Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Григор Сарийски: ГЕРБ се опитва да се помири с най-ощетените от 10-годишното управление

Безнадеждно изоставаме от средноевропейското равнище на пенсиите, отчита икономистът от БАН

Григор Сарийски
Снимка: БГНЕС

Страната ни безнадеждно изостава от средноевропейското равнище на пенсиите. Ако България имаше европейска структура на разпределението на доходите и европейска структура на разходите за пенсиите, пенсиите би трябвало да бъдат някъде с между 50 и 60% по-високи от това, което се получава в момента. Това каза пред БНР доц. Григор Сарийски от Българската академия на науките.

Средно за Европейския съюз разходите за пенсии са от порядъка на 13-14% от БВП. У нас предвиденото за 2021 г. с планираното увеличение ще бъде не повече от 10%, уточни доц. Сарийски. „Тоест ние в момента и с това увеличение сме безнадеждно изостанали.“

Относно т.нар. коефициент на заместване, или каква част от доходите си от времето на активната заетост ще получава един пенсионер експертът посочи, че докато средно за Европа коефициентът е от порядъка на 56-57%, сега с увеличението за догодина в България „няма да достигнем и една трета“. В страни като Италия, Франция и Полша коефициентът е от порядъка на 65-66%. Ако сте работили в Австрия и се пенсионирате, ще получавате грубо около две трети от това, което сте получавали като заплата. В България доходът ще ви намалее три пъти.“

Не бива да се смесват пенсионната система и системата за социално подпомагане. Във всяка нормална държава хората с ниски доходи биват подпомагани от системата за социално подпомагане, изтъкна Григор Сарийски. „Идеята на пенсионната система е да стимулира хората да декларират истинските си доходи.“

Според Григор Сарийски властта в момента демонстрира принципа „хляб и зрелища“, а предлаганите палиативни мерки не работят за свиване на разликите в социалната ножица.

В България се наблюдава едно увеличение на ножицата между бедните и богатите като устойчива тенденция горе-долу от времето, когато ГЕРБ влязоха във властта. Съвсем нормално е сега на изпроводяк да се опитат да се помирят с онази част, която беше най-ощетена от тяхното управление. Но с тези малки подаяния, които дават в момента, изобщо не могат да ги компенсират за десетте години, в които ги ощетяваха“, коментира той.

Доц. Сарийски открива много тревожни неща в анонсираните в бюджета за догодина параметри.

„Много неща трябва да ни притесняват – на първо място това, че голяма част от бюджета на държавното обществено осигуряване ще се финансира за сметка на държавния бюджет, тоест за сметка на трансферите. При такава смесена система на финансиране, няма как тази система да издържи още дълго.“

Сарийски смята, че се нарушават голяма част от принципите, заложени в идеята за пенсионно осигуряване.

„Това, което виждаме сега в последния бюджет, е на практика едно „сплескване“ на доходите на пенсионерите. Като се увеличава приоритетно пенсията на онези, които са с най-ниски доходи и се забавя увеличението на пенсиите на онези, които са с по-високи пенсии, се получава ни повече, ни по-малко една уравниловка.“

„Сплескването“ на  доходите ще има демотивираща функция, хората няма да бъдат мотивирани да декларират своите доходи, подчерта Григор Сарийски.

Структурата на българското производство постоянно са смачква, а неблагоприятните тенденции все повече българи да упражняват ниско квалифициран труд се маскират зад обобщени понятия като увеличаване на дела на високотехнологичното производство, заяви още доц. Сариев. „Като вътре във високотехнологичното производство се включват производството на бушони, облицовани кабели и т.н. Това не е нещо, което ще донесе висок доход и не е нещо, което ще ангажира високо платени експерти. Това е причината, поради която имаме ниски доходи – калпава структура на българското производство. И в тази посока нищо не се прави. Вторият огромен проблем – това е  демографската структура. Няма как да имате нормален пазар на труда в една страна, в която населението постоянно застарява, а точно в тази посока не се прави абсолютно нищо.“ 

Мнението в детайли чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светлана Боянова: От браншовите организации да тръгва позицията ни за земеделие

Процедурите, по които се взима българската позиция, трябва да тръгват от браншовите организации , като пък те преди това трябва да направят дискусии на регионално ниво със самите земеделски производители. От там да се оформи позиция, да отива във всички министерства и при българските евродепутати. Това е мнението на Светлана Боянова -..

публикувано на 11.09.24 в 09:43

В "Люлин" ще протестират заради опасно кръстовище

Днес в столичния квартал "Люлин" 5 ще се проведе протест за безопасно движение преди първия учебен. Недоволните ще се съберат на кръстовището на булевардите "Д-р Петър Дертлиев" и "Панчо Владигеров". Причината за протеста са поредица молби към Столична община за обезопасяване на опасното кръстовище , които молби остават нечути. Първата такава..

публикувано на 11.09.24 в 07:13
Снимката е илюстративна

"Дали ще дадем златото, а за нас да останат отровите" - дилема пред три общини в Северозапада

Населението в общините Своге, Ботевград и Мездра е притеснено от проект за десетки сондажи за добив на злато в землищата на редица населени места. Това са селата Бов, Лакатник, Желен, Брезов дол, Габровница, Еленов дол и други в община Своге, Гурково, Краево и Литаково, Ботевградско, както и Зли дол и Оселна в община Мездра...

публикувано на 10.09.24 в 11:52

Д-р Зорница Маркова: До 3-годишна възраст екранното време за децата да е нулево!

Децата и мобилните телефони - темата в рубриката "Училище за родители". Според столичани децата им използват мобилните си телефони най-малко два часа на ден, но може и до 6 часа да достигне това време. Децата до 6 години почти не използват електронни устройства при някои от семействата. На някои от по-малките деца изобщо са им забранени телефоните, на..

публикувано на 10.09.24 в 11:10
Константин Илиевски

Маестро Константин Илиевски: С концерт ще отбележим подобаващо един от най-големите ни празници

Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е на 18 септември от 19:00 ч. в Голямата зала на Софийската опера и балет. Концертът се организира от БНР и Сдружение "Реформ Юнион Клуб"  с подкрепата на Столична община...

публикувано на 09.09.24 в 12:39

Майка на две деца има нужда от спешна операция и лечение в чужбина

Майка на две деца има нужда от спешна операция, за да спасят крака ѝ. Надя Лашева преподава на деца английски език. Преди седмица чува тежката диагноза – рак на костите. Историята на Надя започва така: " Ракът на костите е много агресивен, нямам време, а загубих четири месеца в търсене на диагноза! Аз съм Надя - учител..

публикувано на 06.09.24 в 14:58
Марио Мишев

Марио Мишев: Днешните политици нямат моралното право да изричат "Съединението прави силата"

Ние сме късметлии, че като народ имаме богата история и можем да избираме какво да разказваме . Не всеки народ разполага с тази привилегия – да има древна история. Това каза в интервю за БНР Марио Мишев, съосновател на сдружение и издателство "Българска история". По думите му, родолюбието е въпрос на вътрешно усещане и в миналото то е..

публикувано на 06.09.24 в 08:26