„За мен винаги това е било най-голямата магия – от едно семе, от едно коренче, не зная как само с почва, вода и слънце става нещо съвсем различно“ – разказва в предаването „Чуй лятото“ по „Хоризонт“ Илза Христова.
Художничката споделя, че е важно как цветето се суши, как се обработва, за да се запазят изцяло багрите и нюансите на растението. В процеса на работата си тя не престава да открива нови и нови неща.
„Целта не е да дам вечен живот на цветята в бижутата, а да съхраня магията и тайните на цветята“, споделя Илза Христова.
„Те няма как да останат завинаги, да се консервират вовеки веков и не ни е това задачата. По-скоро тук е моментът, че бижутата се променят, но въпреки това остават очарователни. Цветовете вътре се променят, светлината как влиза, с течение на времето започва да действа като лупа. Стават много промени, които не са никак лоши. Цветята трябва да са напълно сухи, да няма никаква влага, защото влагата в цветовете с химикалите, които ползвам, дава реакция. Трябва да са и по-фини, по-прозрачни, да не са много плътни“.
Хортензията е любимото цвете на Илза. Преди изящните аксесоари от цветя Илза Христова е била отдадена на бижутата от скъпоценни камъни.
„Бях направо обсебена от камъните и много дълги години се занимавах с това. Когато станаха много големи промени в пазара на скъпоценни камъни, в обработката, в търсенето, промениха се много нещата и реших, че искам по-артистични проекти. Не е нужно всички да работят камъни и всички бижута да са с камъни или с благородни метали, за да бъдат ценени."
Новият мултидисциплинарен проект, по който работи Илза, е озаглавен „Моят таен живот с растенията".
„Ще има фотография, ще има бижута, и искам и музиката по някакъв начин да влезе в този проект. И да бъде една наслада и красота, но и човек малко да се замисли, че зад тези неща, които сме ги приели за даденост, стои друг план.“
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..
" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..
33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..
Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции . Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..
Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..