Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Григор Сарийски: ГЕРБ се опитва да се помири с най-ощетените от 10-годишното управление

Безнадеждно изоставаме от средноевропейското равнище на пенсиите, отчита икономистът от БАН

Григор Сарийски
Снимка: БГНЕС

Страната ни безнадеждно изостава от средноевропейското равнище на пенсиите. Ако България имаше европейска структура на разпределението на доходите и европейска структура на разходите за пенсиите, пенсиите би трябвало да бъдат някъде с между 50 и 60% по-високи от това, което се получава в момента. Това каза пред БНР доц. Григор Сарийски от Българската академия на науките.

Средно за Европейския съюз разходите за пенсии са от порядъка на 13-14% от БВП. У нас предвиденото за 2021 г. с планираното увеличение ще бъде не повече от 10%, уточни доц. Сарийски. „Тоест ние в момента и с това увеличение сме безнадеждно изостанали.“

Относно т.нар. коефициент на заместване, или каква част от доходите си от времето на активната заетост ще получава един пенсионер експертът посочи, че докато средно за Европа коефициентът е от порядъка на 56-57%, сега с увеличението за догодина в България „няма да достигнем и една трета“. В страни като Италия, Франция и Полша коефициентът е от порядъка на 65-66%. Ако сте работили в Австрия и се пенсионирате, ще получавате грубо около две трети от това, което сте получавали като заплата. В България доходът ще ви намалее три пъти.“

Не бива да се смесват пенсионната система и системата за социално подпомагане. Във всяка нормална държава хората с ниски доходи биват подпомагани от системата за социално подпомагане, изтъкна Григор Сарийски. „Идеята на пенсионната система е да стимулира хората да декларират истинските си доходи.“

Според Григор Сарийски властта в момента демонстрира принципа „хляб и зрелища“, а предлаганите палиативни мерки не работят за свиване на разликите в социалната ножица.

В България се наблюдава едно увеличение на ножицата между бедните и богатите като устойчива тенденция горе-долу от времето, когато ГЕРБ влязоха във властта. Съвсем нормално е сега на изпроводяк да се опитат да се помирят с онази част, която беше най-ощетена от тяхното управление. Но с тези малки подаяния, които дават в момента, изобщо не могат да ги компенсират за десетте години, в които ги ощетяваха“, коментира той.

Доц. Сарийски открива много тревожни неща в анонсираните в бюджета за догодина параметри.

„Много неща трябва да ни притесняват – на първо място това, че голяма част от бюджета на държавното обществено осигуряване ще се финансира за сметка на държавния бюджет, тоест за сметка на трансферите. При такава смесена система на финансиране, няма как тази система да издържи още дълго.“

Сарийски смята, че се нарушават голяма част от принципите, заложени в идеята за пенсионно осигуряване.

„Това, което виждаме сега в последния бюджет, е на практика едно „сплескване“ на доходите на пенсионерите. Като се увеличава приоритетно пенсията на онези, които са с най-ниски доходи и се забавя увеличението на пенсиите на онези, които са с по-високи пенсии, се получава ни повече, ни по-малко една уравниловка.“

„Сплескването“ на  доходите ще има демотивираща функция, хората няма да бъдат мотивирани да декларират своите доходи, подчерта Григор Сарийски.

Структурата на българското производство постоянно са смачква, а неблагоприятните тенденции все повече българи да упражняват ниско квалифициран труд се маскират зад обобщени понятия като увеличаване на дела на високотехнологичното производство, заяви още доц. Сариев. „Като вътре във високотехнологичното производство се включват производството на бушони, облицовани кабели и т.н. Това не е нещо, което ще донесе висок доход и не е нещо, което ще ангажира високо платени експерти. Това е причината, поради която имаме ниски доходи – калпава структура на българското производство. И в тази посока нищо не се прави. Вторият огромен проблем – това е  демографската структура. Няма как да имате нормален пазар на труда в една страна, в която населението постоянно застарява, а точно в тази посока не се прави абсолютно нищо.“ 

Мнението в детайли чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13

Инж. Антони Чипев: В новото строителство има ръководители, които не могат да разчетат документацията

Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина . Тази равносметка направи в интервю за БНР инж. Антони Чипев от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. "Причината е некомпетентност и неправилна работа . Дали работниците не са подготвени, наемат се..

публикувано на 19.11.24 в 10:32

Антимикробната резистентност ще бъде приоритет за новата ЕК

България за поредна година е сред държавите в Европейския съюз с най-висока употреба на антибиотици , сочат данните, публикувани днес от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията . У нас се наблюдава и повишение с 246 процента на честотата на инфекциите с една от бактериите (Klebsiella pneumoniae), които не се поддават..

обновено на 18.11.24 в 19:20

Асен Асенов: Една криза идва без предупреждение, винаги трябва да сме готови

Вчера се навършиха 74 години от създаването на Държавния резерв.  "От създаването си ролята на Резерва е да осигури населението и функционирането на икономиката при положение на война, извънредно положение и при всякакъв вид кризи , като помогне както за справянето с кризата, така и за преодоляване на последствията от нея. Нашата основна цел е..

публикувано на 18.11.24 в 11:28

Брезник и село Ноевци минават на воден режим

От днес и жителите на град Брезник и село Ноевци минават на воден режим. Кранчетата ще пресъхват за времето от 22.00 до 05.30 часа.  Мярката се налага заради намаления обем на язовир "Красава", който захранва Брезник и няколко села в общината. Разликата между мъртвия обем и наличния е под 700 хил. куб. метра .  Към днешна дата във водоема има..

публикувано на 18.11.24 в 06:53