Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никос Скутарис: Военен конфликт между Гърция и Турция ще е катастрофален за региона

Гръцко-американски военни учения край Крит, 24 август 2020 г.
Снимка: БТА

Почти 100 години след Лозанския договор, определящ границите между Гърция и Турция, напрежението между двете страни получи нов тласък през последните седмици и няма изгледи скоро да стихне. Годината не е 1923-а, нито 1976-а, но ледената атмосфера в отношенията между Атина и Анкара навява спомени от годините след Първата световна война.

Какво се случва на Гръцко-турския фронт в източното Средиземноморие, какво иска Атина и какво няма да позволи Турция, ролята на ЕС в напрежението между Атина и Анкара, както и търси ли Гърция свой военен съюзник в лицето на Франция - най-силната армия в ЕС след Брекзит – по тези и други въпроси Лъчезар Вълев разговаря с Никос Скутарис, анализатор и доцент по Право на ЕС в лондонския Университет на Източна Англия.

Откъде започват разногласията между Атина и Анкара?

Да започнем от това за какво има съгласие между Атина и Анкара. То е, че има два термина - Континентален шелф и Изключителна икономическа зона. Двете страни обаче не могат да се разберат за обхвата на тези термини.

Според Гърция всички острови, които влизат в конфликтната зона, като Кастелоризо, който е много малък остров между Родос и Кипър, са в рамките на Изключителна икономическа зона. Това означава, че Турция трябва да ограничи и да не експлоатира газовите и нефтени находища в Източното Средиземноморие. От своя страна Анкара казва, че гръцките острови не са никаква Изключителна икономическа зона и че зоната на Източното Средиземноморие трябва да е споделяна и разделена на две - между Анкара и Атина. Паралелно с този спор Гърция и Турция подписаха споразумения - съответно с Египет и с Либия, които са взаимоизключващи се.

Гърция се закани, че ще отнесе въпроса за икономическата зона до съда в Хага, а Турция казва, че първо трябва да се потърси решение чрез преговори.

Спокойствие, бдителност и готовност за реакция. Това каза, че трябва да прояви Гърция говорителят на правителството Стелиос Пецас. Това ли е есенцията на гръцките ходове в тази игра на нерви или има и други?

Със сигурност двете страни трябва да покажат хладнокръвие. През последните години на практика липсва диалог между Гърция и Турция. Гръцките правителства обвиняват за това Турция, а тя от своя страна вини за това властта в Атина. Докато отново не бъде възстановен диалогът, нищо добро няма да се случи. Това може да стане единствено, ако бъдат поети ангажименти и се проведат преговори преди да се отиде в международния съд в Хага.

Каква е ролята на ЕС в спора? За какво говорят изразените от Брюксел позиции в през последните седмици?

Де факто Европейският съюз като организация много трудно може да се намесва в подобни проблеми. Причината е, че това е спор между страна членка и страна извън общността.

В очите на Турция Евросъюзът не може да е неутрален и независим съдник, защото Гърция е негов член. От друга страна Атина казва, че единствената роля, която има ЕС, е да защити нейното право. На този фон ЕС е трудно да намери своята роля.

От една страна да защитава само Гърция, когато в същото време има стратегически интереси в Турция. Трудно е и да каже на Анкара какво да прави, защото през последните години тя се отклони от евроинтеграцията. Не дава сигнали да иска да става член на ЕС, същевременно Брюксел също не гори от желание Анкара да е част от общността. Именно затова е изключително трудно от тази си позиция Брюксел да се обърне към Анкара и да ѝ каже: „Виж, ако не промениш това, ще загубиш това и това...“, защото тя няма какво да губи на европейското поле.

Възможен ли е реален военен конфликт между Гърция и Турция, две членки на НАТО?

Надявам се не. Не мога дори да си помисля за подобно развитие. Това ще е катастрофално както за двете страни, така и за целия регион. Ще го върне много назад. Последната война между Гърция и Турция е тази от 1974 г. в Кипър, резултатите от която все още опитваме да преодолеем вече повече от 50 години.

