Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Станимир Сираков: Признанието е българският пациент да получава лечение тук, на родна земя

Доц. Станимир Сираков
Снимка: БГНЕС

Двама български млади лекари са съавтори на световен учебник по интервенционална неврорентгенология. Доц. Станимир Сираков и д-р Александър Сираков са автори на 12 от общо 100 глави в учебника, който излиза под редакцията на три от светилата в световната неврорентгенология.

Доц. Сираков е един от малкото лекари в страната, извършващи високоспециализирани животоспасяващи интервенционални интракраниални процедури като „койлиране“ на мозъчни аневризми и облитериране на мозъчни и гръбначно-мозъчни артериовенозни малформации, както и минимално инвазивно лечение на злокачествени заболявания на черен дроб, бъбреци, пикочен мехур и други органи. 

Станимир Сираков може да работи в големи медицински центрове по света, но вижда своето развитие тук.

„Искам да развием тук школата, с моите специализанти и колеги. Мисля, че сме създали школа, която да предлага това лечение в България, сравнимо с всеки друг голям европейски център, дори световен. За нас това е признанието – да успеем тук да се реализираме и българският пациент да получава достъп до това лечение тук, на родна територия“, разказа той в предаването "Преди всички" по "Хоризонт".

„Много се надявам да създадем среда и школа – поне при нас го правим в „Св. Иван Рилски“, така че младите да виждат пътя за развитие, да се мотивират“, допълни специалистът.

За миналата година Станимир Сираков и неговият екип са направили 241 интервенции, което е над 90 на сто от всички такива процедури у нас. „И тази година вървим доста стремглаво, въпреки пандемията, въпреки затворените месеци пациентите при нас на практика нарастваха по бройка“, поясни доц. Сираков.

Доц. Станимир Сираков е роден в Кърджали през 1984 година. Завършил е Медицински университет. Потомствен лекар е. „Страхопочитанието, уважението, което имаха в града като кажеха „доктора“, нарицателно в Кърджали, знаеха, че е само д-р Сираков, колкото и нескромно да звучи. Не знам дали беше детска мечта, дали нормалният начин за развитие, но си знаех, че ще става доктор. Надявам се да достигна това уважение, което той имаше в града, да достигна неговото ниво“, сподели още той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Таня Стоянова

Доц. Таня Стоянова - българката, обявила война на рака

Д-р Таня Стоянова, доцент по молекулярна и медицинска фармакология и урология в Медицинския факултет  на  Калифорнийския университет в Лос Анджелис е гост в 54-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" . Нейното хоби са това, което обичат децата ѝ, но понякога рисува и обича да слуша кънтри музика. "Ние се занимаваме да..

публикувано на 30.09.24 в 10:45
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57