти статистическата грешка.
Последните проучвания сега показват преднина на Байдън. Д-р Дабълю Джоузеф Кембъл припомня, че и преди се е случвало кандидат да води през лятото, но тази преднина да се намали съществено с наближаването на изборите.
„И двамата кандидати на основните партии имат недостатъци. Смятам, че недостатъците на Джо Байдън ще станат по-видими с придвижването на кампанията. Следователно съм убеден, че разликата между двамата ще стане по-малка, вместо да се стигне до голяма изборна победа в полза на демократите. Разбира се, че е трудно да се каже какво ще стане със сигурност, но това е вероятен сценарий. Ако изследването на допитвания ни помага да разберем нещо, то е, че голямата преднина има тенденция да намалява с приближаването до изборния ден".
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Добрич се превръща в сцена на традициите, благодарение на Фестивала на занаятите и изкуствата, който се организира от Фондация - "Добруджа -..