Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Дечев: Противопоставяме се на опростеното разбиране за нашата история

Стефан Дечев
Снимка: Ани Петрова

Група български историци и изследователи, част от тях от България, а друга част - от университетите, в които работят и преподават в Европа и САЩ, призоваха за смяна на модела, по който се води историческия разговор със Северна Македония. 

„Т.нар. разяснителен меморандум за отношенията между България и Македония, изпратен до всички страни членки на ЕС, се представя като документ, който отразява постиженията на българската историческа наукаИ когато нашите колеги в Европа се запознаят с този документ, те ще си помислят, че у нас няма историческа наука или, че последните 3-4 десетилетия България се е разминала с всякакви исторически постижения. Това е основната причина да излезем с този апел“. Това каза в предаването „Хоризонт за вас“ Стефан Дечев, историк от Югозападния университет, част от групата на 27 историци и изследователи, подписали апел за ново историческо говорене за историята на България и Северна Македония.

„Ние вече бяхме наречени национални предатели. Апелът ни трябва да допринесе за ускоряването на преговорите между двете държави и до изграждането на исторически разкази и в България, и в Македония, които да не пораждат омраза“, поясни още историкът.


По думите му в разяснителния меморандум българските историци не разглеждат състоянието на македонската историография и изявленията, които са правени от македонската страна на комисията: "Ние искаме да видим къде са нашите грешки и уязвимостта на българската позиция", обясни Дечев и добави: 

„Ние се противопоставяме на опростеното разбиране за национална история, на опростеното разбиране за обща история до 1944 година, което означава едва ли не налагане на македонската страна на официализирания български разказ, противопоставяме се на опростеното и незащитимо разбиране за македонската нация и македонския език, родили се в точно определен ден и час, а не в резултат на процеси, случили се и преди товаАпелираме за нов исторически поглед и говорене, което да вземе под внимание съвременната историография и съвременните хуманитарни и социални науки“.

Според Дечев: "Както е изпратен този меморандум, той поставя под въпрос цялата македонска идентичност и държавност. При това положение българската политика остава неразбрана в Европа, а от друга страна - кара македонците да бъдат нащрек, в състояние на отбрана на най-ценните за тях неща - езикът и идентичността им. Трябва да проявим разбиране към това. Македонците ще се обърнат към собственото им минало, когато почувстват, че не е засегната идентичността им". 

Още по темата можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36