Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Миниран ли е проектът за тракийската гробница в Сборяново

Снимка: БГНЕС


Министерството на културата излезе със становище по повод казуса, повдигнат от археолога проф. д-р Диана Гергова за проекта за експониране на тракийската гробница в Сборяново.

В интервю за БНР на 10 септември Гергова каза, че Министерството на културата и други институции пречат на проекта „Консервация, реставрация и експониране на тракийската гробница при сeло Свещари: Завръщане към автентичността на обекта“, спечелил финансиране от близо 200 000 долара след кандидатстване и одобрение от Комисия на Американския посланически фонд.

Проф. Диана Гергова  Снимка: Божидар Любенов, БНР

Проф. Диана Гергова работи в Сборяново почти 40 години. Тя е инициатор и научен ръководител на проекта за експонирането на елементи от гробницата в Сборяново, който цели да естетизира гробницата и да я представи в автентичния й вид. Става дума за недовършени дейности по проект на ИКОМОС (Международен съвет за паметниците на културата и забележителните места) от 2000-а година.

Има практика при подобни проекти Министерството на културата да дава становища и препоръки. В този случай обаче целият проект беше отрязан, без да има съществени забележки, заяви Диана Гергова в предаването „Хоризонт до обед". „Министерството на културата иска да спре този проект, без да има каквито и да е сериозни основания", посочи тя.

МК се позовава на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНКЦ), в който участват експерти от различни области. СЕСОНКЦ оспорва ключов детайл от проекта - къде да бъде разположен наискосът, който сега е закрепен с лепило.

„Там имаше само един истински специалист в областта на реставрацията на камъка – проф. Валентин Тодоров и той абсолютно застана зад проекта“, поясни Диана Гергова, която оспорва заключенията на експертния съвет. 

Посланик Ерик Рубин представя проекта през 2018 година.   Снимка: БГНЕС

Проф. Гергова припомни, че проектът е бил представен във Вашингтон, където е бил одобрен сред първите 10 проекта от общо 400, „и там никой не е решил, че този проект не е качествен“.

„Освен това имаме още 10 рецензии на български специалисти в конкретната област – не изобщо реставратори и изобщо архитекти, между другото и на трима специалисти от чужбина – от Израел, от Румъния, от Япония, които познават паметника, познават проблемите. Нито един от тях не е направил забележки по отношение на проекта ни“, изтъкна Диана Гергова.

Диана Гергова определи казуса като „изключително тъжен“, тъй като Министерството на културата не е дало на екипа време и възможност да отстрани „пропуски, доколкото изобщо ги има“.

Снимка: БГНЕС

Реставрацията на гробницата в Свещари не е лъжица за всяка уста, тази гробница заслужава специалистите, които досега са работили и имат да довършат някои неща, подчерта пред БНР доц. Искра Дандолова, архитект, урбанист, доктор на социологическите науки. „Компетентният екип на проф. Гергова е предложил най-близкото до автентичността решение“, смята тя.

„Питам се дали някои потенциални завистници не стоят зад намерението да провалят реставрацията по проекта на екипа на проф. Гергова. И те биха искали да се окичат с тази работа по този обект. Дали намерението не е само финансирането? Има някои скрити проблеми, които са като динамит в основата на цялата идея – да се свърши нещо креативно, да се довърши този проект, защото финансирането не е достигнало в годините, когато е работено в гробницата. И кой е препъникамъкът? Едно лепило. Това е просто смешно. Това лепило, доколкото разбрахме, е използвано в много международни реставрационни дейности. Той е изкуствено раздуван този проблем с лепилото, само и само да се отмести този екип, който в момента работи и да му заеме мястото някой друг – това се подозира“, коментира доц. Дандолова.

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20