„Патентът е за полезен модел. Изделието е вид гермицидна лампа с 254 нанометра дължина на вълната. Безконтактно този вид бактерицидна лампа се захранва от бобина. Тази система с ултравиолетова светлина може да се използва в борбата срещу коронавируса“, обясни за БНР единият от изобретателите Петко Ганчев:
По думите на електротехника Петко Ганчев устройството може да бъде ефективно между 7 и 10 дни след заразяване с различни вируси и бактерии, както и да предпазва от заразяване в същия срок след превантивна употреба.
„Човек диша, около ултравиолетовата светлина се отделя и малко количество озон, което слиза и към белите дробове. Самата светлина слиза малко до под носоглътката. От клинични изпитания, които са проведени за вируси А, В, С, за стафилококи и стрептококи, хората казват, че това е около 70 джаула на квадратен метър, за около две минути убива всички вируси и бактерии на 90,9 %. Това са около 250 вата чист ултравиолет. Лампите са с коефициент на полезно действие около 30-33 %, означава, че с лампата имаме 750 вата на квадратен метър. Преизчислено това нещо към гърлото се получава лечение около 7 минути“.
Честотата, с която работи ултравиолетовата лампа на великотърновските изобретатели, е до 700 килохерца, която е безопасна за човешкото тяло. Апаратура с подобна честота се използва при козметични процедури, в рехабилитационни и възстановителни манипулации. Ефектът на гермицидните лампи е бил изследван още от преди 50 години, оттогава те се ползват за дезинфекция на помещения и инструменти срещу бактерии и вируси и при дейности, изискващи висока степен на стерилност, припомни Петко Ганчев, като заяви, че е изпробвал на себе си изобретението:
„Ти го лапаш като термометър, но по никакъв начин ток няма в тялото ти. Това нещо свети в цялата сфера и убива всичко, което е. Поради това, че се убиват и полезните бактерии, човек не се храни половин час, не пие вода, и след това се хапва плод, за да може човек да си възстанови полезните бактерии“.
Изобретението „Индуктивно захранвана лампа за получаване на ултравиолетова светлина и озон в устната кухина за убиване на вируси и бактерии“ не е минало клинични изпитания за Covid-19 и великотърновските изобретатели търсят контакти със световни лаборатории за това:
„На нас ни искат клинични изпитания. Ние търсим начин, за да го направим в чужбина. За да направим такива клинични изпитания трябва лаборатория S4, като в Ухан, те са 27 в света. Такова клинично изпитание е много скъпо – между 8 и 10 милиона долара.
Група японски професори в лаборатория в Япония заедно с американци са направили клинични изпитания на ултравиолет върху Covid. Просто търсим контакт с тях, за да може да се организира производство чрез определен ултравиолет с определена дължина на вълната това нещо убива коронавируса“, казва още Петко Ганчев.
Чуйте и звуковия файл.
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..