Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Огнян Исаев: 10% от учениците все още нямат достъп до електронни устройства

Огнян Исаев
Снимка: Ани Петрова

От образователна, социална и психологическа гледна точка, започването на учебната година присъствено е добре и за учениците, и за родителите“, каза в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ Огнян Исаев, директор на Програма „Образователни възможности и постижения“ към Тръста за социална инициатива относно предизвикателствата на онлайн обучението.
     

„Училището е място, където се осигуряват възможностите както за социализацията, така и за развитие и придобиване на ключови компетентности на детето. Присъственото образование е добре и за учителите, които си нарушиха рутината и навлязоха в друга роля“, коментира още Исаев.

По думите му и експертите от Министерството на образованието са на мнение, че присъственото започване на учебната година е много добре.

„Между 30 – 40 на сто от децата у нас живеят в риск от бедност, сочи статистиката, но има едни 10 на сто, за които образованието е невъзможно и в присъствена, и в онлайн формата му. Причината за това е, че тези деца са от бедни семейства и от крайно отдалечени места“.

Исаев припомни, че по данни на Министерството на образованието от началото на електронното обучение през изминалата учебна година, децата, които нямат достъп до електронни средства са около 35 хиляди деца, а около 35 хиляди деца нямат достъп до интернет – тоест това са около 10 на сто от учениците у нас.

„Сега има информация, че преди началото на тази учебна година около 40 хиляди деца нямат електронни устройства. Тоест пак 10 на сто от учениците, ако се премине към онлайн обучение, тези деца няма да имат достъп до него.

Огнян Исаев посочи още:

„Заедно с „Амалипе“ успяхме да осигурим 1000 нови таблети или електронни устройства, втора употреба лаптопи, които да предоставим на учениците в нужда. Списъкът беше много дълъг, помогнахме на тези, с които успяхме да се свържем. По моя информация от МОН са успели да раздадат в някои столични училища между 5 до 10 електронни устройства, което е крайно недостатъчно.“

Исаев смята, че в възползвайки се от пандемията, МОН трябва да стане по гъвкаво и да се опита да въведе хибридните форми на обучение, които са бъдещето на образователните системи, което се вижда в западните страни.

„Липсват и политики, свързани със социалната подкрепа в училище. Все още нямаме информация, ще се отнемат ли детските надбавки при пет неизвинени отсъствия. Това е много сериозна рестриктивна мярка.

Нямаме информация какво се случва с механизма за обхват на учениците – дали той ще работи…“

Недостатъчно е само учениците от 8 клас, които живеят в семейства с доход по нисък или равен на 450 лв. за предходната година, да се подкрепят с 250 лева с решение на Министерски съвет – това заяви още Исаев.

15 на сто са завършилите средно образование ромски ученици през 2011 година, през 2019 година процентът е вече 23 на сто , стана ясно от думите на Исаев.

За 10 години процентът на ромите с висше образование се е увеличил от 0,5% на над 2%.

"Има сериозен положителен трент, но то е свързано с повишаване на доходите на ромските семейства".

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46

Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“

Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..

публикувано на 16.07.25 в 12:41
Владимир Тодоров

Владимир Тодоров: Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции

" Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции  - предвижда много висока имуществена  глоба от 1000 лева , отнемане на книжката за три месеца, отнемане на контролни точки". Това каза пред БНР Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи: "Това превъзбудено обяснение, че започват да получават глоби, не е така, защото..

публикувано на 16.07.25 в 11:57
Христо Панчугов

Христо Панчугов: Опозицията няма подходящи инструменти адекватно да обоснове вот на недоверие

"Разговорът за инфлацията не трябва да остане на нивото на "Възраждане" и разговорът за приемането ни в еврозоната не трябва да се изчерпва с това, че ние сме получили дата, на която да се присъединим към еврозоната , тоест въпросите за икономическата ни политика, за това как ще се ползва държавния бюджет за правене на политики, за инвестиции и..

публикувано на 16.07.25 в 10:17