„За мен винаги това е било най-голямата магия – от едно семе, от едно коренче, не зная как само с почва, вода и слънце става нещо съвсем различно“ – разказва в предаването „Чуй лятото“ по „Хоризонт“ Илза Христова.
Художничката споделя, че е важно как цветето се суши, как се обработва, за да се запазят изцяло багрите и нюансите на растението. В процеса на работата си тя не престава да открива нови и нови неща.
„Целта не е да дам вечен живот на цветята в бижутата, а да съхраня магията и тайните на цветята“, споделя Илза Христова.
„Те няма как да останат завинаги, да се консервират вовеки веков и не ни е това задачата. По-скоро тук е моментът, че бижутата се променят, но въпреки това остават очарователни. Цветовете вътре се променят, светлината как влиза, с течение на времето започва да действа като лупа. Стават много промени, които не са никак лоши. Цветята трябва да са напълно сухи, да няма никаква влага, защото влагата в цветовете с химикалите, които ползвам, дава реакция. Трябва да са и по-фини, по-прозрачни, да не са много плътни“.
Хортензията е любимото цвете на Илза. Преди изящните аксесоари от цветя Илза Христова е била отдадена на бижутата от скъпоценни камъни.
„Бях направо обсебена от камъните и много дълги години се занимавах с това. Когато станаха много големи промени в пазара на скъпоценни камъни, в обработката, в търсенето, промениха се много нещата и реших, че искам по-артистични проекти. Не е нужно всички да работят камъни и всички бижута да са с камъни или с благородни метали, за да бъдат ценени."
Новият мултидисциплинарен проект, по който работи Илза, е озаглавен „Моят таен живот с растенията".
„Ще има фотография, ще има бижута, и искам и музиката по някакъв начин да влезе в този проект. И да бъде една наслада и красота, но и човек малко да се замисли, че зад тези неща, които сме ги приели за даденост, стои друг план.“
Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..