Във връзка с това личният лекар да има право да освобождава дете от присъствие в училище във връзка с пандемията от коронавирус, и ако детето е със заболяване, доц. Любомир Киров посочи, че и сега, когато едно дете е на лечение, което потиска имунната му система, е добре това дете да е изолирано и да учи в дома си и това се прави.
„Но ако заболяването е астма, защо това дете да не ходи на училище – последните публикации показаха, че астмата не е рисков фактор за заболяването Covid 19, както беше обявено в началото на пандемията.
Приемът на кортикостероиди също не е противопоказание да не ходи ученикът на училище.
Освобождаването от учебни занятия трябва да става при деца със злокачествени заболявания преди всичко, деца които са на химиотерапия или на имуносупресори“, категоричен е доц. Киров
„Няма да бъде работещ механизмът, деца, чиито близки са със съпътстващи заболявания и са уязвими от коронавируса, да бъдат освобождавани от присъствени учебни занятия.
Не сме видели и подобен документ и списък на заболяванията. Няма да бъде работещо. Ако това го има някъде разписано – това е най-безумната мярка, за която аз някога съм чувал!“
И питам – ако едно такова дете се спре от училище, означавали това, че то изобщо ще бъде изолирано от външния свят?
Тук няма какво да прави личният лекар – ако детето иска да пази тези възрастни хора и те да се пазят от него – трябва да използват личните предпазни средства, както и досега. Възрастните задължително трябва да носят маска“.
Личните лекари не са хората, които трябва да решат едно дете да не ходи на училище – категоричен е председателят на общопрактикуващите лекари.
„Не това е начинът и тези, които са сътворили такава мярка, ще трябва да я променят. Личните лекари могат да освободят дете от училище, ако има заболяване. Другото, което е задължение на личните лекари, е да поясняват как да се предпазват всички от пандемията“ .
„Все още не сме притесни как ще започне учебната година, защото няма пълна яснота по детайлите. От медиите чуваме, че за четири седмици ще се тръгне присъствено и после ще се премине дистанционно. Аз не се притеснявам - това е като всеки друг вирус. Мисля, че дистанционно ще е добре да си учат децата. Моето дете учеше повече онлайн.
Ако тази година е онлайн – няма да е качествено обучението. Искам децата да учат в училище – ние сме 6 клас и догодина сме 7 и ни е важно нищо да не пропускаме. А пандемията може да продължи дълго.
Няма да е добре да учат дистанционно – нито като социално общуване, нито като качество на обучението.
Децата не са въодушевени, че ще носят маски. Но в училището всичко е организирано от гледна точка на мерките.
Моето дете иска да си ходи на училище. Само деца със слаба имунна система е добре да не ходят на училище" -
това коментираха в предаването „Хоризонт до обед“ родители от Враца.
Още по темата слушайте в звуковите файлове.От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..
Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша". "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..
" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...