Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

6
Градския площад в Старе место - Братислава
Снимка: Личен архив

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов, създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева. Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка.
"Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да разгледаме и някои по-малки градчета и села - Модра и Пезиног. Те са близо до столицата и в тях също има музеи и много места за разходка, а най-хубавото е че, там няма много туристи
Това е така, защото туристите тепърва откриват Братислава като страхотна туристическа дестинация с нейните близки села и по-малки градове. 
Изглед от замъка Девин
Транспортът в Словакия е изключително удобен и лесно можеш да достигнеш, където и да поискаш. Има много информация за това. Единственото неудобство е, че не навсякъде, извън столицата, да се разбереш на английски с хората, но пък можеш да се разбереш дори на български език с тях, каза за БНР Весела Николаева.
"Малко спонтанно дойде решението ни да посетим точно Словакия, първоначалната идея беше да посетим Италия. Но когато проверих , че има удобни полети на добри цени за Братислава, а и аз бях ходил там, но исках отдавна да покажа на Весела града, аз отделих доста време на това пътуване. 
Покриви от Старе место
Искахме да проучим там някакво българско наследство в областта на градинарството там, имали сме българи, част от местната общност. За съжаление не попаднахме на българи, но пък разбрахме много нови неща и теми, свързани с останалите местни общности - унгарци, немци и хървати, сподели за "Хоризонт" Гавраил Гавраилов.
Двамата почитатели на Дунавската култура разказаха още, че са видели как там реката не е някаква бариера, как градът се отворил за нея, а тя се използва за отдих, транспорт и като място за презареждане. 
Усеща се местната култура през реката, през хората, през гостите на града, казаха още те. 
Президентския дворец, бивш дом на пионерите Словакия
Гаврилов посочи, че преоткрил този път Братислава през високите части на Старе место, на Стария град, където открива много и непознати места, където гидовете не водят туристите. 
Има много тематични изложби за 60 те години до 70 те години на 20 век, в различните музей на Братислава. Има много какво да се види в галерията за съвременното изкуство, където разглеждат изложба за Фердо Мравката и за неговият създател.


Още по темата слушайте в разговора на Светлана Дичева с Гавраил Гавраилов и Весела Николаева в предаването "Графити по въздуха". 
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28