Как ще се развие проектът за автентично експониране на тракийската царска гробница в историко-археологическия резерват Сборяново?
Проектът „Консервация, реставрация и експониране на тракийската гробница при с. Свещари“, спечелил финансиране от Американския посланически фонд, се превърна в ябълка на раздора. Водещият археолог по проекта проф. Диана Гергова, проучваща от десетилетия археологическия резерват Сборяново, е отказала да продължи работа с фондация „Кредо бонум“, която администрира проекта. Това съобщи пред БНР Симеон Василев от фондацията.
Проф. Гергова е била поканена от фондацията да остане в проекта, защото по думите на Симеон Василев е „безкрайно важна нейната експертиза и енергия“, но е отказала.
„Отказа заради това, че в новия проект няма да включваме наискоса. За жалост нейната фиксация в наискоса вече взема плашещи размери за мен. Това са решения на експертен съвет към Министерството на културата. Ние нямаме друг избор, освен да се съобразим с тях. Проф. Гергова може в бъдеще да продължи да работи в посока това отместване на наискоса, но на този етап ние като фондация и получател на гранта заедно с Американския посланически фонд решихме, че е много по-важно подобряването и социализацията на гробницата.“
Проф. Гергова има възражения срещу становището на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНКЦ), който се е произнесъл по детайли от експонирането на гробницата – съветът свята за рисково отместването на наискоса, който сега е залепен с лепило.
„Има съвременни технологии, които без риск могат да представят какво е било мястото на наискоса, каква е била неговата история. Ние запазваме и наискоса като история, но не искаме да рискуваме да повредим, да увредим един паметник от световно значение, по който няма единодушие, че е безопасно неговото отлепване, отместване. Става въпрос за отместване с 20 см, което като турист и посетител не би променило много вашите възгледи за преживяване в гробницата“, категоричен е Симеон Василев.
Сумата по проекта е 184 хиляди долара. Една част от нея вече е похарчена за подготовката на проекта досега, включително за хонорари на реставратори, рецензенти, различни учени, поясни Симеон Василев. По думите му вече има „детайлен „паспорт“ на гробницата – с всичките й проблеми, с всичките неща, които могат да бъдат направени.“
Имиджът на България би пострадал, ако се стигне до връщане на средства по проекта, единствено защото няма компромис по един елемент от него, смята Василев. „Затова решихме да внесем няколко нови дейности в проекта, да запазим няколко от старите и все пак да продължим работата по проекта, вместо да си позволим още няколко години бавенето му и невъзможност тези спечелени средства да бъдат използвани за гробницата.“
Ще се акцентира върху осветление и други дейности и етапи, а археологията според Василев „няма да бъде толкова водеща“.
Според Симеон Василев американски специалисти са се съгласили на промяната на параметрите на проекта, а на въпрос дали това няма да се окаже археологически обект с твърде скъпо осветление за сметка на неизвършване на другите дейности, прени от Министерството на културата, той отговори, че са поканили световно утвърден експерт по осветление, който ще прави осветлението на гробницата. Това, заедно с 3D прожекциите ще създаде "преживяването на посетителите" и ще "донесе нова светлина" за гробницата.
Той увери още, че за всеки похарчен долар и лев се поддържа стриктна отчетност, разходите по проекта ще бъдат публично оповестявани и „всичко ще бъде напълно ясно и прозрачно оттук насетне“.
Мнението в детайли чуйте в звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..