Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мумия на египетски върховен жрец в музея в Ерусалим

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изложба на египетски мумии привлича посетители в израелския музей в Ерусалим. Това е първата изложба, след като заради карантината за Covid -19 музея беше пред банкрут. Благодарение на частни дарения от цял свят успява чак сега отново да възстанови дейността си.

Земите на днешен Израел са били част от Древен Египет и се откриват много археологически находки  на различни места в страната. Затова музеят притежава една от най-богатите сбирки на артефакти от тази епоха в света.

Саркофазите, с характерното изображение на човешка фигура на тях, в израелската колекция, са няколко. Посетителите могат да видят и две мумии - на котка и на ибис (свещена в Египет птица, приличаща на щъркел, чието убийство се е наказвало със смърт). Двете мумии на животни са били подарени на Израел от египетския президент в знак на добра воля, по време на подписването на Кеймпдейвидския мирен договор.

„Още с пристигането в музея, мумията замина на…медицинско изследване. В Болницата Кармел в Хайфа без да бъде докоснато с ръце, балсамираното тялото бе подложено на сканиране и медицински екип постави диагнози, всеки по своята специалност. Мумията не е от най-старите. Човекът е балсамиран преди около 2200 години, това e век след битките на Александър Македонски“, това разказва в  предаването „12+4“ египтоложката Ирит Бен Адан.

Посетителите на изложбата могат да се запознаят с медицинските заключения и да видят няколко кратки филмчета, както за социалното положение на човека в саркофага, така и за здравния му статус.

Не е бил фараон, а върховен жрец. От надписите на саркофага му се вижда че се е казвал Ирет Хор Иру и е бил е жрец на светилището на Ахмин - селище на около 500 км южно от Кайро. Получил е длъжността по наследство. На лицето му е добавена изкуствена брада, привързана със синя панделка, която подчертава аристократичния произход. Ръцете му са поставени пред гърдите, като в лявата държи торен бръмбар - символ на съхраняването“.

Египтоложката Ирит Бен Адан разказва още:

„Много ни вълнува самото балсамиране. В Библията е отбелязано ,че въпреки че в нашата религия няма такъв обичай, телата на двама от патриарсите са били мумифицирани. Единият от тях е Йосиф, който благодарение на мъдростта си достига висок пост в двора на фараона. На него дължим, например два от важните елементи на икономиката - създаване на държавен резерв и десятъка, който е основа на данъчната система. Той е наредил да бъде балсамиран и баща му Яков, познат с това, че успява да откупи от брат си първородството и съпътстващите го привилегии за една паница леща, а също, че е бил измамен от тъста си и се е наложило да аргатува дълго, защото вместо за любимата му Рахел, най-напред го оженват за нейната сестра Лея. Неговите 12 сина от двете му жени и техните прислужници поставят основа на 12-те колана на Израел - племената, от които е бил съставен по-късно еврейски народ. За съжаление мумиите на Йосиф и на Яков не са намерени“.

На сканиране са били подложени и мумиите на котката и ибиса. И двете са били млади и здрави животни.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09