Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как карантината поражда рефлексии между два свята

Снимка: БГНЕС

„Имам отколешна мечта да разкажа, особено на младите хора и децата, за живота си в два свята – в България и в Америка, детството ми при комунизма и сегашния ми живот в демократичния свят. Много от тези истории бяха узрели в сърцето ми, бяха готови да се разкажат. Карантината ми даде свободни минути през вечерите и уикендите на тазгодишната пролет.“ Това сподели пред БНР сънародничката ни Нора Димитрова – Клинтън, чиято книга „Карантинни размисли от два свята“ бе публикувана на английски език.

Това е малка книжка, но се опитах с малко думи да кажа много неща, допълни Нора Клинтън. Авторката се обръща към най-младите, за които ситуацията с коронавируса е била първото голямо житейско изпитание, за да им каже, „с хумор и с обич, че нашият свят не е от вчера, човечеството е преживяло всякакви болести, много по-страшни отсега“.

Когато човек има перспектива и база за сравнение, когато познава историята, има и философски поглед, по-леко понася нещата и гледа да извлече поука, смята Нора Димитрова – Клинтън, която откроява парадоксална тенденция:

„От една страна с разпадането на комунизма в Източна Европа тази система показа, че не е състоятелна – както икономически, така и политически. Но в западните страни настъпи нещо странно – марксистката идеология успя да се превъплъти като вълк в овча кожа и да си сложи някакви безобидни етикети като „политическа коректност“, „мултикултурализъм“ и успя да се внедри в университети, в медии, в Холивуд, дори в корпорации. Това, което виждаме с тази културна „революция“ – събаряне на статуи и отричане на историята: да не се учи Аристотел, да не се учи Шекспир, това е чиста проба марксистка революция, която се надявам да не успее, защото противоречи на хуманността и здравия разум.“

Как изглеждат българските протести от Вашингтон?

„Виждам големи разлики между протестите преди 30 години и сегашните протести. Преди 30 години искахме да сменим системата и успяхме. /…/ От друга страна си мисля кой има полза от това, кой ще спечели и каква е алтернативата. Конструктивната критика е хубаво нещо, но ако просто искаме да събаряме, а нямаме ясна представа какво ще стане, това създава проблем“, коментира Нора Клинтън в предаването "Хоризонт до обед".

Д-р Нора Димитрова Клинтън е завършила класическа и английска филология в СУ “Св. Климент Охридски”, има магистратура по класическа филология от University College London и докторат по класическа лингвистика от Cornell University. Натрупала е над 15-годишен опит в обучението на студенти и частни ученици на български, латински, английски и старогръцки език, включително курсове в Cornell University и Diplomatic Language Services.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26