Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Николай Брънзалов: В училищата няма да има сериозни огнища, ако се спазват мерките

До две седмици очакваме по кабинетите да имаме ваксини за възрастните хора

Николай Брънзалов
Снимка: БГНЕС

„За да има ефект като общ имунитет в обществото от противогрипните ваксини, трябва да има покритие от около 75% от българското население, а ние сме много далече от това", коментира в предаването „Преди всички“ д-р Николай Брънзалов, заместник-председател на Българския лекарски съюз.

„Имаме уверение, че за възрастните хора над 65 години са осигурени 180 хиляди дози противогрипни ваксини и се надявам това да стане по-бързо, защото в момента в аптечната мрежа ваксини няма. А за снабдяването на нашите кабинети с ваксини и поставянето им на рисковите групи, доколкото знам, преговорите не са финализирани. Но се надявам да се работи бързо. Тази година са със 60 хиляди дози в повече, което е и планирано, а и пациентите са доволни от това, че миналата година си поставиха ваксина и ние отчитаме, че те боледуваха по-малко, което ни облекчи в ситуацията на коронавируса. До две седмици очакваме да имаме ваксини по кабинетите, защото и хората ни питат“, посочи д-р Брънзалов.

На този етап няма проблем с поставянето на задължителните ваксини при децата, отчете личният лекар.

БГНЕС

По думите на д-р Брънзалов децата не трябва да минават на онлайн обучение.

„При децата коронавирусната инфекция преминава леко и безсимптомноУчителите трябва да бъдат защитени. Да спазват колкото може дистанция. Сега процесът от март тази година на трудностите на пандемията ще премине и през образователната система, но хората там постепенно ще придобият опит.  Да, с тестването е малко по-трудно. Системата е още тромава... Но коронавирусите съществуват сред нас, не можем все още да ликвидираме вируса, но трябва да го отслабим", поясни лекарят.

Маската е най-добрата защита. И за болния, и аз здравия, да, трудно е за децата да ги носят, но хигиената е също важна – родителят трябва да му обяснява мерките, както и да не праща детето си болно на училище. Затварянето на училища не е правилната стъпка. Детската психика е ранима и тези неща ще се появят в бъдеще. Няма да има сериозни огнища, ако се внимава. Родители и учители трябва да действат съвместно за възпитанието на детето в тази посока“, категоричен беше д-р Брънзалов.

Още по темата можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще спечели ли Павликени битката срещу завода за боклук?

До месец и половина Върховния административния съд ще се произнесе по казуса с инвестиционното намерение за изграждане на цех за производство на каменна вата и енергоизточник за нуждите на производство в землището на село Върбовка, община Павликени. Как се стигна дотук? През 2021 г. в РИОСВ – Велико Търново постъпва Уведомление за..

публикувано на 18.09.24 в 07:00

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват децата с нова геймърска визия

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват деца и ученици с нова визия , съобщи пред БНР Галина Боева - ръководител сектор "Връзки с клиенти" в Центъра за градска мобилност.  След допитване до децата се спряхме на геймърски дизайн , посочи тя и обясни:  "Решихме, че това, с което можем да привлечем вниманието на децата, е нещо..

публикувано на 17.09.24 в 11:50

БЧК: Обучението по първа долекарска помощ може да започне още в детската градина

Животът може да се преобърне само за миг. Как да бъдем максимално полезни на изпаднал в критична ситуация човек може да се учи още от детска възраст. Обучението може да започне още в детската градина под формата на игра , смятат от Българския червен кръст. При инцидент с изгубено дишане и съзнание първите 3 до 5 минути са особено важни –..

публикувано на 17.09.24 в 10:33

Ниските изкупни цени и фалшифицирането на меда отказват пчеларите

До края на седмицата по повод празника на столицата се провежда традиционен есенен софийски фестивал на меда .  Годишно в България се произвеждат между 8 и 12 хил. тона мед, като голяма част от него се изнася. През последните 10 години обаче броят на регистрираните пчелари е намалял 3 пъти , алармираха браншовите организации на производителите..

публикувано на 17.09.24 в 07:12
Борис Бонев

Борис Бонев: Постоянните избори водят до блокаж на работата в Общинския съвет

"Не съм съгласен, че София не хубавее. Проблемът е, че не хубавее нито със скоростта, нито с качеството, с което искаме това да се случва. Това, което пречи на София да бъде красив град, е липсата на внимание към детайла ".  Това заяви пред БНР Борис Бонев - председател на групата на ПП-ДБ-Спаси София в Столичния общински съвет.  Той отбеляза..

публикувано на 15.09.24 в 13:07
Николай Стайков

Николай Стайков: Не знаем съдружниците на Пеевски в събирането на политическите трюфели

От разследването "Осемте джуджета" отпреди 4 години остана крилатата фраза за летящото килимче, което някой задейства и в институциите започва всичко да се получава в нечия полза , привидно законно. Летящото килимче продължава да действа, с основен "шофьор" Делян Пеевски . Това каза пред БНР Николай Стайков, журналист от Антикорупционния..

публикувано на 14.09.24 в 14:12

Абсурдните правила за паша в националните паркове - геноцид за животните и бухалка за фермерите

Ще има ли достатъчно пасища за биологичното ни животновъдство или единственият път на фермерите е към унищожаване на стадата и затваряне на фермите? Две министерства и една парламентарна комисия все още не успяват да намерят отговор на този въпрос и решение на проблема с пашуването в националните паркове. Рестрикциите за ползване на..

публикувано на 13.09.24 в 07:02