Мария-Десислава Стойчева е родена в Пловдив. Там завършва с отличие НУМТИ „Добрин Петков“ през 2016 г. в класа на Елена Велчева, а в момента е в класа по пиано на проф. Людмил Ангелов в Нов български университет. Участвала е в майсторски класове и семинари на Паул Бадура-Скода, Дмитри Башкиров, Жан-Бернар Помие, Иван Дреников, Боян Воденичаров, Филип Раскин, Атанас Куртев, Милена Моллова и др. Гостувала е на фестивалите „Софийски музикални седмици“, „Мартенски музикални дни“, „Варненско лято“, „Великденски музикален фестивал“ и „Пиано Екстраваганца“. Партнирала е като солист на Софийската филхармония, Камерен ансамбъл „Софийски солисти“, Държавна опера – Пловдив, Варненска филхармония, Държавен симфоничен оркестър – Шумен и Националната филхармония на Украйна. Изнася рецитали и камерни концерти на българска и европейска сцена. Мария-Десислава Стойчева е лауреат на Международния конкурс „Панчо Владигеров“ в Шумен през 2019 г. - отличена е с Първа награда и Специална награда за най-добро изпълнение на произведения на Панчо Владигеров. Избрана е за „Млад музикант на годината 2015“ в националната анкета на предаването „Алегро Виваче“ на програма „Хоризонт“.
Израснал в семейство на музиканти, Иван Керековски започва обучението си по музика в НМУ „Л. Пипков”, в класа по пиано на Мили Белчева. Печели награди от различни конкурси по пиано и камерна музика, сред които „Виенска класика”, „Лист-Барток”, „Млади виртуози”, „Класика и съвременност” и др. Носител е на „Изключителна стипендия” на фондация „Комунитас”. Гостува на фестивалите „Варненско лято”, „Салон на изкуствата”, „Софийско лято” и „Европейски музикален фестивал”. Участва и в майсторски класове на Емил Наумов във Франция, Имре Роман в Унгария, Паул Бадура - Скода в Белгия и на Ансамбъл „Модерн” в Австрия. Завършва Кралската консерватория в Брюксел през 2015 г. при Боян Воденичаров. По това време изнася солови и камерни концерти в Брюж, Брюксел, Антверпен и София. През 2012 г. кметството на Брюксел му присъжда престижната награда „Вокасио”. След дипломирането си се установява в България и активно концертира със солови рецитали и с камерни ансамбли в България и Европа. Бил е солист на Софийската филхармония, Видинската филхармония, Оркестъра на Класик ФМ Радио и на Габровския камерен оркестър.
Проектът "Eсенна привечер - от Бетховен до Владигеров" - от Бетховен до Владигеров" се осъществява със съдействието на Министерството на културата, а идеята и реализацията са на Ивайло Христов от издателство "Елм", ангажирано с наследството на Владигеров. Той представи инициативата в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Свои впечатления сподели и Иван Керековски. Чуйте в звуковия файл.19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни. Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..
В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София. С Максима ни среща Виктория Петрова. Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..
Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..
На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Стихията в Лос Анджелис е с библейски размери. Това разказа пред БНР Христофор Караджов, преподавател по журналистика в Калифорнийския университет...
Само интереси и алчност за власт и пари събира трите партии, които преговарят за правителство ГЕРБ, БСП-ОЛ и ИТН. Това заяви бившият лидер на..