Военен конфликт между Гърция и Турция ще доведе не само до военна и икономическа катастрофа, но и ще има ужасяващи геополитически последици както върху ЕС, така и върху НАТО.

Има изказвания на висок тон, има интензивна риторика, има движение на кораби в Средиземно море, но ми се иска да вярвам, че има и съзнание в главите на гръцките и турските лидери. Защото един дори малък военен конфликт с продължителност от 2-3 месеца, ще бъде катастрофален за държавите, за икономиките им, за народите им. Дано здравият, логичен разум, да надделее.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските изселници в Турция ни пожелават благоденствие и стабилно управление

Турция посрещна Новата година с час по-рано от България. Българските изселници в Турция споделиха, че очакват Новата година както с надежда за здраве и топли отношения със страната ни, така и надявайки се на стабилно правителство. "Поздрави от Турция! Нека Новата година ви донесе много здраве, щастие, успех и сбъднати мечти", каза Севил Достум..

публикувано на 01.01.25 в 04:21
Киър Стармър

Британският премиер окачестви 2024-а като година на промяната

В Обединеното кралство Киър Стармър окачестви отминалата 2024-а година като „година на промяната“ в първото си новогодишно послание като британски министър-председател, но в същото време призна, че има още много неща за вършене през новата 2025-а година. Почти шест месеца откакто влезе на Даунинг стрийт 10, Киър Стармър продължава да се бори с..

публикувано на 01.01.25 в 04:05
Никос Христодулидис

Кипър с планове за цифрова и данъчна трансформация през Новата година

За Кипър 2025-а ще е година на цифровата и данъчната трансформация, заяви президентът Никос Христодулидис.  Той ще обяви приоритетите в управленската програма на правителството за новата година във втората си годишна реч-обръщение към нацията „За състоянието на републиката“ на 29 януари. Данъчната реформа, предложенията за която ще бъдат представени в..

публикувано на 01.01.25 в 03:33
Министрите на вътрешните работи на България и Румъния вдигат бариерата на границата

Церемония на Дунав мост за пълноправното ни членство в Шенген

Със символично вдигане на граничната бариера министрите на вътрешните работи на България Атанас Илков и на Румъния Каталин Пръдою обявиха началото на фактическото пълбноправно членство на двете държави в Шенгенското пространство.   С тържествена церемония, организирана от румънското министерство на вътрешните работи на румънска територия бе направена..

публикувано на 01.01.25 в 02:13
Церемония на Кулата за пълноправното членство на България в Шенген

България вече е пълноправен член на Шенгенското пространство

Точно в полунощ бариерите на граничен пункт Кулата бяха вдигнати, а служителите на контролните институции напуснаха кабините за проверка и контрол. България вече е в Шенген и по суша.  Новата 2025 година дойде на Кулата с шампанско и благодарност за добре свършена работа от служителите на НАП и Гранична полиция.  Точно в 12 часа..

публикувано на 01.01.25 в 02:06
Президентът Румен Радев.

Президентът: В епоха на глобални сътресения единението е пътят към опазването на Отечеството

Време е заедно да потърсим път отвъд политическата немощ, корупцията и несигурността  - това послание отправя президентът Румен Радев в обръщението си към българите за настъпващата 2025 година. В епоха на глобални сътресения единението е пътят към опазването на Отечеството,  подчертава държавният глава в новогодишното си обръщение: "Скъпи..

публикувано на 01.01.25 в 00:00

Кокичета цъфнаха в последния ден на годината в Смолян

Кокичета цъфнаха в последния ден на годината в градини в смолянските квартали Райково и Устово. Декемврийският цъфтеж на предвестниците на пролетта е обичаен през последните години заради топлите зимни месеци, обясняват стопани на градините. Град Смолян посреща безснежна Нова година, но във високите части на планинската област има обилна снежна..

публикувано на 31.12.24 в 19:15