Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Станимир Сираков: Признанието е българският пациент да получава лечение тук, на родна земя

Доц. Станимир Сираков
Снимка: БГНЕС

Двама български млади лекари са съавтори на световен учебник по интервенционална неврорентгенология. Доц. Станимир Сираков и д-р Александър Сираков са автори на 12 от общо 100 глави в учебника, който излиза под редакцията на три от светилата в световната неврорентгенология.

Доц. Сираков е един от малкото лекари в страната, извършващи високоспециализирани животоспасяващи интервенционални интракраниални процедури като „койлиране“ на мозъчни аневризми и облитериране на мозъчни и гръбначно-мозъчни артериовенозни малформации, както и минимално инвазивно лечение на злокачествени заболявания на черен дроб, бъбреци, пикочен мехур и други органи. 

Станимир Сираков може да работи в големи медицински центрове по света, но вижда своето развитие тук.

„Искам да развием тук школата, с моите специализанти и колеги. Мисля, че сме създали школа, която да предлага това лечение в България, сравнимо с всеки друг голям европейски център, дори световен. За нас това е признанието – да успеем тук да се реализираме и българският пациент да получава достъп до това лечение тук, на родна територия“, разказа той в предаването "Преди всички" по "Хоризонт".

„Много се надявам да създадем среда и школа – поне при нас го правим в „Св. Иван Рилски“, така че младите да виждат пътя за развитие, да се мотивират“, допълни специалистът.

За миналата година Станимир Сираков и неговият екип са направили 241 интервенции, което е над 90 на сто от всички такива процедури у нас. „И тази година вървим доста стремглаво, въпреки пандемията, въпреки затворените месеци пациентите при нас на практика нарастваха по бройка“, поясни доц. Сираков.

Доц. Станимир Сираков е роден в Кърджали през 1984 година. Завършил е Медицински университет. Потомствен лекар е. „Страхопочитанието, уважението, което имаха в града като кажеха „доктора“, нарицателно в Кърджали, знаеха, че е само д-р Сираков, колкото и нескромно да звучи. Не знам дали беше детска мечта, дали нормалният начин за развитие, но си знаех, че ще става доктор. Надявам се да достигна това уважение, което той имаше в града, да достигна неговото ниво“, сподели още той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40