Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След лечение на рак на гърдата шансът за естествено зачеване намалява с около 40%

Д-р Теодора Тихомирова: Шанс за двойките е замразяване на яйцеклетки

Клиника по репродуктивно здраве
Снимка: https://www.nadezhda.bg

В месеца за борба с рака на гърдата лекарите от столичната болница "Надежда" започнаха информационна кампания под мотото "Запази надеждата".

Целта на инициативата е да насочи общественото внимание върху превенцията, диагностиката и лечението на рака на гърдата и възможностите за съхраняване на репродуктивните способности на жените, които се сблъскват с тази диагноза.

Около 4 000 българки годишно се сблъскват с диагнозата "рак на гърдата". Шокът е първата реакция, после идва страхът. Много от пациентките все още не са станали майки.

„Аз си отрих сама бучката, следих я два-три месеца, после направих консултация с двама-трима хирурзи и се оказа злокачествено“, разказа в „Преди всички“ Ани от София. Ракът влиза в живота й, когато тя е на 34 години с планове за сватба и бебе.

Само след седмица Ани вече е оперирана, а лекуващият ѝ лекар препоръчва химио- и лъчетерапия:

„Препоръчаха ми замразяване на яйцеклетки. Защото не сме сигурни, че всичко след лечението ще наред с репродуктивните ми способности“.

Клиника по репродуктивно здраве

„Изследвания показват, че след лечение на карцином на млечната жлеза шансът за естествено зачеване на жените намалява с около 40 на стоАко към това се прибави и стресът от болестта рискът за репродуктивни проблеми става сериозен“, предупреди в „Преди всички“ д-р Теодора Тихомирова, акушер-гинеколог, специалист по репродуктивно здраве.

„Оптималното време за съхраняване на яйцеклетките е преди началото на терапията при злокачествено заболяване“,  посочи в „Преди всички“ онкологът д-р Борис Кръстев:

„Карцином на гърдата преди 35-годишна и 40-годишна възраст е рядкост – по-малко от 5% от всички случаи“.

Важно условие е да се знае и точният стадий на развитие на заболяването поясни още д-р Кръстев:

„Прави се пет скенер за целта“.

„Онколози и специалисти по репродуктивна медицина трябва да работят в синхрон, а най-използваната процедура за запазване шанса за майчинство на жените с рак на гърдата са замразените яйцеклетки“ , посочи още д-р Тихомирова.

„Започва се лечение с препарати“.

Яйцеклетките могат да се съхраняват практически за неограничен период от време. Препоръчителният срок е 5 години, но има данни за родени деца от яйцеклетки, съхранявани в замразен вид 14 години.

"Освен яйцеклетки, могат да се замразят и ембриони. Това е по преценка на самата жена“.

Макар и рядко е възможно пациентка да получи диагноза карцином на млечната жлеза по време на своята бременност. Тогава лекарите преценяват как да действат, а възможностите са три - прекъсване на бременността, изваждане на плода по-рано от термина на раждане, когато жената е в напреднала бременност или започване на лечение.

За съхранение на яйцеклетки жените до 35-годишна възраст с диагноза карцином на млечната жлеза могат да кандидатстват за финансиране от Фонда за асистирана репродукция.

https://www.nadezhda.bg

Опитите за зачеване могат да започнат около 2 години след края на терапията.

Мъжът до Ани ѝ направил предложение за брак в болницата след края на последната ѝ лъчетерапия. Сега семейството вече е на крачка от сбъдването на своята мечта за бебе, а Ани съветва жените с нейната съдба да не губят надежда:

„Нека жените да бъдат малко по-отговорни към себе си и да не спират да вярват, да не се отчайват, защото ги сочели с пръст…“

Важно е онколозите да предупреждават жените с рак на гърдата за риска за проблемно забременяване, смята д-р Теодора Тихомирова:

„Тук е ролята на онколога да обясни на жената, че това заболяване е лечимо.“

В рамките на кампанията през октомври и ноември в болница "Надежда" ще бъдат направени 200 безплатни ехомамографски прегледа и 100 безплатни прегледа за оценка на яйчников резерв. Записването е с попълване на формуляр в zapazi.me в секция Заяви час.

Още по темата можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09