Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представят Covid-изложба в Тел Авив

Тел Авив, 25 септември 2020 г. Израел въведе 3-седмична карантина заради Covid-19.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Израел е под нова тотална карантина. Човек може да се отдалечава до 1 км от дома си. Всички културни и спортни учреждения са затворени. Дори до морето няма достъп. Затова се търсят варианти за организиране на изложба на нестандартно място - начин творците да намерят изява, а любителите на изобразителното изкуство да могат да се любуват на картини и скулптури и да си изберат от тях.

Комплекс W се намира в самия център на Тел Авив. Това са 10 луксозни небостъргача, с общо междублоково пространство с басейни с декоративни рибки и лилии. Всеки небостъргач е с различна архитектура, но образуват общо ансамбъл със свой мол. Сърцевината на тези небостъргачи са гигантските фоайета. В едно от тях е открита изложба на съвременни израелски художници от различни поколения. За нея разказва Яфа Меир, кураторка на изложби от нестандартни предмети на изкуството, в необичайни пространства.

"Периодът е много особен. Галериите или са закрити заради  вируса, или работят при редуциран брой посетители. Затова приех с удоволствие поканата да уредя изложба на място, където въпреки че не е галерия е гарантирано, че творбите ще бъдат видени от максимален брой зрители. Изложбата е колективна. В нея участват 23 творци със свои произведения, създадени по време на първата вълна на карантината. Показали сме по нещо „за всеки вкус“. Има  разнообразие от стилове и техники. Фоайето на тези блокове е огромно. Разделих го условно на 3 галерии. Там където височината на помещението е колкото триетажен блок са монументалните платна. От лявата страна са фигуративни творби, изпълнени в академичен стил.  В дясно  са произведенията от нестандартни материали и с нестандартни техники", каза Яфа Меир.

Жителите на тези небостъргачи са доста състоятелни и биха моли да си купят творбите.

"Разбира се, кризата не ги отминава и тях. Но заради карантината са принудени да не излизат от апартаментите си. Често ги виждам седнали на фотьойлите и диваните във фоайето, да се любуват на картините или скулптурите. Засега покупките не са много, но от опит знам, че малко преди закриването, някои от зрителите вече са успели да се влюбят в една или друга творба и ще искат да си я имат вкъщи", допълни Яфа Меир.

Яфа Меир е от български произход, нейната „запазена марка“ са картини върху хилки за тенис на маса. Тя сподели, че е подготвяла изложба в България, но епидемията ѝ попречила да осъществи плановете си. Предстои гостуване на картини на израелски художници в Абу Даби, страна, с която правителството на Израел неотдавна подписа договор за сътрудничество.

За публиката на тази изложба разказва и управителят на комплекса Ели Бен Маир:

"В  44-етажния небостъргач има 160 апартамента. Най-скромните са от 150 кв. Повечето са по-големи. На последните етажи има мезонети със собствени басейни. Средно живеят 400 души на различна възраст. Имаме и  възрастни - между 80 и 90 години, избрали небостъргачите, вместо да идат в луксозни старчески дом, защото тук сами подбират персонала, който ги обслужва. Има и млади иновационни специалисти, които са успели вече да продадат първите си иновации и живеят заможно, докато работят над следващото си изобретение. Предпочели са да са в центъра на Тел Авив, вместо във вила в околностите му, защото тук са близко до големите културни институции и болници, до морето. За всички тях коронавирусът бе изненада. Имаме голям фитнес-център и по време на карантината можеха да спортуват. Правим и частни концерти във фоайето при спазване на социалната дистанция. Въпреки всички мерки за сигурност Covid-19 не отмина и този комплекс".

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09