„За мен винаги това е било най-голямата магия – от едно семе, от едно коренче, не зная как само с почва, вода и слънце става нещо съвсем различно“ – разказва в предаването „Чуй лятото“ по „Хоризонт“ Илза Христова.
Художничката споделя, че е важно как цветето се суши, как се обработва, за да се запазят изцяло багрите и нюансите на растението. В процеса на работата си тя не престава да открива нови и нови неща.
„Целта не е да дам вечен живот на цветята в бижутата, а да съхраня магията и тайните на цветята“, споделя Илза Христова.
„Те няма как да останат завинаги, да се консервират вовеки веков и не ни е това задачата. По-скоро тук е моментът, че бижутата се променят, но въпреки това остават очарователни. Цветовете вътре се променят, светлината как влиза, с течение на времето започва да действа като лупа. Стават много промени, които не са никак лоши. Цветята трябва да са напълно сухи, да няма никаква влага, защото влагата в цветовете с химикалите, които ползвам, дава реакция. Трябва да са и по-фини, по-прозрачни, да не са много плътни“.
Хортензията е любимото цвете на Илза. Преди изящните аксесоари от цветя Илза Христова е била отдадена на бижутата от скъпоценни камъни.
„Бях направо обсебена от камъните и много дълги години се занимавах с това. Когато станаха много големи промени в пазара на скъпоценни камъни, в обработката, в търсенето, промениха се много нещата и реших, че искам по-артистични проекти. Не е нужно всички да работят камъни и всички бижута да са с камъни или с благородни метали, за да бъдат ценени."
Новият мултидисциплинарен проект, по който работи Илза, е озаглавен „Моят таен живот с растенията".
„Ще има фотография, ще има бижута, и искам и музиката по някакъв начин да влезе в този проект. И да бъде една наслада и красота, но и човек малко да се замисли, че зад тези неща, които сме ги приели за даденост, стои друг план.“
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...