„Получавам едни записани лекции, което не е оптималното обучение, защото такива лекции могат да се намерят и на Кеймбридж и на Оксфорд в интернет на всички специалности, и затова мисля, че обучението в чужбина на този етап не е подходящо поне за мен лично.
В България няма да получа по-лошо обучение – тук ще уча на английски език "Стопанско управление", сподели още Атина.
„Едно от основните неща, които ме мотивира да се върна обратно тук беше, че в чужбина липсва среда, в която да се интегрираме“, коментира в „Хоризонт до обед“ Маргарита Петрова, която се връща от Виена, където учи архитектура, за да продължи следването си по специалността в Нов български университет.
„Реализацията в чужбина във всеки план е много по-трудна – и в социален план, и в професионален, когато си чужденец. Независимо, че всеки казва, че светът е отворен и глобален, това не е точно така, настройката, с която хората те приемат, е много по-различна от това, което чуваш.
Аз съм не съм съгласна с това, че младите хора тук се реализират трудно – когато има желание, има и начин“, посочи Маргарита Петрова.
"При затварянето ни вторият семестър за онлайн обучение имаше много неясноти и забавяния. Това още повече ме мотивира да се върна в България. Имах и притеснения относно коронавируса – за моето здраве, за здравето на близките ми….“
„Много български деца учиха в чужбина последните години, родителите им осигуриха средства за това, с идеята да се реализират много по-добре у нас след това, а най-добре и да останат в чужбина. Всички тези илюзии последните години за почнаха да се разбиват.
Първо защото най-престижните университети, които дават най-добрата реализация, са всъщност много по-скъпи, а тези, в които учат нашите деца, с нищо не се различават от българските университети.
Има още едно голямо "НО", за да си намериш добра работа, е много важно какви стажове ще минеш, това в чужбина е много по-трудно, отколкото в България.
Последните години работя с такива деца, които вместо да почиват през лятото, идваха от чужбина тук, за да си направят стажовете, такива деца са много успешни" - посочи още Игов.
„Ако си си направил плановете правилно, ако си достатъчно настойчив и амбициозен да учиш по специалността си, без значение е вече колко езика владееш, ти ще успееш да се реализираш успешно тук – у нас има много възможности в различни сектори.
Вече има и временни договори, по които можеш да работиш навсякъде по света, стига да си достатъчно квалифициран – не ти трябва точно работно място. Това младите хора го виждат и затова все повече се връщат у нас - и тези, които са с добра не само академична, но и професионална подготовка – са много, много успешни“, категоричен е Игов.
Още по темата в звуковия файл.
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..
Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..
Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас. Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..