Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Радев: Докладът на ЕК е самопризнание за провала в борбата с корупцията у нас

Иван Гешев системно погазва закона в атака срещу устоите на правовата държава, смята президентът

| обновено на 01.10.20 в 15:29
Снимка: Здравка Маслянкова

Докладът на Европейската комисия констатира проблеми, които от години са очевидни за българите. Той е колкото критичен за България, толкова е и самокритичен за самия Европейски съюз. Това заяви във Великотърновския университет президентът Румен Радев, който участва в откриването на академичната година. 

Според държавния глава последният доклад на ЕК е самопризнание на Евросъюза за дългогодишния провал в борбата с ширещата се корупция у нас.

Продължаването на Механизма за сътрудничество и проверка дори и под различна форма е доказателство, че правителството не получава европейска индулгенция именно заради този провал с корупцията. Моята подкрепа е за всички граждани, които спряха да чакат констатации и решения отвън за справяне с политическата корупция, с лошата медийна среда, с олигархичните зависимости, с безконтролността на главния прокурор и се борят така, че да си я върнат държавата.

По повод искането на Съюза на съдиите за преждевременно отстраняване на главния прокурор, Румен Радев посочи, че системното погазване на закона и на обществения интерес от страна на Иван Гешев да пази на всяка страна правителството и определени олигарси и да атакува неудобните, са атака срещу устоите на правовата държава и на цялата правосъдна система:

 „Аз вярвам, че с общи усилия ще дадем шанс на почтените български прокурори да започнат реална борба срещу корупцията и в защита на върховенството на закона“.

Според президента Радев ветото му върху изборния кодекс ще бъде преодоляно в парламента.

„Когато стремежът за власт се превърне в стремеж за спасяване, тогава нещата стават неудържими“, посочи президентът.

Радев днес бе във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" за откриването на академичната година и призова академичната общност да не забравя, че е будната съвест на нацията.

Снимка: Здравка Маслянкова

Над 4500 първокурсници започнаха обучението си в най-стария български университет извън столицата. Пред паметника на светите братя Кирил и Методий президентът Румен Радев пожела на студентите и преподавателите във Великотърновския университет да изграждат духовни мостове и партньорства там, където политическите решения изостават:

„Когато съдбата на България е в решителните и възпитани в почтеност и любов към родината личности, тогава България просперира“.

Ректорът проф. Христо Бонджолов обеща на студентите обществен договор, който да ги задържи в България:

„Учете се, квалифицирайте се така, че утре държавата ни да разчита на вас“. 

Първокурсниците положиха академична клетва и споделиха очакванията си от академичната година:

„Надявам се да е толкова хубаво, колкото си го представям“.

„Да намеря нови приятелства, да успея в живота“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51