„Има над 5 хиляди стени или кубове по света, където хората могат да напишат какво искат да направят преди да умрат“, каза в „Хоризонт до обед“ Албена Танева, която е част от глобален артпроект, в който се включва и България – „Before I Die“ или „Преди да умра“.
Артпроектът е в 76 държави на 36 езика и вече има свое издание на български език.
„У нас той представлява черен куб на площад „Славейков“, където всеки може да напише нещо. На мен ми се искаше водеща да е локацията и така и кубът да е независим. Подбудите ми бяха лични, за да го направя в София. Попадала съм на много стени в света. Хората отговарят различни неща на куба, някои започнаха да пишат още преди да бъде завършен… Други мислят дълго, гледат какво правят и пишат другите, което не е лошо. Често се пише за любов, за споделяне, „да прогледна", имаше и забавни – "да ям, без да дебелея". А също и имаше желание: „да мисля по-малко“, разказа Албена Танева.
„Когато загубиш близки приятели, хора от семейството, осъзнаваш, че понякога животът си отива за един миг. Това е била и мотивацията на Кенди Чанг да създаде проекта през 2011 година в Ню Орлиънс“, посочи още Танева.
„Не трябва да се вкопчваме нито в страховете си, нито в мечтите си…“, смята тя.
Според Албена Танева това е социален експеримент, който е отражение на всеки един от нас и на всички нас като общество.
Още по темата – в звуковия файл.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..